• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27
Мечтата на всяка домакиня
prascho - майстор
здравейте,

Ще се радвам да споделите идеи и критики към идейния ми проект за кухня. Днес се опитах да илюстрирам две възможни разположения на мебелите в кухнята, които биха могли да се комбинират. Може да споделите някоя 3Д програмка с достъпен за прост човек интерфейс :).

Накратко:

Помещението е таванско без скосявания на височина 2,2м. Ще се използва само за кухня. Таван от ГК, сух под, прозорец разположен на изток, изходи на водопровод и мръсен канал на стената в дясно /вътрешна, граничи с баня и тоалетна/.

Електроуреди
Не съм голям привърженик на уредите за вграждане, тъй като търпят подмяна през известен период от време и цената е завишена. Трябва да присъстват хладилник, пералня и готварска печка с аспиратор. Миялна ако има място. До момента не сме ползвали миялна и затова е опция :)...не съм запознат с нейните благини.

Хладилникът и пералнята ще бъдат стандартни, сиви на цвят, като пералнята ми се иска да бъде подпъхната под работния плот със зареждане отпред.
Готварската печка + котлоните ще бъдат вградени с цел да се спести място и плот. Насочвам се само към два котлона, тъй като в момента сме с четири, но реално не ползваме повече от два в даден момент. Печката сива.

Аспираторът да е от телескопичните за да се вгради в горния шкаф и да се ползва ползотворно пространството на шкафа. Отворът на въздухоотвода не е направен т.е печката може да се мести.

Двете възможности, които съм посочил са праволинейни :) и се надявам Вие да ми помогнете за да ги поразчупя малко. Гледал съм да комбинирам горни и долни шкафове с еднакви габарити на вратичките. Разбира се долните могат да претърпят промени като се направят чекмеджета или се вкара някоя идейка от кухни "Икея".. По спомен имат добри съоръжения за съхранение на чинии и прибори. Помагайте...

Ако съпоставим двата варианта: Вариант 1 е класически с разположение на ел. уредите под нивото на плота. Ще имам наличен плот от 3 метра, в който да поместя два котлона и мивка. При Вариант 2 пък печката се вдига на нивото на плота и се улеснява достъпа до нея за сметка на плота.

Клоня горните шкафчета да бъдат с механизми за отваряне нагоре. Ще бъдат с височина 600мм разделени на два рафта. Предпочитам вратите и механизмите за тях да не се разделят по рафтове. Т.е броя механизми да бъде равен на броя шкафове, а не по две. Така няма да оскъпявам излишно проекта. От снимките, които прехвърлих тези дни виждам, че бялото много успешно се връзва на всичко пък и създава усещане за по-голяма осветеност и пространство. Помещението е източно с добра осветеност през сутрешните часове, но следобед е по-тъмно. Светлината, която влиза от съседното помещение /предвидено за трапезария, южен прозорец/ не е достатъчна.

Имам няколко въпроса:
1. При горните шкафове има две възможности на механизма. Вратата да е цяла или разделена на две. Ясно, че аз трябва да си реша, но оставям 10 см до тавана. Тези 10 см дали ще са достатъчни за да отворя вратите до край? /Ако не то трябва да ги пусна по-ниско и да намаля разстоянието между долните и горните шкафчета то 600 мм на 550 или 500мм/. Механизми Блум са хубави. Амортесьори не искам. Едвам аз ги затварям, а камо ли жена.
2. Ако разположа печката на нивото на плота се получава разминаване с аспиратора. При отваряне на фурната, парата дали няма да действа кофти на шкафчетата и да се скапят?
3. Дайте идей евентуално и за миална. Уредите за момента не са закупени.
4. С цел осигуряване на повече пространство за складиране на съдове като опция съм направил допълнение на кухнята на срещуположната страна с дължина 1,5-1,8м. Особеното е, че долните шкафчета и плота трябва да са най-много на 50 см.
5. Може ли да ми посочите горе-долу колко би струвало лявата част и допълнителната дясна за да мога да си преценя бюджета.

Между двата реда шкафове по-скоро клоня към гранитогрес 600/600мм с малко количество фуги или евентуално без. ПДЧ и други скъпи нещица не искам. Опредлено съм на мнение, че долните шкафчета могат да се раздвижат с чекмеджета за и приспособления за да стане кухнята функционална.

Под прозорецът има радиатор, като идеята да изместя мивката там отпада. Все пак в тази североизточна стая трябва да се пуска топло. :)

Надявам се на препоръки от Ваша страна. Благодаря.

Прикачен файл

IMG_0808.JPG Оразмеряване на помещението

Прикачен файл

IMG_0810.JPG Вариант 1

Прикачен файл

IMG_0813.JPG Алтернатива горни шкафове

Прикачен файл

IMG_0814.JPG Вариант 2
prascho - майстор
Бялото определено много тича за цвят на горни шкафчета. Какъв материал се води това на снимките?

Прикачен файл

IMG_0771.JPG

Прикачен файл

DSC_8426_.jpg

Прикачен файл

IMG_0758.JPG

Прикачен файл

IMG_0770.JPG
ulieliadi - специалист
Съвсем скоро и аз бях на твоето дередже :-D
За бялото наистина съм съгласен че стои много добре и създава ширина на помещението. Задължително да бъде или ПДЧ гланц или МДФ гланц като второто естествено е по-скъпо. Гланца има огледален ефект и допълнително ще увеличи ефекта на ширина.
За съдомиялната какво да ти кажа... по-добре сложи, но не очаквай чудеса, в смисъл жената няма да спре да мрънка. Иначе мие и върши чудна работа особено след като сте имали гости примерно. Имаш вариант да стесниш малко щкафовете и да вмъкнеш една съдомиялна на 45см за вграждане. Съответно слагаш и един шкаф за бутилки на 20см най-отляво до печката и правиш другите два на 52.5см.
Чекмеджета задължително колкото можеш повече - там се събират най-много боклуци :)
Горните шкафове ще са ти неудобни ако се отварят нагоре до 220см, а освен това остават и доста големи врати 60х60см.

П.С. Ние се спряхме на кухня подобна на последната ти снимка долен ред дървен мотив(хавана мисля беше модела) и горен ред черен гланц МДФ. Цената беше 1200лв за шкафовете. Успех :roll:
prascho - майстор
Тъй....да отделя няколко минути на моята темичка.

Благодаря за коментара.

Определено ми липсва опит в обзавеждането на дадено жилище, но постепенно определени неща за разположението на мебелите се проясняват в главата ми. За жалост в съчетаването и подбора на цветовете хич ме няма :). Дали горните шкафове да бъдат в тон с плота, долните или пода..... :?:

В момента се опитвам да изясня цялостната визия на ""апартаменчето". Вярно, всяка стая може да се направи индивидуално в различен стил /хол - в хавайски, спалня - ориенталски, кухня - скандинавски/ съчетавайки различни цветове на мебели, стени и под, но това ще ми е ужасно трудно и по-скоро резултата ще е пагубен кич :). Да си призная комбинацията на бяло с лилаво много ми допадна и би се вързало в кухнята защото е от гипскартон. Но трябва да се съобразя с дървената дограма и ламперията в останалите стаи. За да не стане КИЧ ламинатът на пода ще бъде един и гранитогресът в кухнята и коридора също.

Клоня към дървесен ламинат за пода в стаите, който да се върже на ламперията. Гранитогресът в кухнята и коридора ще бъде в светъл тон подобен на втората кухня на 'shadowman'. Долен кант - бял, цвят на долни шкафове дървесен, плот - бял, разстоянието между горите и долните шкафове - НЕИЗВЕСТНО, горни шкафове- бял. Абе да повторя кухничката на 'shadowman' ама с дървесен мотив на долните шкафчета. НО не знам как ще се вържат сивите ел. уреди с този дървесен цвят. Дали да не се прибегне към бели ел. уреди.

Относно гланца...освен огледалния ефект повърхностното покритие, което се създава наподобява това на ПВЦ-то на мебелите за баня. Допускам, че е доста удобно за поддръжка. В момента кухнята на майка ми е без гланц и добре, че не търкам аз :) .

По този повод какъв плот е за предпочитане? Направо да помоля 'shadowman' да каже какво е това на снимката. Ако може инфо и за гранитогреса на пода. :)

Хавана ПДЧ, като цвят много наподобява тъмните плочки, които сложихме в банята и тоалетата. В комбинация с бялото ще е горе долу подобно. Пък плочките в мокрите помещения ме грабнаха от рас.

Относно механизмите на горните врати. Не ме притеснява това, че вратите биха били 600/600 или 1200/600. Все пак аз стигам без проблем до 2м с протегнати ръце пък съм средно висок. Но от първата снимка се вижда, че ако вратата е цяла механизмът я избутва повече от 10 см /колкото съм предвидил/. Нека майсторите да кажат. Май ако е разделена врата на две механизмът е различен и избутва по-ниско вратата ??

Прикачен файл

DSC_3719.JPG
врата разделена на две с механизъм
DSC_3719.JPG (21.49 KиБ) Видяна 9417 пъти

Прикачен файл

297antre.jpg Хавана ПДЧ
prascho - майстор
А ето го и кенефа... :)

viewtopic.php?f=4&t=37688&start=240
ulieliadi - специалист
Хавана се връзва добре с бялото. Мисля че имаше холни секции в тази комбинация, можеш да провериш тук-там в нета. Първоначалната ни концепция беше с такава комбинация, но тъй като хола и кухнята са всъщност преходно помещение, а холната секция е хавана/черно пдч отидохме на черното.
Относно сивите уреди - можеш да вкараш нещо сиво(примерно сиви рамки на витрините и сива водобранна лайсна).При мен плота и гърба са сиви :)
За механизма на горните вратички мисля че снимката която си сложил създава зрителна измама.Би трябвало горната врата да отваря наравно с горния край на шкафа :?

П.С. В краен случай мога да опитам да кача някоя снимка. Може да ти е полезно поне за избора на цвят?!?
prascho - майстор
Днес попаднах на това. Явно е 3Д проект. Може ли да ми кажете цвета на долните шкафчета как се води? Също така ако може да ме насочите към добра марка ПДЧ на българския пазар. Каква е разликата между Егер, Кроношпан .....и останалите производители?

П.П. Между класически МДФ и ПДЧ ясно, но между меламиново и ламинирано ПДЧ? Акрил? Явно трябва да се чете повече :)..

Прикачен файл

large_fa3b14c5.jpg

Прикачен файл

large_eac862c6.jpg
shadowman - майстор
Изображение

Материалите тук са МДФ с акирилно покритие, долу е антрацит а горе е крем, плота е дискавъри на кроношпан. За гранитогреса инфо не мога да дам, хората го нагласяха по горния ред. Ако ще е дървесен мотив за долния ред трябва да е светъл (така мисля) трябва да използваш декори като пясъчно зебрано с хоризонтална посока на дървото (или каквото имитира). Долния кант е цокъл с цвят драскан алуминии.
prascho - майстор
Благодаря. 3Д-то, което съм прикачил в предходния си пост има дървесен мотив на долните шкафове, който ми допада. Също така е хоризонтално, не знам как се води. Ти по-светло дърво от това ли имаш предвид? Метни някой пример...

П.П. Ако може да ми препоръчате читаво ПДЧ за шкафчетата като марка, че хич не знам на пазара кое е добро. Искам да е гланц.

Това пясъчно-зебрено ич не ми се вписва в картинката : http://networxbg.com/decor/%D0%BF%D1%80 ... D0%BE-803/

"плота е дискавъри на кроношпан" - бая видове са :). Кое от всички?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27

Тема "Разпределение на мебели в кухня ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: