Мечтата на всяка домакиня
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
За аспирация и котлоните, ок
Микровълновата - вградена, ок, не и слагай вратичка докато я ползваш там, като я свалиш, ще монтираш вратичка на нейното място. Изрази се с неправилно време и наистина помислих, че за всяко ползване ще я вадиш от шкаф :-)))))
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Колко е разстоянието от прозореца до тавана?
Chavdar0011 - помощник
Разстоянието от прозореца до тавана е 30см.
8180 - майстор
n_a написа:
Всъщнот, къде е отворът на аспирацията?
Хубав въпрос при това тотално разместване.
Нищо и няма на първата картинка, според мен. Поне са групирани вода и вентилация.
Едно старо (може и остаряло) правило, обаче, препоръчва последователност - (пазар) -хладилник, мивка, печка - (сервиране), което до някъде се спазва във втория вариант.
Просто си плаче, хладилникът да е вдясно, ама...
Котлонът не може ли да се завърти на 90о и да отвори место за тавата от печката?
На мен лично са ми в повече цветовете - стени, дограма и фурна (за дървенията ми харесва) и разнообразието при вратичките.
Вратата - евентуално плъзгаща или навън, или поне към прозореца - така не може да се влезе с пазара и не позволява нищо зад нея.
Бих помислил (при възможност) отворът към дневната да стане централен и да се оползотвори местото пред хладилника или както е сега с някаква маса/плот (за закуска/помощна), която да отхапе и малко от хола.
Тесничко е общо взето, особено за 3-4ма. :)

П.П. Изпреварили са ме, че се разсеях. Някои вградени фурни също искат вентилация.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Chavdar0011 написа:
Разстоянието от прозореца до тавана е 30см.
Бетон. Забрави да правиш там дупка
Ако дограмата още не е сложена, виж дали не може да се обърне отварянето на балконската врата. Така пречи на всичко
И намали Онзи прозорец
Едвам успявам да се сдържа относно архитекти
Chavdar0011 - помощник
8180 написа:
n_a написа:
Всъщнот, къде е отворът на аспирацията?
8180 написа:
Хубав въпрос при това тотално разместване.
Както споменах, при втория вариант, отворът на аспирацията ще е на стената, на която е прозорецът. Докато при първия проект, ще се направи дупка на стената над хладилника. От там с въздуховоди ще достигне до комина на съседното помещение (тоалетна). На чертежа, който направих, съм пропуснал да отбележа съседното помещение и комина. По-късно ще направя нов чертеж, за да се добие по-ясна представа...
8180 написа:
Нищо и няма на първата картинка, според мен. Поне са групирани вода и вентилация.
Едно старо (може и остаряло) правило, обаче, препоръчва последователност - (пазар) -хладилник, мивка, печка - (сервиране), което до някъде се спазва във втория вариант.
Какво имаш предвид под групиране на вода и вентилация?
Лично на мен, вторият вариант повече ми допада.
8180 написа:
Котлонът не може ли да се завърти на 90о и да отвори место за тавата от печката
По принцип котлоните могат да се завъртят всякак. Въпросът е, че въобще не е удобно, когато котлоните са един зад друг. Вече почти година ги ползвам така (котлони един зад друг) но не мога да свикна все още.
8180 написа:
Вратата - евентуално плъзгаща или навън, или поне към прозореца..
Всъщност, вратата се отвара към прозореца, но незнайно защо на чертежа съм я направил наобратно :axe:
Chavdar0011 - помощник
n_a написа:
Chavdar0011 написа:
Разстоянието от прозореца до тавана е 30см.
Бетон. Забрави да правиш там дупка
Ако дограмата още не е сложена, виж дали не може да се обърне отварянето на балконската врата. Така пречи на всичко
И намали Онзи прозорец
Едвам успявам да се сдържа относно архитекти
Да... Бетон... #-o
От стената до прозореца има около 8-9см. разстояние, което мисля, че е достатъчно за отвор за вентилация. Ако стане така ще е по-добре, защото почти няма да се вижда въздуховода.
Дограмата е дървена и е сложена преди 20 години. Ще се сменя само вратата на терасата, която между другото се отваря към прозореца. Просто съм направил грешка в чертежа...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Chavdar0011 написа:
От стената до прозореца има около 8-9см.
Няма проблем, значи. Внимателно пробиване на точен отвор. Има преходници за въздуховода, не е голямо намаляване. Ще работи

Защо цялата кухня е на един ред? Ако дръпеш хладилника и го завъртиш ще е по-скъпо, но много по-добре визуално и мнооого по-удобно
8180 - майстор
Колега Chavdar0011,
Изобщо не е задължително да се съобразяваш с нас - нахвърляме си тук съображения на "чужд гръб". Кой каквото прочел, личен опит и т.н. Аз си мислех, например, че вратата е вход от антре, а не балкон.
Накрая ти ще го правиш, плащаш и дано ти хареса.
Ако има жена край теб, нейното мнение е супер важно. :)

За групирането имах предвид вода и канал (за мивка и миялна), отдушник (за котлон и печка).
Очертава се да правиш "бокс" - за нормална кухня е малко площта и силно свита по ширина.
Нямам представа за какво го е мислил архитекта без вентилация.

Споменах, че ще трябва да се съобрази и "храненето" - да е сравнително близо и дали не може хладилникът да отиде там, например. Идеята е да "откраднеш" малко местенце от трапезарията (ако е там) и да "усвоиш" лявата част в бокса с плот и шкафове за по-удобна кухня.
В момента имаш 2,4м2 оборудване и 4м2 "ходова" част. Ако се усвои в ляво ще станат ~2,8 към 3,6 - все е нещо. Ако изчезне и хладилникът става доста по-спокойно.
Гледам, чудесно рисуваш/чертаеш - пробвай, ако искаш.

Успех!
П.П.
n_a написа:
Защо цялата кухня е на един ред? Ако дръпеш хладилника и го завъртиш ще е по-скъпо, но много по-добре визуално и мнооого по-удобно
За нещо таково умувам и аз.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Погледнах по-горе, да
Ами виж, човекът прави първа кухня, може би. Аз съм правила няколко, а съм мечтала ее-хеей колко :-). И пак не се усещам веднага за всичко
Хубаво е, че го има тоя форум, нас. Поне за мен няма никакво значение езикът с който е казано нещо, щом ме води към решениеТО

Тема "Проект на кухня - мнения, идеи и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: