Мечтата на всяка домакиня
Здравейте!
Искам да направя ъглова кухня 160х160 см.
Идеята ми е да купя стандартни долни шкафове (за икономия) и отгоре да монтирам здрав и красив плот (за инвестиция).
Жената реже и готви директно върху плота, а децата непрекъснато играят с мивката...
...какъв материал да избера за да е здрав, да не се надраска и най-вече да не мухлясва на ъглите?
Благодаря!
miliad - майстор
Кaмък. Мa не е икономичен вaриaнт.
Какъв камък и как да го търся в нета?
Благодаря!
lov - майстор
За кухненски плотове само гранит. Разцветки и видове колкото искаш. Цените не са толкова страшни както се опитват да ти обесняват. Най ниската цена тръгва от около 60-65 лева за квадратен метър. Но дори да минеш на по скъпите крайната цена с рязането и оформянето стъпва много лекичко над цената на качествен термоплот. Но пък за сметка на това камъка е вечен. И термоплота отстъпва далеч на зад по параметри колкото и да е уж марков. Имам направени вече 3 мои кухни с гранит и ако ми се наложи да правя друга пак ще е с камък. За да не звучи като реклама ще спомена че нямам ни най малко общо с този бизнес или нещо подобно.
П.п.обиколи фирмите ама на място които се занимават с обработка на камъни. Харесай си камъка и си искай оферти за готов краен размер. И гледай да не те подлъжат с някой друг вид по шарен камък. Кухненски плот само гранит и нищо друго
kozl - майстор
Технически камък. Много нюанси и видове. По възможност дебелина 30 мм.
Аз вече имам 2 кухни с гранит 20 мм и третата е с технически камък 30 мм. И трите по лични проекти.
За първите две нямам спомени за цени, третата плота излезе към 2060 лв. За същото с дебелина 20 мм - 1880 лв с ДДС.
Ето и размерите: 1020/250; 2850/630; 500/635; полирано чело с едностранна фаска 5390; 1 бр. отвор за мивка EF вграждане; 1 бр.отвор за батерия, 1 бр. отвор за котлони. Вкл.монтаж на плотовете в-у стоманена к-ция.
На първата гранита е "червена роза". След повече от 15 г.експлоатация на места има дупчици. Явно нещо от гранита се е разтворило от препаратите.
Втората кухня (нашата) е с жълт-кафяв гранит тип тигрова кожа. След 10 г.експлоатация не забелязвам проблеми по гранита.
Третата е млада от преди 2 г. Сина избра тъмно кафяв плот. Това което мога да напиша е че на тъмния дюс цвят мокрото много си личи, но избора не е мой.
И трите мивки са иноксови и са вдълбани в плота, така, че няма праг м-у чашата на мивка и плота, което беше основната цел за кухните и не става с ПДЧ плот.
Колеги дайте някое предложение от къде да искам оферта за гранит и технически камък.
Ако това се води реклама, пишете лично съобщение.
От София съм.
lov - майстор
За оферта не мога да ти помогна но само ще си кажа виждането относно техническия камък. Хубаво нещо ама направено от отпадък и и после слепено със смола. Де съм гледал по белия свят все си е естествен камък и това техническия не им е познато кат понятие даже. И само у нас го хвалят колко е хубаво било.
joroantonov - специалист
lov написа:
За оферта не мога да ти помогна но само ще си кажа виждането относно техническия камък. Хубаво нещо ама направено от отпадък и и после слепено със смола. Де съм гледал по белия свят все си е естествен камък и това техническия не им е познато кат понятие даже. И само у нас го хвалят колко е хубаво било.
Те понеже не са и чували за технически камък, го изкарват най-добрия материал за плотове, справка Discovery channel.
lov - майстор
Ми така да бъде щом дискавъри ти мерило. Аз пък съм виждал плотове и мивки на по 100 и повече години само че в страни където каменоделството е на почит. И там като се огледаш много трудно ще видиш че дори гранитогреси и фаянси ползват в изключително редки случаи.
И нима ще предпочетеш един естествен камък пред друг направен от смлени парчета и после слепени с някаква полимерна смола.
joroantonov - специалист
Пич не си налагам мнението на никой за разлика от теб, не казвам че естествения камък е лош просто в някои отношения техническия го превъзхожда, хората просто са си направили труда да сравнят различни плотове и да покажат резултатите при различни "изтезания" на различните материали.

Тема "Мнение за материал за кухненски плот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: