• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
deianr - специалист
Здравейте,

имам молба да скрия по сравнително евтин начин тази ниша под кухненска мивка. Идеята е да не се кърти и сменя мивката. Давам снимка - сравнително прави са линиите - дължината е от 113,1 см горе до 113,5 см долу; височината е от 60.8 см в ляво до 60.3 см в дясно. Долу пода е цимент, горе под мивката също. Лошото е, че двете страни са на плочки.
Изображение
Ето какво съм намислил. Правя тънка рамка от примерно 10 см широко ПДЧ, като четирите летви лягат с широката си част към съществуващите стени на отвора. Така стеснявам отвора с по 18 мм (дебелината на ПДЧ-то). Тези рамки захващам една за друга с винтове и ги вкарвам плътно в отвора. Върху тази рамка монтирам две ПДЧ врати на 4 мебелни панти.
Нещо пропускам ли?
Горната греда ще застъпва над двете страници (т.е. тя ще е пълния размер широчина).
Вратите ще лягат външно на 18-те мм ПДЧ, които ще оформят касата. Ще може ли да се отварят, без да задират в страничните плочки?

Мислех и за 2 плъзгащи вратички, които се разминават една с друга, но хем идва по-скъпо с механизма, хем се свива мястото, понеже трябва да са на двойна релкса.

Приемам критики и предложения.
Svezar - специалист
По-завършен вид ще има ако рамката която си решил да направиш я вкараш 2см навътре в отвора и вратичките заемат цялата видима повърхност отпред като потъват 2мм за да не се вижда горната им страна ! Плъзгащите врати са ужасно непрактичи в този случай,винаги половината отвор ти е затворен и е неудобно бъркането !
deianr - специалист
Да, мерси, ще ги вкарам по-навътре. Само се чудя "касата" ще стои ли стабилно без да е хваната за плочките отстрани. Идеята ми е да е "напъната" и да не мърда.
Чираче - майстор
deianr написа:
Да, мерси, ще ги вкарам по-навътре. Само се чудя "касата" ще стои ли стабилно без да е хваната за плочките отстрани. Идеята ми е да е "напъната" и да не мърда.
Остави между касата и плочките 5-10 мм разстояние. Запълваш го с раздувна пяна по цялата ширина. Няма да мръдне. Но не ми допада варианта.

По добре очертай, и разпробий точно отворите за пантите в плочките. Сложи дюбели, и всичко ще е наред.
joroantonov - специалист
Сложи си две вертикално бленди отляво и дясно хванати на 2 см навътре от ръба на плочките директно с по 2 дюбела. На тях си монтираш вратите и си готов. Отгоре в средата само трябва да сложиш нещо в което да спират вратите за да не хлътват навътре.
shadowman - майстор
Ако направиш рамката/касата от пдч може да не изкара много, влагата ще я прецака, ако имаш възможност направи рамката от масивно дърво. За тези малки врати има евтини механизми за плъзгане, да кажем 15-20 лв за тук.
Svezar - специалист
joroantonov написа:
Сложи си две вертикално бленди отляво и дясно хванати на 2 см навътре от ръба на плочките директно с по 2 дюбела. На тях си монтираш вратите и си готов. Отгоре в средата само трябва да сложиш нещо в което да спират вратите за да не хлътват навътре.
Това по принцип е най-лесния за изпълнение вариант,то от цяла рамка няма нужда,но колегата май не му се занимава с дупчене на плочките щом иска да заклини рамката без укрепване ....!?
deianr - специалист
Просто плочките ми се струва, че няма да издържат дупчене. Малко на магия са лепени ми се струва. Да не вземе да се сурне всичко...
Не знам и как е градена тази мивка. Лявата стеничка (която е като крак на мивката) е много тънка (5 см), дали има някаква арматура в нея? А пък зад дясната стена върви отдушника на блока. Според вас ще издържи ли пробиване за дюбели?
Мислех за рамка от масивно дърво, но визуално няма да ми пасва - все отнякъде ще се вижда. За да не задират вратичките в пода например, трябва долу да повдигна малко. Затова мислех за каса и врати от един и същ цвят ЛПДЧ.
Отказвам се от плъзгането.

ПП: какво представляват тези "бленди"?
Svezar - специалист
Бленда се казва на вертикалните или хоризонтални части от рамката когато не са цяла рамка а само парчета :wink: Щом не искаш да дупчиш остава варианта с пяната или вместо вертикалните да захванеш за пода и горната част на мивката хоризонталните части на рамката :idea: Забелязах обаче че дясната вратичка ще се отваря частично понеже печката ще и пречи ! Ако вратичките са оразмерени правилно няма как да виждаш рамката освен ако клекнеш пред нея и се вглеждаш, или при отворено положение,но това едва ли е фатално като гледам общия "стайлинг" на обзавеждането :lol:
miliad - майстор
Направи рамката както си го решил от ПДЧ ивици, но ги кантирай навсякъде . Долната ивица я сложи вертикално , може да я направиш и по-тясна 6-7 см. Вратите ги правиш по-ниски с 4-5см от нишата и така ще ги повдигнеш от пода.
Монтирай с пяна или монтажно лепило не си играй да дупчиш.
Рамката я вкарай по навътре както е споменал колегата, че и повече от 2см.
Тук гаранция е криво, остави си монтажна фуга. Може да я скриеш със силикон или с ъглов профил за плочки( но тогава вратите трябва да са на полупокрит кант за да има място и за него).

П.С. Канта на летви от масивна дървесина може да се кантира с ПВЦ кант.
  • 1
  • 2

Тема "Вратички на ниша под кухненска мивка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: