Мечтата на всяка домакиня
zarkozarko - напреднал
Искам да си автоматизирам аспиратора в кухнята. Идеята е като се вкл. котлона или фурната да тръгва и аспиратора. Варианта с фурната е сравнително лесно решим, като се отвори и се хване едно реле да се управлява от тока от кабелите вътре. Но не съм разглобявал стъклокерамичен котлон, дали и там е възможно това. И най елегантния но ми се струва скъп вариант - гледах някъде устройство, което следи напрежението на кабела към печката, без да има интервенция на него. При отчитане на консумация, си включва аспиратора и отваря клапата към въздуховода. Такова нещо на народни цени дали е възможно да се намери?
preslav - майстор
zarkozarko написа:
Искам да си автоматизирам аспиратора в кухнята. Идеята е като се вкл. котлона или фурната да тръгва и аспиратора. Варианта с фурната е сравнително лесно решим, като се отвори и се хване едно реле да се управлява от тока от кабелите вътре. Но не съм разглобявал стъклокерамичен котлон, дали и там е възможно това. И най елегантния но ми се струва скъп вариант - гледах някъде устройство, което следи напрежението на кабела към печката, без да има интервенция на него. При отчитане на консумация, си включва аспиратора и отваря клапата към въздуховода. Такова нещо на народни цени дали е възможно да се намери?
При мен има едни машинки дето си следят тока в определена верига (феритно пръстенче с няколко намотки), самото пръстенче е надянато на единия от силовите кабели - рови в тази посока! Съвсем отделен е въпроса, че аз не бих си усложнявал живота - винаги може аспиратора да се включи от отделно копче.
FMaster - специалист
Колега, в твоя ред на мисли, задължително си предвиди забавено изключване, както при вентилаторите в тоалетните на запад! По принцип е мн. тъпа идея да се включва абсурбатора в едно с топлата връзка, ма щом си решил ...
bulhomes2 - майстор
Ти не можа да си намериш темата ли - http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =7&t=38367. Прочети правилата на форума!
zarkozarko - напреднал
Колега, извинявам се, получи ми се някакъв лаг на компютъра и темата се появи чак след като написах втората такава, мислейки си че нещо не се е получило първия път. Моля те да ги обядиниш ако има възможност, а коментара относно правилата на форума мисля да не коментирам че ми намирисва на заяждане.
Draganov - специалист
Навиваш на една макаричка 20-30 навивки меден лакиран проводник 0.8 - 1 мм (става и с ПВЦ изолиран ,но се увеличава обема) , пъхаш в отвора на макаричката една рид-ампула (стъклена ампулка с контакти,включващи се в магнитно поле) ,която е вързана последователно на кабела на аспиратора и си ОК. Включваш котлона,макаричката става магнит,ампулата включва и аспиратора започва да дърпа.Т'ва е.
Ако индуктивността на макарата е голяма,може да загрее,тогава отмотай някоя и друга навивка.
zarkozarko - напреднал
Мерси много, това звучи лесно за изпълнение и в най скоро време ще се тества и ще пиша какво се е получило.

Тема "автоматично включване на аспиратора при вкл. на котлона" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: