Мечтата на всяка домакиня
zarkozarko - напреднал
Искам да си автоматизирам аспиратора в кухнята. Идеята е като се вкл. котлона или фурната да тръгва и аспиратора. Варианта с фурната е сравнително лесно решим, като се отвори и се хване едно реле да се управлява от тока от кабелите вътре. Но не съм разглобявал стъклокерамичен котлон, дали и там е възможно това. И най елегантния но ми се струва скъп вариант - гледах някъде устройство, което следи напрежението на кабела към печката, без да има интервенция на него. При отчитане на консумация, си включва аспиратора и отваря клапата към въздуховода. Такова нещо на народни цени дали е възможно да се намери?
mladkal - майстор
Ако печката (фурната) и стъклокерамичния плот не са ти гаранционни дерзай в насоката , в която си тръгнал -реленца... ако са ти - мисли в предложената от теб за следене индуктивността на кабела към печката.

Сега се сещам, че повечето стъклокерамични плотове имает по една червена лампа, която индикира, че плочата е още нагрята...от там можеш да вземеш управлението на едното реле, а от лампата на фурната -другото. ....Ма тва малко на изуст. Не съм се замислял над такъв мързелив вариант... пускам си принудително(от фабричното копче)аспиратора -според настроението ми и според нуждите ми...

Желая късмет и успехи.
поздрави
Младен
Стара Загора

ПП. когато го реализираш прави снимки и сподели своя опит (дори и горчив да е,но дано не е)
bulhomes2 - майстор
Може и да се лъжа, но май "рид ампула" се казваше ключ (грубо казано), който може да се задейства (включи) от магнитното поле около захранващия кабел. Допустимите тоци през него са малки и ще трябва да го направиш да командва някое по-мощно реле, което вече да ти включва аспиратора.
smlxl - специалист
Сещам се и за друго решение - добре насочен и регулиран датчик за движение (за работното поле на котлоните). Недостатък е, най-вероятно няма да можеш да го направиш да действа и за фурната и за котлоните, по пък хубавото е, че има последействие и ще държи включен абсорбатора и малко след като си спрял котлоните.
SoWhat - специалист
Нужно ли е винаги да работи аспиратора, когато се ползват котлони.
zarkozarko - напреднал
Доколкото съм запознат риид ампулата иска доста по силно магнитно поле за да се задейства, относно датчика за движение, има повече минуси отколкото плюсове, всеки път като влезе човек да пие вода, и това чудо започва да бръмчи без нужда. Колкото до необходимостта да работи при вкл. котлони, прав си, не винаги е нужно, но това е поносимия компромис за да имаме автоматизация. Аз си представях по скоро някакво устройство като тия електричарските амперметрови клещи, но със реле да сработва над определено ниво. Само че тая модификация идва над възможностите и познанията ми.

Тема "автоматично включване на аспиратора при вкл. на котлона" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: