Мечтата на всяка домакиня
kozl - майстор
theagent написа:
Ако оставим настрана естетическите съображения, които са въпрос на строго субективен вкус, монтажът на мивката под плота е доста по-удобен за ежедневната поддръжка/почистване, тъй при този вариант над плота няма никакъв ръб, който да събира мръсотия и под който да се задържа вода.
Монтаж над плота и къде е този ръб дето........ :?
Изображение
Коритото е наравно с повърхността на плота. Има мивки и мивки. За това се спрях на тази, която след монтажа е това на снимката.
Такива мивки има на Бланко и Фостер. Има и квадратни.
За ПДЧ-то вярно е че влагата го съсъпва. А влага може да настъпи от повреда по ВиК инсталацията. Примерно една госпожа със счупени втулки на сифоните и капещи м-у нивка и сифон, а под мивката локва и така си карала години - резултата всичко раздуло и изметнало. И следва нова кухня. Еми не си заслужава риска от скъп плот. Амо меките връзки на стоящите батерии също са риск от авария.
Последна промяна от kozl на пет юни 09, 2017 12:47 pm, променено общо 1 път.
nikolov333 - майстор
При мен олива от предния край на плота, по вратичките и капката се задържа отдолу на канта на вратичките, като съответно от там се просмуква в ПДЧ-то. Не знам тези гранитните плотове, правят ли им капко-уловителен канал отдоло на предния ръб и дали е изведен достатъчно пред вратичките, за да не олива капката по тях..?
На новите плотове от ПДЧ на кухнята мисля да им направя един капко уливен ръб със силикон отдоло за да спират водата и да се отича по него..
theagent - специалист
kozl написа:
Монтаж над плота и къде е този ръб дето........ :? .
Как ще е наравно, когато мивката лежи върху плота и няма начин да няма денивелация, била тя и 2 мм. Е, точно по границата няма начин да не се събира мръсотия.
Прикачен файл:
Resize of P1070282.JPG
Resize of P1070282.JPG (31.29 KиБ) Видяна 4118 пъти
Аналогичен случай е лайсната по периферията на печка със стъклокерамичен плот. Покрай нея винаги се задържа гняс и трябва постоянно да се чисти с нещо остро. Ако, че си е фабрично сглобена и плътно прилягаща.
Прикачен файл:
P_20170609_125943.jpg
P_20170609_125943.jpg (54.9 KиБ) Видяна 4118 пъти
nikolov333 написа:
При мен олива от предния край на плота, по вратичките и капката се задържа отдолу на канта на вратичките, като съответно от там се просмуква в ПДЧ-то. Не знам тези гранитните плотове, правят ли им капко-уловителен канал отдоло на предния ръб и дали е изведен достатъчно пред вратичките, за да не олива капката по тях..?
Нямам впечатления да ми отива вода по този път, въпреки че няма водооткапващ ръб отдолу на плота. И да плиснем някой път по вратичките, то това е инцидентно, водата отива върху защитена повърхност и никога не се задържа дълго време, та да причини някакви проблеми.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
theagent написа:
n_a написа:
Тъй или иначе, ръб има...
E то има ръб и ръб ...

...
Да, не го виждаш.
Прави сте, де
torbalan - Дървен философ
gandonov написа:
Да споделя личен опит (и малко снимки) за кухня с каменен плот...
Много симпатично!

Моя плот е от мрамор.
Знам, че не трябва така, но вече 6 години няма драма нито с вода, нито със слънце, нито с препарати...

Харесах си го заради шарката, когато ми казаха, че е мрамор ми увисна носа... Ама пък много ми беше харесал и понеже платих почти само труда.... Не издържах :)

Изображение
kozl - майстор
theagent написа:
kozl написа:
Монтаж над плота и къде е този ръб дето........ :? .
Как ще е наравно, когато мивката лежи върху плота и няма начин да няма денивелация, била тя и 2 мм. Е, точно по границата няма начин да не се събира мръсотия.
Аналогичен случай е лайсната по периферията на печка със стъклокерамичен плот. Покрай нея винаги се задържа гняс и трябва постоянно да се чисти с нещо остро. Ако, че си е фабрично сглобена и плътно прилягаща.
Много ограничено виждане. :-D
Мивката е от ламарина с дебелина към 1 мм. Тя действително ляга в-у плота, но плота е вдълбан точно колко е дебелината на ламарината и точно под пелерината на мивката и така м-у мивка и плот ДЕНИВЕЛАЦИЯ НЯМА.
Същата мивка може да се монтира и от долната повърхност на плота, но на мен така отгоре ми харесва много повече. Освен това отвора за мивката не е необходимо да се полира, защото остава скрит от самата мивка.
Вече имам три такива кухни. Две от коритата са Фостер, третото е Бланко. На фостера ламарината е с една идея по-дебела.
sstefanov - майстор
След няколко кухни, бани и други подобни с мивки над и под плот, отговорът за мен е еднозначен - естествен гранит!
И (в повечето случаи) няма нужда от метални конструкции - повече от 10 години си е върху шкафове, но добре изравнени и нивелирани и без никакви ядове.
Няма място за сравнение на естествения гранит с мрамора и с какъвто и да е плот от дървесни частици.
Ако на някой не му е ясно- ще се ориентира по цената ;-)
За мрамора съм резервиран малко, тъй като трябва да се пази да не се образуват петна от червено вино, кафе или каквото и да е. И да се подбират препаратите и да не се чисти с какъв да е.
Но- че е по- добър от плота от ПДЧ- спор няма.
Истината е в гранита- ако може да си го позволи човек- това е материала за кухненски плот!
sstefanov - майстор
Какво ѝ е на цената?
Гранитът е с пъти по-евтин от "техническият камък" и други подобни изгъзици, които са много по-лоши от него.
Да, по-скъп е от талашита, но като качества са несравними.
"Техническия камък" не го намесвам и въобще не говоря за него, тъй като нямам лични наблюдения.
Какво представлява той? накакъв вид смола- полиестерна или епоксидна и пълнеж, който е търговска тайна но предполагам е някакво каменно брашно ( в частност мраморно) и някаква по- едра фракция...
Няма как да е по- добро от естествения гранит.А и за цената на техническия камък- също не съм запознат. Щом, обаче е по- скъп- избора е ясен ;-)

Тема "Мнение за материал за кухненски плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: