• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
emosms - специалист
Здравейте,

Работи ли добре комбинацията? Врати, отварящи се нагоре и панти плавно затваряне.
Става въпрос за врати 1100 x 575, 1200 x 400 от дървена рамка с по 2 панела от стъкло.

Ще сметна тежестта на вратата за да подбера съответните амортисьори.
3 панти на врата, като средната ще е е леко асиметрична, заради делителя в шкафа.

Доста изчистено ще се получи, с малко врати, които изглеждат леко (пълнеж полупрозрачно стъкло).
Опцията отваряне нагоре е за по-интересно и освобождаване на пространство при отворена врата.
Горе долу така:
Може да са 3 врати със стъклен пълнеж, големите или нормално с панти, или да се отварят нагоре като една врата на багажник.

Изображение

---

Да не поствам друг въпрос:
- Идеята е дървената рамка на вратите да е байцвана, като цвета на дървото прозира.
Много ме блазни байца да е в синя, зелена или друга 'ненатурална' като цвят за дърво гама.
- Притеснява ме как да съчетая десена на ПДЧ плоскостта, най-вероятно с дървесна шарка, с цвета и наситеността на байца...
Може да стане доста интересно, но тр. да внимавам с комбинацията :)

Поздрави
joroantonov - специалист
Тя тая комбинация си работи, ама не чакай да не тряскат вратите. Между другото доста са големи вратите, трябва ти сериозно подсилване откъм пантите за да не избушат тавана амортисьорите.
emosms - специалист
joroantonov написа:
Тя тая комбинация си работи, ама не чакай да не тряскат вратите. Между другото доста са големи вратите, трябва ти сериозно подсилване откъм пантите за да не избушат тавана амортисьорите.
Еми освен да сложа 4 панти...
Защо да избуши тавана? Не се ли закрепват за страниците амортисьорите, пантите са на тавана.

Направих една проста сметка. Убеждаваха ме че дървена рамка със стъкло, дори от чам, е по-лека и здрава от 18 мм ПДЧ.

Базови плътности:
Чам - 550 кг/м3
Стъкло - 2500 кг/м3
Пдч 18 мм - 14 кг/м2

Стъклото е 4 мм, рамката е профил 65 x 20, като не съм сметнал намаления обем при фалц (R10 примерно)
Получи се, за врата 1100 x 550 :
- тегло ПДЧ - 8,5 кг
- тегло рамка чам и стъкло - 10,8 кг

Видях промоция механизми с плавно затваряне, за такъв тип врати. Доста са обемни.
п.п. и ги дават за по-леки врати
http://balkanyug.bg/bg/Door-support/Lif ... ft-closing
Последна промяна от emosms на вт дек 08, 2015 2:20 pm, променено общо 1 път.
joroantonov - специалист
Амортисьори ти трябват минимум на 120 N, за голямата може и на 140 да са. Съответно на затворено имаш голям натиск нагоре и затова ти трябва здрава сглобка. Механизмите които си дал няма да ти свършат работа. От тоя тип за твоите врати или на Blum или на Grass.
radius - майстор
Объркал си сметките, стъкло с дървена рамка излиза 6,58кг и наистина е по-леко от ПДЧ-то, което е 8,93кг.
emosms - специалист
Освен да съм объркал плътностите?

Чам - 550 кг/м3
Стъкло - 2500 кг/м3 - 4мм дебело
Пдч 18 мм - 14 кг/м2

За подсилване - ъгли между тавана и страниците ок ли е?
Ъгли и бленда отдолу?
Последна промяна от emosms на вт дек 08, 2015 2:20 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Аз смятах с твоите плътности.
emosms - специалист
radius написа:
Аз смятах с твоите плътности.
Да, сметнах стъклото 2 пъти :)
Изображение

Ъгли 5 x 5 см на таван/страници + бленда зад тях, 40 мм, ок ли ще е за подсилване?
Блендата ще е малко кофти вътре в шкафа.

Също, за да не хлопат при затваряне с обикновени амортисьори - пуш механизми (2-4) ще свършат ли работа да омекотят удара, ако я оставям да хлопне?
joroantonov - специалист
Ъглови планки няма смисъл да слагаш. Просто си сложи по един винт на около 30 мм от канта, но с разпробиване, освен другите сглобки ( не знам дали си с винтове или MF). Доста приличен резултат се получава при затваряне ако ползваш SMOVE бутончета - почти безшумно е.
emosms - специалист
joroantonov написа:
Ъглови планки няма смисъл да слагаш. Просто си сложи по един винт на около 30 мм от канта, но с разпробиване, освен другите сглобки ( не знам дали си с винтове или MF). Доста приличен резултат се получава при затваряне ако ползваш SMOVE бутончета - почти безшумно е.
Сглобките са 3,5x50 винтове.
За този винт: 'на 30 мм от канта', не разбрах - проходно да захвана пантите за тавана, с болт?

Относно бутончетата, почти безшумно ще е повече отколкото очаквам :).
Притеснаваше ме да не опадат стъклата, ако изтърва шкафа да се затвори сам.
За стъклата, ползва ли се триплекс или обикновено?
  • 1
  • 2

Тема "Амортисьори и панта плавно затваряне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: