Мечтата на всяка домакиня
rgadzhev - специалист
prascho написа:
Не мога да намеря разликата между МДФ плоча полиглос и акрил.

Суровият мдф се обработва с боя в универсален декор и се лакира. Фурнированият мдф е суров мдф с тънко дървесно покритие, като се байцва и лакира.

Видях, че основната разлика между посочените видове и суровия МДФ е, че при тях трябва задължително кант. Едва ли не те се водят за изкуствени /ПВЦ/ покрития. Акрилът го дават, че е 1мм покритие върху суров мдф. Търпи надраскване, като може да се полира поради по-дълбокото /1мм/ покритие.

Аз като видях една акрилна плочка МДФ ми направи впечатление, че всъщност изглежда в разрез изпечен слой боя върху суров мдф. Съдейки от лафа "качество-цена", то акрилът като по-скъп по-качествен ли е? Най-вероятно при кантиране с полиуретаново лепило няма кой знае какво значение, дали плоскостта е акрилна или полиглос....
Полиглоса е 75 микрона полиестерно фолио лепнато в/у суровия МДФ, акрила покритието е доста по-дебело. Казват, че акрила е по-устойчив на драскане /не съм забелязъл/, цената му е доста по-висока. Ако ще правиш плотът от МДФ-а задължително покривка, нямаш си на идея колко е грозен надран МДФ особено ако е уни цвета. Бих те посъветвъл да сложиш стъкло отгоре, но видях, че правиш разтегателна маса, аз бих я направил от МДФ суров+HPL. Привет!
prascho - майстор
Суров МДФ + HPL /high preasure laminate/ как се прави?

Режеш по размер парчетата за плота от суровия МДФ. Поръчваш си по размер и цвят HPL /0,8мм/. Лепиш с лепило двете и даваш да ти го кантират?
prascho - майстор
Благодаря. Това всъщност е ламинирано покритие, което е термоустойчиво и с висока якост.

Не знам цената на м2 за HPL и дали продават на квадрат или са големи плоскости. На мен ми трябват две парчета 600х800мм и евентуално две по 400х800мм /последните две могат да са и от ползваното за корпуса на масата ПДЧ/. То и суров МДФ май продават на плоскости /в най-добрия случай на половин плоскост/.

При ползвне на ПДЧ /например гланцирано/, как стой въпроса с надраскването. То е изкуствено покритие и би трябвало да издържа на надраскване повече отколкото акрилен МДФ?
rgadzhev - специалист
Прикачен файл:
SAM_0798.jpg
Колега гледам, че си се насочил към гланц. Да ПДЧ-то е по-устойчиво на надраскване от МДФ, но гланца няма нищо общо с на МДФ-а. Отиди до някой мебелен магазин и го погледни, ако ти харесва как изглежда, ще ти хареса и като цена. ХПЛ-а се продава на листове ЕГЕР /2.8х1.3м/, АРПА /3.05х1.3м/, цената е около 24лв/м2. При АРПА със сигурност ще намериш десен, който да ти хареса. Като по бюджетен вариант, но на плота се сетих лакобел, по долу ти пускам снимка на секцийка, която съм правил в една квартира. Поръчваш пдч-то, кантираш, след това поръчваш стъкло от някой стъклар, но искаш да ти обработи краищата да не реже. Поставяш го на някоя маса обезмасляваш със спирт и пръскаш с акрилен спрей поне 4-5 ръце / гледай на спрея да пише и стъкло/. След като изсъхне боята лепиш за пдч-то със силикон БЕЗЦВЕТЕН НЕУТРАЛЕН!!!! Силиконът от страната на боята/ За вратички използвам 3мм, стъкло, но при теб поне 4мм да не кажа и 6мм в зависимост от размера на масата.
Забравих да ти кажа за бял цвят няма как да постигнеш, стъклата /ефтините/ са леко зеленикави. За бяло се изпозват стъкла клар, които в кварталните джамджийници ги няма, трябва да се обърнеш към специализирани фирми като Ениглас. Хубав уикенд!
prascho - майстор
В крайна сметка се спрях на ПДЧ плот за маса. Само отделни сегменти като рамки на витрини поръчах ПДЧ гланц. Така ми паснаха детайлите върху плочите. Като сглобя ще видим какво ще излезе :).

Благодаря за отзивчивостта. Поздрави.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
rgadzhev написа:
Прикачен файл:
SAM_0798.jpg
Колега гледам, че си се насочил към гланц. Да ПДЧ-то е по-устойчиво на надраскване от МДФ, но гланца няма нищо общо с на МДФ-а. Отиди до някой мебелен магазин и го погледни, ако ти харесва как изглежда, ще ти хареса и като цена. ХПЛ-а се продава на листове ЕГЕР /2.8х1.3м/, АРПА /3.05х1.3м/, цената е около 24лв/м2. При АРПА със сигурност ще намериш десен, който да ти хареса. Като по бюджетен вариант, но на плота се сетих лакобел, по долу ти пускам снимка на секцийка, която съм правил в една квартира. Поръчваш пдч-то, кантираш, след това поръчваш стъкло от някой стъклар, но искаш да ти обработи краищата да не реже. Поставяш го на някоя маса обезмасляваш със спирт и пръскаш с акрилен спрей поне 4-5 ръце / гледай на спрея да пише и стъкло/. След като изсъхне боята лепиш за пдч-то със силикон БЕЗЦВЕТЕН НЕУТРАЛЕН!!!! Силиконът от страната на боята/ За вратички използвам 3мм, стъкло, но при теб поне 4мм да не кажа и 6мм в зависимост от размера на масата.
Забравих да ти кажа за бял цвят няма как да постигнеш, стъклата /ефтините/ са леко зеленикави. За бяло се изпозват стъкла клар, които в кварталните джамджийници ги няма, трябва да се обърнеш към специализирани фирми като Ениглас. Хубав уикенд!
Това е инфо!
bulhomes2 - майстор
Правя маси и от МДФ и от ПДЧ. Но краката при мен са по-други и ги правя от бук. МДФ-а е по-здрав, по-влагоустойчив и позволява да се заоблят кантовете, ако масата ще се байцва или боядисва. Но пък е по-тежък. Опитал съм се да обясня разликите в материала и покритието, при цветовете може лесно да се видят всички плочи, които предлага Роси - www.kombiniranimasi.com
prascho - майстор
Интересен тест за издръжливост :-D .

Моделът изглежда практичен, но ми се вижда неудобен за жена, ако размерите са големи. Поне от видеото мога да заключа това. Някоя моделка или чалга певица с габарити 1,7м, 50кила и нокти като на кокошка как ще го разпъва това не знам.

П.П. Сключи договор с някоя китайска фирма за масово производство и залей световния пазар. С % от печалбата стани милионер. Не знам как ще разбереш ако пенчо, генчо и аз си направим подобна маса вкъщи. Аз фейс бук нямам, нито обичам показността!

Тема "направа на маса от ПДЧ и плот МДФ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: