• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
mgbagera - специалист
Здравейте, последните 2 години малко пресилихме печката и тя си го изкара на тавана :mrgreen:
В момента тавана е с пластмасова облицовка. Кюнците минават на около 30-40см от него и пластмасата се изкриви и пожълтя.

http://prikachi.com/images.php?images/723/8546723O.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/724/8546724Y.jpg


Дайте някаква идея за таван който ще издържи на високата температура. От горе е гредоред и всяка година се налага да се шпаклова и боядисва, понеже се напуква (за това сложихме облицовката).
radius - майстор
Циментфазер, гипсфазер.
EDI - майстор
Дървен таван в някоя от разновидностите.
torbalan - Дървен философ
Има гипсокартон, който издържа на висока температура...
egomen66 - майстор
Първо се замисли , как да усвоиш температурата от кюнците , в по ниската им част. Примерно лира за кюнци. На снимките не се вижда как е веднага след печката. Това е температура , която губиш...
шоп - майстор
+ 1 към мнението на egomen66

Това е разковничето за евтино и ефективно отопление. Той тавана си е за ремонт ( може и само частичен над печката) но снимката е показателна, колко левчета отлитат в комина.

Мислил ли си за въздушен или воден топлообменик?
torbalan - Дървен философ
Трябва да се гледа температурата на изхода от комина, а не на изхода от стаята.

Какво е помещението отгоре?

Таван, съседи, собствени помещения?

А и друго, което се сещам - свали чупката на кюнеца по-ниско, така тавана ще страда по-малко и повече топлина ще остава в стаята...
шоп - майстор
Разбира се, че трябва да се следи температурата на изходящите димни газове и трябва да се стремим те да бъдат, колкото се могат с по-ниска температура.

Нямам представа, защо в Бг се плашим от конденза? Той не е вреден, а просто е продукт на качествен топлообмен. По добре 2-3 литра конденз, отколкото 5 лв излетяли през комина за 24 часа. Разбира се трябва инокс и инвестиция за да получим това.

Прикачен файл

kondenz.JPG
torbalan - Дървен философ
Ако се горят въглища - в конденза винаги има и сярна и/или серниста киселина... Те влачат куп проблеми за металните части на котела.

В случая обаче единствения проблем свързан с конденза ще са повечето сажди и катран по димоотводите...

Другия проблем при мен, е че средното ми образование е огняр. Тези неща съм ги учил от към промишлените котли. Там да има конденз е вече доста неприятно. По спомени - температурата на изхода от котела не трябваше да бъде по-ниска от 200 градуса, така че на изхода от комина водата да е все още в газообразно състояние... За битовите инсталации изглежда това е по-малък проблем.
А и съм учил по време на развитото социалистическо общество, когато икономията не беше приоритет, а по-скоро повод за насмешка. Беше гордост това, че котела бучи на макс и парата фучи по двора...
шоп - майстор
torbalan, съгласен съм с теб. така бе по време на соца. Но сега тон пелети е над 300-400лв и нещата се промениха.

По добре е да инвестираш в чугунен или неръждаем топлообмениик и да не те притеснява корозионното свойство на серистата кислелина.

Ако си с топлообменник от черен метал си е за страх дали няма да ти изтекат водите посред зима:-(
Аз съм изпадал в такова положение преди години при -20 външна темп. и от тогава всичко е чугун и неръждавейка. Не е много по-скъпо:-)
Успехи!
  • 1
  • 2

Тема "Дайте идея за таван издръжлив на високи температури" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: