• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
solar_entusiast - специалист
10 - 15 литра за кухня са напълно достатъчни. На 30 литров можеш и да се къпеш, та за кухненски нужди не е много удачен, същото важи и за проточен такъв.
MamaMy - майстор
Ползвам 30 литров в банята и да ви кажа ако е включен докато го ползваш доста се увеличава сгрятата вода като количество. Действа малко като проточен. :wink:
LazarGanev - "Велик майстор"
MamaMy написа:
Ползвам 30 литров в банята и да ви кажа ако е включен докато го ползваш доста се увеличава сгрятата вода като количество. Действа малко като проточен. :wink:
Да, определено е така. Затова 80л ел. бойлер стига за 4 човека и много хора се изненадват, като разберат, че соларният бойлер за едно семейство трябва да е поне 200-300л - ама на нас сега 80л са ни достатъчни, пък май искаш да ни набуташ. Малко встрани от темата беше това, но целта ми беше предизвикване на размисъл :wink:
nikolovvd - майстор
На една от поредните почивки през Лятото, бяхме в бунгало с 30 л. бойлер. Очудващо водата стигаше. Затова сега в апартамента сме с 50 л. бойлер, който е достатъчен, ако някое от децата не влезе в банята. И двете са зодия водолей и докато не свърши топлата вода не излизат. Това обаче настъпва в рамките на 30 минути, а с предишния 80 л. бойлер - след час.
Що се отнася за бойлер над или под мивката в кухнята, има богат избор. Ако разстоянието от банята до мивката в кухнята е повечко, обикновено докато дойде топлата вода от бойлера се похабява доста вода. От друга страна е дискомфорта при къпане да ти дръпнат топлата вода, когато си под душа.
Проточните бойлери за кухня или както ги наричат "Юнга" от времето на соца, са чувствителни на налягане. Ако то е недостатъчно няма да има топла вода. От друга страна температурата на водата е обратно пропорционална на дебита., т.е. колкото по-силна е струята, толкова по-ниска е температурата. В големите градове проблеми с налягането може да няма, но може да има проблеми с по-твърдата вода, което ще доведе до стандартните проблеми с проточните бойлери. Да не забравяме, че те не работят под налягане и не може да се монтират на мястото на нормален бойлер.
В тази връзка един бойлер в шкафа под мивката може да се окаже по-добър вариант, а за забавяне процеса на образуване на котлен камък може да се вземе такъв с регулиране на температурата.
boqnkov - специалист
Здравейте! За да не отварям нова тема ще ползвам тази. Към момента коя марка е за предпочитане за обемен бойлер под мивка. Ще се ползва само в кухнята, защото бянята е далече. Ще има миялна и се чудя за марка на бойлера и за капацитет (6/10л.) Топла вода ще трябва единствено за миене на някоя друга чаша, готвене и миене на ръце.
wanderer - специалист
имах абсолютно същите нужди като твоите. ползвам съдомиялна, и един 5 литров ми беше достатъчен, докато даде фира. беше няква прехвалена пародия на светлю шишков. сега съм с един елдомски, мисля 15 литров , сложих го не в шкафа, а директно в мазето (живея в къща), и съм го забравил. та мисълта ми е, че 5-10 литров обемен бойлер ти стига.
boqnkov - специалист
Мерси за отговора. Смятам да взема този: http://eldominvest.com/bg/product/368.html
wanderer - специалист
извинявам се, сега проверих. бойлера който ползвам в момента е 10, а не 15 литра, както бях писал в по горния пост. от както го ползвам никога не ми е свършвала топлата вода. на визия е ако не същия, то много близо до този на който си се спрял.
  • 1
  • 2

Тема "бойлер за кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: