Мечтата на всяка домакиня
muhala - майстор
Здравейте,

Направих отвора в кумина за абсорбатора. След това бе шпакловано и боядисано. По това време си мислех, че кухнята ще е на 220~240см.
После решихме да е с три реда шкафове и сега центъра на отвора в кумина се пада точно на горния край на шкафовете.

Ето как изглежда кумина, как е по проект и как ми се иска да стане с въздуховодите.
ИзображениеИзображениеИзображение

Преди да ме почнете с критиката нека кажа, че кумина е само за тази кухня. Всеки етаж си има свой.
Двете страни на шкафа до кумина ще се режат със сигурност, за да може да се вкара тръба или фитинг в кумина.
След това се чудя дали да го правя с ПВЦ тръби ? Ако плоската тръба мине над шкафа, няма да се вижда. Обаче така тръбите и фитингите излизат към 200 лева.

Ако го направя с гъвкава тръба, ще е значително по-евтино, но пък тръбата е ф150, а тазстоянието над шкафа е точно толкова. Ще се вижда.

Освен това не знам какви са предимствата ПВЦ тръбите пред гъвкавите.
iliya_i - майстор
muhala написа:
След това се чудя дали да го правя с ПВЦ тръби ? Ако плоската тръба мине над шкафа, няма да се вижда. Обаче така тръбите и фитингите излизат към 200 лева.
Какви 200 лева. Имаш две тръби по около 10 лв, едно коляно-преход кръгъл/плосък и един прав преход кръгъл/плосък. Общо 35-40 лв. Освен ако не го правиш със златни тръби. (цените ориентировъчно от този сайт http://moby-bg.com/category/29/pvc-elem ... stemi.html)

Все трябва да ти е останало 2 четки боя за след преместване на отвора. А и нали няма да се вижда.
muhala - майстор
iliya_i написа:
muhala написа:
След това се чудя дали да го правя с ПВЦ тръби ? Ако плоската тръба мине над шкафа, няма да се вижда. Обаче така тръбите и фитингите излизат към 200 лева.
Какви 200 лева. Имаш две тръби по около 10 лв, едно коляно-преход кръгъл/плосък и един прав преход кръгъл/плосък. Общо 35-40 лв. Освен ако не го правиш със златни тръби. (цените ориентировъчно от този сайт http://moby-bg.com/category/29/pvc-elem ... stemi.html)

Все трябва да ти е останало 2 четки боя за след преместване на отвора. А и нали няма да се вижда.
В този сайт не намирам прехода от кръг към правоъгълник.

Ако избия една дупка всичко ще стане в чеевена пепел....
iliya_i - майстор
muhala написа:
В този сайт не намирам прехода от кръг към правоъгълник.
Това + това - общо 10.00 лева
muhala написа:
Ако избия една дупка всичко ще стане в чеевена пепел....
Найлони, дрелка, прахосмукачка...
nikolov333 - майстор
+1 за найлоните и прахосмукачката. Наскоро го играх тоя филм заради аспиратора, в/у боядисано, по подобни причини. С повече дупчене нагъсто с по-тънка бургия, мисля че с 10мм дупчих за ф150 отвор и един да засмуква праха, стана интелигентно и без много жертви.. :drinkers:
П.П.Тия шкафове не може ли да се вдигнат до-горе? :?:
Svezar - специалист
Само да вметна че в българския език дума кУмин няма,и дано в този кОмин /ако е в блок/ да няма вързани работещи печки на твърдо гориво че собствениците им ще берат ядове :wink:
muhala - майстор
Здравейте,

С показаните елементи Това + това няма да стане, защото са за 125мм. Искам тръбите да са ф150.

Не мисля, че ако преместя отвора в комина, това ще реши проблема, защото горния край на кухненския шкаф е на 260см, а тавана е на 275. Това са точно 15см, а отвора и той трябва да е толкова. Тоест трябва горния край на отвора да е наравно с тавана.

Някаква друга идея ?
muhala - майстор
Евентуално мога само да сваля отвора със 6см надолу (една тухла височина).
Обаче това, няма да помогне. Трябва да е поне 7-8 см надолу, за да дойде отвора в горения ред шкафове.
А и най долната тухла е лепнала за бетона....

ИзображениеИзображениеИзображение
iliya_i - майстор
muhala написа:
Здравейте,

С показаните елементи Това + това няма да стане, защото са за 125мм. Искам тръбите да са ф150.

Не мисля, че ако преместя отвора в комина, това ще реши проблема, защото горния край на кухненския шкаф е на 260см, а тавана е на 275. Това са точно 15см, а отвора и той трябва да е толкова. Тоест трябва горния край на отвора да е наравно с тавана.

Някаква друга идея ?
Първото Това е преходник ф150/ф125 мм.
Като си се спрял на плосък въздуховод 205/65 мм = сечение 123 кв. см., кръгъл ф125 мм = сечение 123 кв. см. За това ти го дават към ф125 защото сеченията са еднакви. ф150 е с сечение 176 кв. см., но е само до половината на трасето ти. Ако намериш по-широк плосък ще стърчи пред шкафа. Така или инъче ще къртиш нова дупка в комина. Прави я направо ф125
Последна промяна от iliya_i на пет ное 25, 2016 5:17 pm, променено общо 1 път.
joroantonov - специалист
'що не подходиш по друга схема - правоъгълна дупка в стената и преход за ф150 надолу към абсорбера? Правил съм го неведнъж и става чудесно в най-лошия случай се вижда половината плоска тръба.

Тема "Дайте акъл за въздуховод на абсорбатор." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: