Мечтата на всяка домакиня
Celeborn - специалист
Здравейте, предстои ми лепене на гранитогрес (30х60, хоризонтално) в кухнята като гръбче между двата реда шкафове, които вече са поставени и нивелирани. Така се получи, защото първоначално не мислихме да вдигаме гърба догоре, а до 40см. После малко се промениха мненията за "дизайна". Оставеното разстояние между шкафовете е 60см като плочките не са точно 30х60, а по-скоро 29.5х59.5, така че остава около 1см празно пространство за фуга (която между двата реда плочки ще е 2мм).

Досега съм лепил няколко пъти, но само под + цокъл, затова стените са ми чужди. Имам няколко въпроса към хората с повече опит:

Тъй като плочките са с цвета на плота не ми се иска да има водобранна лайсна изобщо. Как да процедирам с връзката между плота и гранитогреса? Предполагам плочката не трябва да стъпва директно върху кухненския плот, тъй като той е термо (неолекотен, на Kaindl) и вероятно ще има някакво движение при промяна на влажността. Какво разстояние да оставя за тази натоварена фуга и с какво да я запълня? Цели се и минимален визуален "делител" между двете повърхности, както и все пак да се постигне максимална влагозащита.

Другият ми въпрос е свързан със самата стена - на латекс е (на Артеколор) и се чудя как да подготвя основата - трябва ли ми нещо по-сериозно освен контактен грунд? Гранитогресът е стенен и не е дебел, но си тежи около 25кг за квадрат.

И последно - каква фуга ще ми препоръчате за кухненски гръб, с уговорката, че същата ще бъде черна и ще се ползва и зад печката? Ползвал съм само Ceresit и Mapei, но впечатленията ми са само за под.

Благодаря!
jekasus - майстор
Celeborn написа:
така че остава около 1см празно пространство за фуга
Вариант 1 - http://ledshop-bg.com/led-produkti/led- ... enta-aglov
Вариант 2 - шкафчета се свалят по-надолу след като налепен гранитогреса, не заема много време...
Celeborn написа:
не ми се иска да има водобранна лайсна изобщо. Как да процедирам с връзката между плота и гранитогреса?
Санитарен силикон, същата фуга между плочките и плота, както между самите плочки.
Celeborn написа:
трябва ли ми нещо по-сериозно освен контактен грунд?
Надери латекса и шпакловай със флексово лепило, за по-голяма здравина можеш и да сложиш фасадна мрежа. Иначе шлепат направо на латекса и се държи нормално :-D
Celeborn - специалист
Благодаря!

Това за лентата го мислих, дори тествах на сухо преди да я сложа като скрито в банята, но не ми хареса как осветява поставена в задната част на шкафа... колкото по-напред и надолу, толкова по-добре ми се струваше. Също така много блести по този начин (45 градуса в дъното) към останалата част от помещението, която е хол с ниски мебели... А и кухнята е П-образна и в дясно е печка + абсорбатор в линия, а там лента изобщо няма да има...

Май ще процедирам с фуга 4+2+4мм, така или иначе горе не се вижда отблизо, нито може да се хване отдалеч, а пък долу много трудно мога да пусна лента силикон под 3мм така или иначе.

Шкафовете не ми се иска да ги пипам, че видях голям зор да ги вкарам в линия (че те са с един модерен дизайн... скъсаха ми нервите).

Тъй като плотът в задната му част е открит заради зарязване за напасване по кривите стени, трябва ли да се притеснявам от влагата при съхненето на теракола?
torbalan - Дървен философ
Ако основата под латекса е здрава - свали колкото можеш повече от латекса, до чиста основа...

Друго според мен не ти трябва.

За 4 плочки не знам заслужава ли се да се мацаш с циментово лепило. У дома кухненските гръбчета са лепени с монтажно лепило. Не са от гранитогрес, но не са и леки. Дори не сваляха латекса, като ги лепиха.

В кухнята ако е обитаемо - не би трябвало да има кой знае какви температурни разширения.

Фугирай със силикон с подходящ цвят. Аз след като фугирам нещо със силикон го заглаждам с мека гъба или мек парцал и сапунена вода. Не помня къде го четох, но ми се получава доста добре.

Може да пробваш някъде, преди да фугираш плочките.

Успех :)
nikolovvd - майстор
Щом си ползвал продукти на Церазит би трябвало да знаеш, че гамата им с фугиращи смеси съдържа и силикони със същия цвят.
С други думи като решиш колко ще е фугата между плочките, можеш да оставиш същото разстояние от плота до плочките, което в последствие да попълниш със силикона. Мисля че няма да е зле да импрегнираш фугите с нещо на силиконова основа. Това ще подчертае цвета им и ще ги запази от пръски и зацапване.
torbalan - Дървен философ
Защо да купува и фуга, и импрегнант и силикон?

За 6 фуги силикона ще му стигне.
nikolovvd - майстор
Не се знае дали се знае ли се, ако се знае не се знае какво се знае, а това което се знае не е сигурно. :-D
Celeborn - специалист
ОК, досега съм се спрял на този Церезитски вариант, тъй като вече не е времето да правя боклуци на монтирана кухня и да свалям до тухла, пък да видим...

Остъргвам доколкото е възможно латекса (той не се отлепя с тиксо, между впрочем, но ще го пробвам със Супер лентата на Момент (duct tape)), награпявам хубаво стената, грундирам с CT17, шпакловам за изравняване с CM16 (мрежата мисля да си я спестя), чакам 24 часа и лепя с CM16, фугирам с CE40 в хоризонталната средна и вертикалните фуги (между другото, за който е от София или Троян - подарявам неотворена кофичкa цвят 04 - Сребро/Silver) :lol: и накрая хоризонталните горна и долна фуги между различните материали пълня с CS25... че навсякъде, където съм виждал фуга между различни материали, все е била напукана...

Фугите ще ги оставя май по 3мм, че не ми се иска да пипам повече шкафовете - голям зор беше да се нивелират вратичките и не ми се иска да повтарям.
jekasus - майстор
Celeborn написа:
чакам 24 часа
Това можеш да го пропуснеш.
Шпакловаш и почвай да лепиш плочките.

Тема "Лепене на плочки... за първи път в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: