Мечтата на всяка домакиня
darakchiev - специалист
От известно време гледам по магазините плоскости за направа на кухня и забелязах
голямото разнообразие от гланцирани плоскости. Продавачите навсякъде си хвалят
стоката но аз така или иначе не можах да добия реална представа за качествата на
различните материали. Молбата ми е всеки да сподели мнение за плоскостите с които
е имал досег за да могат такива като мен да добият по ясна представа за предлаганите
такива на пазара. Досега успях да разгранича следните няколко вида плоскости:

-МДФ с акрилно покритие. Има покритие с дебелина 1мм или 2мм, поне аз такива видях.
Странното е, че има плоскост с акрил 1мм струваща 200лв, и такава с 2мм струваща 180лв.
Защо е такава разликата в цената и как се определя коя е по качествената плоскост. Аз си
мисля, че по- дебелото покритие би трябвало да е по скъпо, но явно не е така.

-МДФ с PVC покритие. Цени пак около 200лв грубо, дали е по-добро от горните и по какво се
различава не знам. Нека запознатите да споделят мнения.

-МДФ с полиестерно покритие. Цени май пак около 150-200лв. С какво е по различно от пвц не
разбрах или самите продавачи не знаят или увъртат нещо.

-МДФ лак. Дали е друго име на някои от по горните покрития не разбрах.


Мисля, че има доста колеги във форума които се занимават професионално
с производство на мебели, така, че се надявам да се включат активно със
своите мнения по темата. Лично за мен като, че ли един от най важните критерии за избор
е устойчивостта на надраскване на покритието, но където и да питах не получих удовлетворяващи
отговори. Ами май това е основно надявам се да помагате в избора.
joroantonov - специалист
Здравей, общо взето е все тая с готовите гланцове - покритието е пластмаса - не особено устойчиво на надраскване и избора от цветове е ограничен. По-истинският вариант е МДФ който се боядисва в цвят и се лакира, много по-устойчив, безкраен избор на цветове и съответно двойно по-скъпо.
darakchiev - специалист
joroantonov написа:
Здравей, общо взето е все тая с готовите гланцове - покритието е пластмаса - не особено устойчиво на надраскване и избора от цветове е ограничен. По-истинският вариант е МДФ който се боядисва в цвят и се лакира, много по-устойчив, безкраен избор на цветове и съответно двойно по-скъпо.
И аз попитах тук там дали ще ми боядисат детайли от МДФ, но цената ме отказа.
Около 130- 150лв. на квадрат ми обявиха, като сметна и плочите суров МДФ, се
получава стабилна сума. По- добре да сменя вратичките на кухнята след 5-6год.
като ми омръзнат. :-D
maroka - специалист
Отговора на въпроса ти не е труден :)

Всичко зависи от самото покритие и по-точно- от защитния външен слой.
Няма смисъл да изпадам в детайли за технологичните процеси при самата направа, ще ти кажа два елементарни начина да провериш дали покритието е износоустойчиво.

Като идеш в магазина, се избираш мостричка на желаният от теб цвят. Но не от картелката, а от отрязана плоскост. Повечето магазини имат такива, макар в някои деликатно да го премълчават.

1- вземаш мостричката от плоскостта и я нагласяш срещу светлината. Все едно оглеждаш боята на кола, за недобро китосване.
При честото размятане, мострите са изложени на доста начини за надраскване.
Ако мострата има такива следи - не е твоята.

2 - пак на парче мостра правиш опит да я надереш с нокът. Вдигаш срещу светлината и следа не трябва да се вижда.

С тези 2 начина ще знаеш в голяма степен дали покритието ти е достатъчно устойчиво на зловредни външни влияния.

Към момента Полиестерът се води за най-добър по този показател.

Но... ментаци на ниски цени ни заливат всеки ден и не знаеш кой какво в действителност е сложил като външен слой.

PS. Това със смяната на вратичките го остави. Знаеш ли колко хора отдавна е трябвало да си сменят вратичките :D
pachosz - специалист
maroka написа:
...
PS. Това със смяната на вратичките го остави. Знаеш ли колко хора отдавна е трябвало да си сменят вратичките :D
Ааа, не съм съгласен. В къщи смених вратичките на кухнята и минаха цели 4 години докато жената почна да препира за нова кухня :wink:
Наистина виждал съм няколко пъти толкова запазени кухни, че става да се сменят вратите само. Ама сравнително бързо омръзват и те де.
strelec - специалист
Ако държиш на устойчивост на покритието то твоят материал е Полиглос и Хайглос. Но Цената е ... 200 и ... за 2800х1220. Ако цената не ти е проблем и държиш на качеството това е материала. След доста обикаляне (и аз минах по твоя път) и тестване на покритията с назъбената част на ключ се оказа, че само тези покрития са устойчиви на надраскването. Дори приятели като дойдат у дома им предоставям парче от отпадъка да се опитват да го драскат. След доста силен натиск с острото на ключа остава лека следа, която се вижда само под ъгъл срещу слънцето, но самото покритие не се нарушава и гледайки го срещу слънцето не се забелязва. За разлика от другите покрития, при които се открива дори и пълнежа.
shadowman - майстор
За момента според мен плочите с полиестерно покритие са най-здрави, акрила е по-лабав, но пък може да се полира понеже е 1мм пластамаса. Полиглоса е фолио, но различно от AGT, но и на различни цени, а хайглос е вече някакво нарицателно като ксерокса и хилти, на много лъскави плочи пише хайглос а са просто лъскави.

Тема "Мебелни плоскости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: