Мечтата на всяка домакиня
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ами зависи от ПДЧ-то и изработката. Има за 2 и за 200.
Ако е калпаво, тежестта ще го сгъне. Аз не виждам никакви плюсове на камъка, освен чисто дизайнерски, но не мисля, че твоят случай е дизайнерски. :-D Нали
nikolov333 - майстор
Според мен ако нямаш желязна конструкция под плота не си заслужава, защото след време като се разкапят пдч-тата, за да ги подмениш, всичко трябва да се демонтира и монтира наново.. У нас си правих конструкцията под мивката с чамови гредички и така имам възможност да демонтирам страниците без да свалям плота, та сигурно може и така да се направи...
gandonov - специалист
Да споделя личен опит (и малко снимки) за кухня с каменен плот.

Снимка 1. Плотът е естествен гранит с дебелина 2см.
Според хората, които го изработиха, мраморът не е подходящ за кухненски плот. Според тях водата го съсипва. Също и слънцето, а при мен е директно осветен почти през целия ден.
Затова го направих от гранит.
Прикачен файл:
Granite.jpeg Снимка 1
Снимка 2. Шкафовете са подготвени за монтаж на плота.
Кухнята е изработена в Троян. Дължината на която има плот е 220см. Майсторите бяха предупредени, че отгоре ще има каменен плот.
Няма нищо нетрадиционно в конструкцията й, освен по-дебелите хоризонтали на които ляга плота.
Прикачен файл:
ns-0.jpg Снимка 2
Снимка 3. Отворът за мивка се изрязва преди монтажа на плота. (Защото почти сигурно ще се счупи при пренасянето до обекта)
Прикачен файл:
ns-1.jpg Снимка 3
Снимка 4. Краят на един натоварен ден :-D
Прикачен файл:
ns-2.jpg Снимка 4
А варианта с метална рамка под каменен плот го имам в 2 бани.
Но там няма долни шкафове! Плотовете лежат само на метална рамка, закрепена единствено в стените.
... мога да кача снимки другата седмица, ако проявите интерес.
burkov - специалист
Много приятно изглежда.
Малко страничен въпрос, но каква е печката?
Чираче - майстор
Моята кухня с метална конструкция и вратички от МДФ . Плота е стандартен. Металната конструкция и всичко вътре е моя изработка, а вратичките са по поръчка. Снимката съм я публикувал във форума. Личи ли, че е с метална конструкция?

Прикачен файл

P1010045-1.jpg
P1010045-1.jpg (79.12 KиБ) Видяна 3673 пъти
gandonov - специалист
burkov написа:
... Малко страничен въпрос, но каква е печката?
Diplomat DPL-BM20CE - https://diplomat.bg/store/gotvarska-pec ... -bm-20-ce/
theagent - специалист
nikolov333 написа:
Според мен ако нямаш желязна конструкция под плота не си заслужава, защото след време като се разкапят пдч-тата, за да ги подмениш, всичко трябва да се демонтира и монтира наново...
ПДЧ-тата може да се разкапят, ако ги мокри вода. Иначе не виждам какъв проблем може да има. Последно като сменях кухненски мебели, над 35-годишните шкафове нямаха и най-малък признак за разкапване.
n_a написа:
Защо искате мивката монтирана под плота?
Ако оставим настрана естетическите съображения, които са въпрос на строго субективен вкус, монтажът на мивката под плота е доста по-удобен за ежедневната поддръжка/почистване, тъй при този вариант над плота няма никакъв ръб, който да събира мръсотия и под който да се задържа вода.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
theagent написа:
nikolov333 написа:
..монтажът на мивката под плота е доста по-удобен за ежедневната поддръжка/почистване, тъй при този вариант над плота няма никакъв ръб, който да събира мръсотия и под който да се задържа вода.
Тъй или иначе, ръб има...
nikolov333 - майстор
Те и 35 годишните ПДЧ-та сигурно не са като днешните.. Моите 10 годишни вратички и чекмеджета на шкафа под мивката, кантирани машинно с тънък кант, са цъфнали навсякъде по долния ръб, а на кухненски шкаф с мивка няма как да не се понамокрят понякога..
theagent - специалист
n_a написа:
Тъй или иначе, ръб има...
E то има ръб и ръб ...

Изображение

Изображение

При този монтаж почистването на плота е много по-лесно, за разлика от предишния вариант, при който мивката беше надяната върху него.
nikolov333 написа:
Те и 35 годишните ПДЧ-та сигурно не са като днешните.. Моите 10 годишни вратички и чекмеджета на шкафа под мивката, кантирани машинно с тънък кант, са цъфнали навсякъде по долния ръб, а на кухненски шкаф с мивка няма как да не се понамокрят понякога..
Със сигурност не са, но със сигурност и едновремешното ПДЧ се скапва, ако се мокри. А при читаво монтиран плот мокренето е 99.9999% изключено. Налицието на цъфнали кантове сигурно си зависи от качеството на лепенето, особено, ако това е правено извън фабрични условия.

При показаната по-горе схема просто няма откъде вода да стигне до незащитени ПДЧ части.


П.П. Кухненски модули от ИКЕА с пластмасови крака, нивелирани и фиксирани към стените, си служат съвсем добре като основа за плот от технически камък.

Изображение

Изображение

Тема "Мнение за материал за кухненски плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: