Мечтата на всяка домакиня
emosms - специалист
Ще разуча варианта с дървените.

Визуално, искам да придам лекота на горния ред и ще ползвам полу-прозрачно стъкло.
Иначе, там ще има един модул с голи рафтове без врата и една цяла врата от пдч (на модул аспиратор).

Някои от вратичките са доста малки и ще е по изгодно да е цяла с амортисьори.
Ама другите 4, ако ги направя цели, ще станат врати широки 600/880 на 520 и нагоре.
Тази 880мм широката, едва ли е разумно да се прави цяла, другата - може би.

Само се надявам дърводелеца да може да байцва иглолистна дървесина, разредено (полупрозрачен лек цвят) без да стане на лекета.
Че се зачетох в статии и клипчета в ютюб и обясняват за разни грундове преди байц и неща, който в бг не знам на какви продукти отговарят.
Както и сума информация за лакиране, байцване и т.н. специфики на иглолистната дървесина....

Въобще, на английски има огромна информация, но някои продукти не се ориентирам какво може да се ползва от наличните в бг.
Ама това е друга тема.
djpatzo - специалист
Относно алуминиевите вратички. Тук във Варна магазин-стъкларски цех Диамант 90Р предлагат и изработка на алуминиеви рамки. На сайта им го няма като услуга, но на адрес в цеха ми казаха, че могат да направят и рамка и да монтират стъклото, т.е. ако имате подобен цех в Пловдив, може да попитате, дали не могат да ви го направят :)
emosms - специалист
Избрахме материала за кухнята (кроно светъл туист).
Светъл, прилича като цвят и текстура на ленен плат.
Много изчистено и безопасно за комбиниране с други неща.

Ще се вързва добре с алуминиеви вратички.
Ще се вързва добре и с вариант 2 - вратички от липа в малко по-тъмен тон (направо някакъв тип лазурен лак).
Чама отпада. Има иглолистни дървета с по-еднородна и светла текстура, ама откъде и какво ще се намери....
Липа !

Вариант 2 ми се струва че ще е осезателно по-евтин.
Алуминиевите профили ще изглеждат много добре в комбинация, и вече... зависи от реалните оферти и бюджет.
djpatzo - специалист
emosms написа:
Избрахме материала за кухнята (кроно светъл туист).
Светъл, прилича като цвят и текстура на ленен плат.
Много изчистено и безопасно за комбиниране с други неща.

Ще се вързва добре с алуминиеви вратички.
Ще се вързва добре и с вариант 2 - вратички от липа в малко по-тъмен тон (направо някакъв тип лазурен лак).
Чама отпада. Има иглолистни дървета с по-еднородна и светла текстура, ама откъде и какво ще се намери....
Липа !

Вариант 2 ми се струва че ще е осезателно по-евтин.
Алуминиевите профили ще изглеждат много добре в комбинация, и вече... зависи от реалните оферти и бюджет.
Принципно, ако се придържате към дизайните за 2015 и 2016 ще избягате от алуминиевите вратички и в частност от стъкла по лицевата част на кухнята. Ако търсите класическа визия или нещо, което просто да Ви допадне, избирате алуминиевите вратички в комбинация с друг цвят. Не е нужно да се съобразявате с цветовете, когато ще комбинирате 2 различни материала, дърво - метал. Ако говорим за МДФ и ПДЧ там са различни, но са взаимно свързани(повечето) :) Ако търсите ефект и ще има светлина, там където ще са стъклата и алуминиевите вратични, изберете друг цвят за лицето, за да контрастира светлината от тази част на кухнята, която ще е с алуминия :) Казвам Ви го от гледна точка, на човек, който се занимава с интериорен дизайн и обзавеждане. Лично на мен, най-ми допада - класическа визия със съвременни материали! Кухнята е нещо, което не се мести днес на тази стена, утре на другата... Относно здравината, ПДЧ е рехаво - съгласен съм, но като няма да се мести, можеш поне да се нагодиш по цветове и по-голям избор на марки, цветове, продукти :) Успех!
emosms - специалист
Ако под класическа визия се има предвид мембранни вратички с разни фризове, и формички....
Просто са отвратителни.
В един шоуруум, имаха глупостта да сложат мембранни вратички гланц до такива от акрилен мдф.
Не знам с какъв акъл, но явно хората са слепи.

Жалко подобие на гланц в сравнение с акрила и жалко подобие на масив при мембраните с дървесни декори.
Като прибавим огромната им цена, абсолютно недоумявам.
Що за пазарна ниша и най-вече що за клиенти.

Иначе, алуминия има неутрална визия, малко мъртъв, но изчистено.
Но основната цел на занятието е вратичките да са рамки за полупрозрачно мат стъкло, тази идея се е загнездила
djpatzo - специалист
emosms написа:
Ако под класическа визия се има предвид мембранни вратички с разни фризове, и формички....
Просто са отвратителни.
В един шоуруум, имаха глупостта да сложат мембранни вратички гланц до такива от акрилен мдф.
Не знам с какъв акъл, но явно хората са слепи.

Жалко подобие на гланц в сравнение с акрила и жалко подобие на масив при мембраните с дървесни декори.
Като прибавим огромната им цена, абсолютно недоумявам.
Що за пазарна ниша и най-вече що за клиенти.

Иначе, алуминия има неутрална визия, малко мъртъв, но изчистено.
Но основната цел на занятието е вратичките да са рамки за полупрозрачно мат стъкло, тази идея се е загнездила
Не говоря въобще за мембранните вратички. Не съм им фен. Такива мебели се предлагат масово от известните магазини за мебели с 16 мм. плоскости - Виденов, Мондо, Явор и т.н. Много хора се лъжат, че е нещо готово и излиза евтино, а какви боклуци са, е друг въпрос. Относно гланца и акрила... Много хора си мислят дори акрила за гланц, но това е, защото не са в тези среди и им се вижда еднакво :)
emosms - специалист
Признавам че мисля акрила за гланц :).
Мембранните вратички трябва да се изтъкнат с едно предимство - много по корави ми се виждат от гледна точка на влагоустойчивост спрямо стандартната технология на кантиране.
Може и в това да греша, но така мисля от проста логика.

Виждам какво става с вратички горен ред около аспиратор, долен ред вратички и чела на чекмеджета около мивка.
Нещата могат да излезнат извън рамките на перфектното чак до степен много зле :).

Изказването ми беше офф топик, просто цената на мембранните вратички ме беше хвърлила в сериозно недоумение.
Нещо което би трябвало да е бърза, практична, макар и компромисна откъм визия (според мен) алтернатива, затапва сериозно по цена същото изпълнение от разкроен пдч с кант.

Даже, който обича такава визия и ще има предвид влага и т.н., да слага направо акрилен мдф :D.
djpatzo - специалист
emosms написа:
Признавам че мисля акрила за гланц :).
Мембранните вратички трябва да се изтъкнат с едно предимство - много по корави ми се виждат от гледна точка на влагоустойчивост спрямо стандартната технология на кантиране.
Може и в това да греша, но така мисля от проста логика.

Виждам какво става с вратички горен ред около аспиратор, долен ред вратички и чела на чекмеджета около мивка.
Нещата могат да излезнат извън рамките на перфектното чак до степен много зле :).

Изказването ми беше офф топик, просто цената на мембранните вратички ме беше хвърлила в сериозно недоумение.
Нещо което би трябвало да е бърза, практична, макар и компромисна откъм визия (според мен) алтернатива, затапва сериозно по цена същото изпълнение от разкроен пдч с кант.

Даже, който обича такава визия и ще има предвид влага и т.н., да слага направо акрилен мдф :D.
Изображение
Кухня, без готварска част в малък апартамент 2600 дълга. Горен ред вратички - бял акрил мдф - никакви проблеми, макар, че се ползва плота след готвене да се остави тенджера, тиган и парите се набиват на горните шкафове, същото важи и за горещата вода. Проблеми никакви нито с ПДЧ, нито с МДФ. Аз също се чудих като правя тази кухня - моята, дали да не сложа център-горни шкафове, алуминиева вратичка с мат стъкло, но се отказах, защото нямаше да стои добре. След като си направих визуализацията и прецених, че всичко да е бял акрил, ще е по-добре. Долу бялата бленда на вратичките от ляво на мивката и под мивката е просто, за да се върже с челото на чекмеджето в дясно. Хванати са с дибли към самите вратички.
emosms - специалист
Много е хубаво това, пастелни тонове, изчистено.
Особено с този дървесен декор долу е страшна работа :).

Кроно светлия туист ще е много по-простичко и понеже няма накъде, тъмния акцент ще е в рамките на вратичките ако са от масив.
Ако е алумин, ще е по-скоро светъл акцент горе.
Същия декор като пдч, дори същия тон ще е невъзможно да се постигне, така че трябва да се подбере подходящ тъмен тон.

Светло долу и тъмно горе май е антидизайн :D. Но пък корпусите ще са си светли, само рамките на вратите може да са тъмни.

Замислям се за двата реда горен ред, ама май ще пропусна.
И акрила ми харесва. Но искам да избегна горен ред тип стена, защото колкото и да е хубав материала, става нещо подобно.
Стъклото е друго нещо.

Може да прекаляваме с бялото, това е гърба и стои от 7 месеца така :(
Изображение

Но се отказахме от тъмни и дървесни декори. Ще оставим това за обзавеждането в холовата част на помещението.
djpatzo - специалист
Тъмен тон горе, светъл долу, ще създава илюзия, че нещо те притиска. Винаги светлите нюанси, са за предпочитане горе, но вече друг е въпроса, какъв е личния избор. Ако нямаш проект на самата кухня, мога да ти начертая и да ти пратя визуализация за целта. Не знам с колко време разполагаш, но ако ми опишеш на лично какво желаеш, ще придобиеш представа и в двата случая. Светло горе -> Тъмно долу и обратното, тъмно горе -> светло долу!

Тема "алуминиеви вратички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: