Мечтата на всяка домакиня
VLADO66 - майстор
Не е задължително.Можеш за закачиш една кофа за тавана под комина /да седи като акцент в интериора/ и периодично да я изхвърляш.
freshenero - специалист
И мен живо ме интересува темата,понеже имам съсед в подобно положение,които е на първия етаж,но надолу нямат продължение комините и като не са чистени с години в един момент чернилката и смрадта пада долу.Тоъ решава да ги запали/саждите/и на горе става една... .Кооперацията е строена преди 23-25 години.Та въпросите са ми свързани с изграждането на самите комини-нали всеки етаж е сам за себе си ,като има и ревизия за почистване на съответния етаж.Какви са изискванията по-план за градеж на комин?Някой може ли да даде схема на комин за 5 етажа примерно.?
tysonlkr - специалист
В панелните блокове комините са по друг начин. Нямат никакви ревизии за почистване. Има един общ с голям диаметър и всеки етаж има комин който се включва в главния. Розетката на всеки етаж се пада в най ниската точка на "локалния" комин. Дано си ме разбрал, че е много трудно да се обясни само с думи, но в момента няма с какво да ти нарисувам нагледно.
Да продължа темата си с известно закъснение...
Преди миналата зима направих основен ремонт на кухнята като комина беше изолиран що годе добре, измазан с хидроизолиращи и уж непропускливи няколко слоя материали, от рода на изомакс, нещо черно като катран, някакъв слой фина мемрана, доплнителна шпакловка, дори гипс гартон. Отделно налепих плочки с наклон към сифона в долната част банята на етажа отгоре откъм страната на комина да се изключи възможността да се стича вода оттам като влиза в комина. Онази зимата хората, които ползваха злополучния комин не бяха в България и нямаше проблеми, защото комина не се ползваше. Тази зима обаче се завърнаха, палят печката и кошмарът се завръща. Започва отново да избива в горния вътрешен ъгъл през гипскартона с ватата и лека полека да се разпространяват петната от катран. Направих импровизирана, но стабилна шапка на комина с цел да не влиза директно вода в него, но започвам да изключвам вариантите с директен теч на вода, а единствено да мисля за големият конденз в самия комин като припомням, че печка се пали само на втория етаж в 8 етажна сграда. То е ясно оттук нататък, че отново ще се прави допълнителен ремонт само в този участък на комина в кухнята, но как да стане така, че той да е последен. Отделно сложих вентилатор в банята, за да отнема влагата след къпане като допълнително условие. Смятам дори да сложа и т.н. окачен таван там - тип хънтър, но това по-нататък. Не мога да зидам допълнително комина с каквито и да е тухли, защото кухненските ми шкафове са нови и правени по сегашните размери. Не зная какво да правя още, идеите ми се изчерпват, за съжаление...

Прикачен файл

020120153934.jpg

Прикачен файл

040120153938.jpg
Много ми е полезна тази тема :)
n3p
Имаш проблем със запушен комин,проблема идва,че който от входа или само комшията не е горял само дърва а и нещо смолисто,щом запали печка се втечнява и избива по комина ,не изключвам теч от покрива,комшията не се отказва от кухнята защото там комина не връща поради разположението всичко зависи от атмосферното налягане,а при спалнята и хола връща дим който се решава с изграждане на комина и издигането.
mitashki911 - специалист
Направи си труда и виж в плановете този комин дали е за отдушник-ширми или е предвиден и за печки , ако да има контролни органи за тази работа . В нашия блок в кухните е само за ширма .
П. Петков - специалист
Половин кило нафталин, запален в печката на съседа, зачервява кюнците до стапяне, обгаря комина и развива тяга като при РД-180.
Другото е:
Прикачен файл:
IMG_1675.JPG
IMG_1675.JPG (65.45 KиБ) Видяна 1651 пъти
Продава се в "Ташев и Галвинг".
Към едната кука е вързано въжето, което се държи от подлога, а към другата - топузът.
"На одном конце червяк, на другом - ....." :)

Тема "Мога ли да съборя комин на панелка и да го изградя наново?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: