• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Здравейте,
Невероятен сайт, до момента всичко което ме интересуваше беше дискутирано, но имам въпрос,на който не открих отговор.
Възможно ли е в един комин да влизат димоотводните тръби / кюнци/, и тръба за абсорбатор?
Emerald - модератор
Не. Не може да се съвместява димоотводен комин с нищо друго.
sstefanov - майстор
А ако коминът не се използва за печка, а само за отдушник (за баня, тоалетна и кухя едновременно) не става ли?
Emerald - модератор
Не, пак не става. Коминът е предназначен само за комин. Ако не ти, някой съсед може да го използва по предназначение и газовете през отдушника да отиват при теб.
sstefanov - майстор
В къща съм и коминът си е само мой.
Съседите са си с техни комини.
Emerald - модератор
sstefanov написа:
В къща съм и коминът си е само мой.
Съседите са си с техни комини.
Тогава не знам. Не знам принципно дали има разлика в размери, форма, сечение на вентилационни шахти и комини. Това е по-скоро инженерен въпрос. Допитай се до строителен инженер!

А този комин ползван ли е по предназначение някога?
Justy - майстор
Във всяка вертикална тръба се създава подналягане в долния край - закон на Стефан Болцман. По този начин имаме възходящ въздушен поток в комина. Включените в него различни тръби не си влияят взаимно. Неприятно е, когато комина няма т.нар. шапка / продават се във всички складове за строителни материали / и при вятър се получава "връщане". Но дали връща през печката или през аспиратора е все тая баница :-D Все пак добре е аспиратора да се свърже с гъвкавите въздуховоди и се направи едно вертикално "коремче" за да не попадат механични частици в аспиратора.
Emerald - модератор
Във всеки случай, Джъсти, в строителството това е забранено. Не знам кое как се получава, но сигурно има причина това да бъде изрично споменато в нормите.
kiril - напреднал
Няма никакъв проблем да се включи аспиратор, в комин, който не се използва за отопление. Абсурдно е обаче да го направиш, ако някой под или над тебе, използва печка в същия комин. Зависи от аспиратора дали ще ти връща пушек, но когато ти го включиш при съседите ти ще стане лисичарник. Получава се въздушна възглавница и те не могат да използват печките си. Ще се издушат :-D
Законът на Стефан-Болцман няма нищо обшо с налягането в двата края на тръбата.
Законът на Стефан-Болцман гласи:
Ако абсолютно черно тяло е нагрято до термодинамична температура T, електромагнитната енергия E, излъчена от единица площ от повърхността му за единица време е пропорционална на четвъртата степен на температурата му T:
E = s T4 [W/m2] ,
където s е константата на Стефан-Болцман = 5.6697*10-8 W/m2K4.

Този закон има място в термодинамиката, но не и при механиката на флуидите.
  • 1
  • 2

Тема "Абсорбатор+ кюнци" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: