• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
kamendc - специалист
Здравейте - ще монтирам абсорбатор на място, където няма специално изведено ел. захранване.
Преди ремонта старият абсорбатор е бил с щепсел, преметнат през шкафовете и включен в контакт на 2 метра от него - доста грозно решение. Сега мога да пусна проводник до него, но не знам трябва ли да изкъртя за кутия и да направя контакт? Допустимо ли е направо да се свърже с клема например към захранващия кабел за печката?

Не съм купил още абсорбатор, но гледам че май вървят с щепсел, и то капсулован - трябва да го режа, да заголя проводниците... малко не ми се ще да съсипвам така уреда, но ще ми е по-удобно да скрия връзката, а и няма да къртя за контакт в стената.

Ако е нужно все пак да е с контакт, дайде някакви идеи къде да го сложа - абсорбатора искам да е от този тип (коминен):
Изображение
Отстрани ли някъде да са щепсела и контакта, отгоре ли...
Поздрави, благодаря!
VLADO66 - майстор
Не вървят с щепсел/поне този който е показан/,захранват се отзад в корпуса на лустерклема.Не е удачно връзването към токовия кръг на печката.
kamendc - специалист
Мислех да си поръчам един по интернет, че по-изгодно. Не знам какъв ще ми пратят - ама значи и да е с щепсел мога да го срежа.
В магазина гледах едни с щепсел.

Защо да не е добре към кабела за печката - той абсорбатора е 120 вата мотор, и 2 крушки по 25 мисля - не е ли слабичко това, особено съотнесено спрямо печката?
Там не ми минава друг токов кръг наоколо, освен този. Не ми се кърти няколко метра канал.
Svezar - специалист
Тия 200 вата няма да претоварят бушона на печката /ако всичко е направено както трябва/ така че връзвай смело само гледай да не разбуташ нещо по връзките докато го правиш !
muhala - майстор
Здравейте,

Купих един изтеглящ абсорбатор със сензорно управление.
Захранването е двоен кабел, без щепсел. Няма кабел или клема за заземяване.

Според мен е необходимо да го зануля с третия проводник на инсталацията, все пак корпуса е метален, и има луни на 220 волта.

Бъркам ли нещо ?
iliya_i - майстор
muhala написа:
Здравейте,

Купих един изтеглящ абсорбатор със сензорно управление.
Захранването е двоен кабел, без щепсел. Няма кабел или клема за заземяване.

Според мен е необходимо да го зануля с третия проводник на инсталацията, все пак корпуса е метален, и има луни на 220 волта.

Бъркам ли нещо ?
Има ли маркировка за двойна изолация? Това са два квадрата един в друг.
Изображение
Ако има значи не се заземява.
http://www.airelec.bg/?page_id=5&record_id=3
Повечето абсорбатори са такива.
zdravcho - специалист
VLADO66 написа:
Не е удачно връзването към токовия кръг на печката.
:? :? Какъв е проблема +200W на 3000W?
kamendc написа:
Не съм купил още абсорбатор, но гледам че май вървят с щепсел, и то капсулован - трябва да го режа, да заголя проводниците... малко не ми се ще да съсипвам така уреда, но ще ми е по-удобно да скрия връзката, а и няма да къртя за контакт в стената.
Някои уреди са с вграден захранващ кабел, други само на клеми. Зависи какъв ще вземеш. Ако е само на клеми ще е по-лесно и изчистено. Но пък е твърдо свързан към захранващото напрежение и евентуално при някакви манипулации в последствие по абсорбатора трябва да сваляш бушона, та за мен е по-добре с щепсел и контакт в случай на нужда дърпаш щепсела... Ако се спреш на този вариант - продават контакти за монтаж на кабел(за удължители). Слагаш един такъв на кабела който ще пуснеш от печката и си свиркаш. Ако има шкаф наблизо - от страни от горе може да скриеш въпросната връзка-контакт вътре :partyman:
muhala написа:
Според мен е необходимо да го зануля с третия проводник на инсталацията, все пак корпуса е метален, и има луни на 220 волта.
:? Зануляване се прави при двупроводна инсталация! Щом инсталацията ти има трети проводник ще е друго. Ама как ще стане това, след като от аспиратора излизат само 2 кабела? Ще пускаш допълнителен или ще сменяш заводския?
Последна промяна от zdravcho на пон ное 14, 2016 8:01 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
zdravcho написа:
VLADO66 написа:
Не е удачно връзването към токовия кръг на печката.
:? :? Какъв е проблема +200W на 3000W?
kamendc написа:
Не съм купил още абсорбатор, но гледам че май вървят с щепсел, и то капсулован - трябва да го режа, да заголя проводниците... малко не ми се ще да съсипвам така уреда, но ще ми е по-удобно да скрия връзката, а и няма да къртя за контакт в стената.
Някои уреди са с вграден захранващ кабел, други само на клеми. Зависи какъв ще вземеш. Ако е само на клеми ще е по-лесно и изчистено. Но пък е твърдо свързан към захранващото напрежение и евентуално при някакви манипулации в последствие по абсорбатора трябва да сваляш бушона, та за мен е по-добре с щепсел и контакт в случай на нужда дърпаш щепсела... Ако се спреш на този вариант - продават контакти за монтаж на кабел(за удължители). Слагаш един такъв на кабела който ще пуснеш от печката и си свиркаш. Ако има шкаф наблизо - от страни от горе може да скриеш въпросната връзка-контакт вътре :partyman:
muhala написа:
Според мен е необходимо да го зануля с третия проводник на инсталацията, все пак корпуса е метален, и има луни на 220 волта.
:? Зануляване се прави при двупроводна инсталация! Щом инсталацията ти има трети проводник ще е друго. Ама как ще стане това, след като от аспиратора излизат само 2 кабела? Ще пускаш допълнителен или ще сменяш заводския?
Обърни внимание на датите на мненията които цитираш. След почти 3 години едва ли отговорите ти са актуални.
Последна промяна от iliya_i на пон ное 14, 2016 9:53 pm, променено общо 1 път.
zdravcho - специалист
Да чак сега видях, но това че няма да са актуални за автора на темата, не значи че няма да са от полза на някой друг след още 1 година
:partyman:
muhala - майстор
В книжката пише, че е клас II. Все пак ми се струва, че ако му вържа корпуса към защитната нула, няма да сбъркам.
Не вярвам на братята китайци.

Електрическо свързване:
- Продуктът е произведен като клас за това не е необходим заземителен проводник. Контактът и II,
щепселът трябва да са лесно достъпни, след монтажа на аспиратора. Ако аспираторът е снабден с
кабел без щепсел, то трябва да се постави еднополюсен ключ с минимум 3 мм разстояние между
контактите, който да свързва кабела с електрическата мрежа, в съответствие с натоварването и
настоящите разпоредби.
- Свързването към електрическото захранване се осъществява както следва:
КАФЯВО = L фаза
СИНЬО = N нула
iliya_i написа:
muhala написа:
Здравейте,

Купих един изтеглящ абсорбатор със сензорно управление.
Захранването е двоен кабел, без щепсел. Няма кабел или клема за заземяване.

Според мен е необходимо да го зануля с третия проводник на инсталацията, все пак корпуса е метален, и има луни на 220 волта.

Бъркам ли нещо ?
Има ли маркировка за двойна изолация? Това са два квадрата един в друг.
Изображение
Ако има значи не се заземява.
http://www.airelec.bg/?page_id=5&record_id=3
Повечето абсорбатори са такива.
  • 1
  • 2

Тема "Захранване на абсорбатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: