• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Supercoooooool - специалист
Здравейте,

Проучвам материалите за изработката на вратичките за кухнята ми и много ми се иска да нямат кантове. За горния ред съм се насочил към МДФ боя и там разбрах, че няма проблем с това, но за долния искам да е МДФ фурнир и сега докато разглеждах в интернет видях че навсякъде, където продават МДФ фурнировани плочи има и съответните кантове, като тук например:

http://www.rosi.bg/furnirovan-mdf-dab-f ... -1872.html

Искам да попитам при всички случаи ли МДФ фурнира има кант (като при ПДЧ-то) или тези плочи се обработват по някакъв начин така, че фурнира да обгръща МДФ плоскостта, за да може да няма окантване?
nikolson - майстор
Поста ти не ми е много ясен, кое мислиш че е кантирано и кое не? Какво ще рече МДФ боя? Всяка дървесна плоча идва в голям размер, посочен на сайта, в конкретния случай 2100х1700. Можеш да си поръчаш разкрой и кантиране, само разкрой без кант.
Supercoooooool - специалист
Това, което имам предвид е следното. Както ти каза всяка МДФ плоча е с даден размер. В случая 3050 по 1850. Ако искам да имам вратички 600 по 180 например това означава, че тази плоча се реже. Местата, където е срязано трябва да се кантира и това го прави малко или много като при ПДЧ-то, където винаги трябва да има кант от страни. При боядисването се взема суров МДФ и се боядисва от всички страни и така кант няма. Та въпроса ми беше дали тези плоскости, които са 3050 по 1850 при рязане трябва да се кантират или се продава плоскостта и фурнира отделно и плоскостта се реже и облепа с един фурнир от всички страни така че да няма отделни кантове?

Надявам се да съм го обяснил добре.
SoWhat - специалист
Да, слага се кант /фурнирован/ след разкроя. Може и друг /PVC прм./. Но този фурнирован МДФ "иска" и лакиране!
Вижте вратички в modeks.eu.
Supercoooooool - специалист
След лакирането дали се запечатва добре канта, така че да не му личи? Аз искам МДФ вместо ПДЧ основно и заради опцията да се направи без кантове като се елиминира опцията за влизане на влага и мръсотия от там.
Тани - модератор
Ако искаш заоблени ръбове на вратичките, то тогава не е възможно фурнироване в повечето случаи. Тогава кантовете просто се лакират. Ако ще се "потъмнява" фирнира, то ше се потъмни и канта и само ако се загледаш ще различиш, че там липсва текстурата на дървото, защото цвета ще е много близък до този на форнира, а поради заоблянето, дори цвета да е абсолютно същия, окото го възприема по различен начин, заради различния ъгъл на пречупване на светлината , така че няма да личи много. Отиди и разгледай някои мебели от фурнирован МДФ в някой магазин. Най-добре си личи при фурнированите плотове на маси. Там матерояла е доста дебел, но въпреки това, ако специално не се загледаш, не обръщаш внимание, че в повечето случаи, липсва фурнир по заоблените части :wink:

ПП относно запечатването - разбира се че ще се запечата добре, дори да не искаш заобляния и кантираш вратичките. Ако канта е добре залепен, то по технология трябва да ти грундират и лакират всички фурнировани части, защото се продават без никаква обработка, за разлика от ламинираните, които на външен вид са като ламинирано ПДЧ. При ламинираните, недостатъците са почти същите , като при ПДЧ, но плащаш по-висока цена.
Supercoooooool - специалист
От това, което пишете излиза, че независимо, че се взема готова плокост (като тази - http://www.rosi.bg/furnirovan-mdf-dab-f ... -1872.html) това пак ще трябва допълнително да се лакира, за да има завършен вид или това е препоръчително, но не задължително?
Тани - модератор
Абсолютно задължително е. Фурнира е много тънко отрязана дървесина, която е залепена върху плоскостта от МДФ. Представи си на какво ще заприлича мебел от масивна дървесина, ако не я обработиш по някакъв начин!!! Дървото ще се зацапа още при първия контакт с мръсни ръце и ще поеме мърсотията в порите си.
Supercoooooool - специалист
Значи задължително лак и ако искам да потъмнявам фурнира байц..ясно. Благодаря за информацията.
nikolson - майстор
1. байц 2. лак. Но има шлайфане... Сигурно не си наясно, тъй че трябва да питаш.

Ако не знаеш къде искаш да отидеш, няма особено значение коя пътека ще избереш. :-D
  • 1
  • 2

Тема "Фурнирован МДФ и кантове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: