Мечтата на всяка домакиня
infomar
Предстои ми до месец-два, закупуване на такава, но малка, за 6 комплекта. Причината е липса на място... щеше ми се да е голяма, но няма къде да я поставя.
Генералният въпрос е ще ми върши ли работа след като е малка или ще се мъча с нея един месец и после в избата да събира прах.

Моля собствениците на съдомиялни да споделят, какъв годишен разход имат за поддържане на съдомиялна.

- Интересува ме, хапчета или как там се наричат химикалите за миене едни и същи ли са за малки и големи машини или са разделени по типове? Чета, че някой се повреждали при предозиране на миещ препарат.
- Изходящата вода директно в отточният канал ли се вкарва или е добре да се прекара през воден клапан, за да не се връща по него миризми от канала? А няма ли той да се задръсти от мазнотии...?
- Трябва ли да гледам марка и бюджетни такива, или да се ориентирам по ценова група примерно 400-600 лв. Има ли чувствителна разлика в екстрите при скъпите и евтините?
Като правя груба сметка по това което пишат по форумите, бюджета ще се натовари с едно 200 лева май сумарен годишен разход, но казват, че си заслужавала екстрата. Аз ако ще я ползвам, ще е всекидневно веднъж и не повече от два пъти.

Никога не съм имал и въпросите ми може да са наивни, но идва време и за нея...

Оглеждам модели :
HOTPOINT ARISTON HCD 662 EU - 470-490 лв.
BOSCH SKS 51 E 28 EU - 630 лв.
Дали разликата в цената си заслужава закупуването на втората или е плащане за име на "марка"?
djendov - специалист
Бош - голяма съдомиялна. Купена преди 15 години втора ръка от Холандия. Там колко е работила преди това не е ясно.
Жена ми купува от КАРФУР някакъв течен препарат, като веро, 3-4 лв голяма бутилка за много време. Не мога да ти кажа разход, защото никога не съм обръщал внимание...просто е смехотворно.
6 литра вода на миене, подгрети до 40-50 градуса(зависи от програмата).
Соли никога не е виждала, ползвам по 1кг морска сол на месец. Слагам го в същия отвор. Справя се перфектно с котления камък.
За всичките 15 години, е сменяна една част 50 лв струваше.
Ако жена ти е като моята(вманиачена на тема чистота), то съдомиялна и робот-прахосмукачка ще са най-разумните инвестиции в живота ти :)
zdravcho - специалист
Нашата ееее..... абе не знам колко комплекта се води - стандартна височина, но по-тясна. Соли винаги и слагам, май е препоръчително ако водата не е мека. За миещите препарати всички стават. Предпочитам насипните - пудра и гел, защото се разтварят по-бързо и можеш да ги дозираш колкото искаш. Брат ми има малка, каквато смяташ да вземаш. До колкото знам е доволен, просто, ако има повече за миене се пуска два пъти машината. А и таблетките ги чупи на две. Не знам за предозирането как е, но за такава малка машина икономически не е целесъобразно да се слага цяла таблетка. Относно монтажа - в упътването би трябвало да има инструкции. Има едни височини за изходящата вода които трябва да се вземат под внимание - минимална за да не изтича водата на самотек и максимална, че да може помпата да я изхвърли. От обратен клапан не знам да има нужда. Тя вътре си прави водна тапа, така че да не връща миризми от канала.
pgt - специалист
Ами и аз ползвам точно такава за 6 комплекта, точно за това че е кът мястото и съм я побрал в шкафа под мивката. Това, че е по-малка не и пречи да си работи добре. За 3 членно семейство си е екстра, даже не я пускаме всеки ден щот не се е напълнила. Мога да си пускам даже и оригиналната тава от печката, която е 50 или 55 см не помня точно. Ползвам я само с табки, че ми е по лесно. Напоследък взимам от двукомпонентните от Кауфланд, че ми идват по изгодно. Водата съм я включил в сифона, че си имаше отклонение и няма проблем с миризми. Общо взето, взимай без да се притесняваш, това че е малка е само въпрос на вместимост иначе си работи нормално :wink:
naB4o - специалист
Нашите имат 15 годишен сименс, сменяна е помпата само. Аз имах Мидеа, ползвах я 4-5 години, сега е в тъщата подарена от 1 година. Мидеата я взех за 300 лв някъде май. На нея се развали едно уплътнение за 15 лв. Ама го смених след година, и без него работеше 1 година :)
Сега съм с голяма 12 на бош - също съм доволен, за малкия бош не знам. Тук взех бош, понеже всичко друго е, и жената искаше бош, та бош.
Препарати - от Кауфланд - Сол тяхната 2.50 - 2 кила (най-изгодната ми е), гланц техен, или на медикс, сомат ми е много скъп. Таблетките пак кауфландски, идват 20-22 стотинки. Ако пускат финиш/сомат на промоция и дойдат на по-малко от 25 ст. схм взимал, но не намирам коренна разлика. Ползвал съм и прах и гел, прахът ми хареса, гелът не толкова. Относно дозирането, на малката слагах цяла таблетка, когато има много и мръсни съдове, като са по-малко съм слагал по ½ таблетка. Пак си почиства.
На два месеца - сол 2.50 лв.; таблетки - 5-6 лв, гланц 2 лв, вода и ток според характеристиките на модела миялна. По-малко вода от мивката харчи.
Гост - специалист
Вместо скъпата "маркова" сол- можеш да слагаш от най- обикновената морска сол. На едри кристали (не мляна [-X ).
Като си купите сол на известна марка- прочетете какво съдържа: 99,9 % NaCl !!!
шоп - майстор
djendov написа:
Жена ми купува от КАРФУР някакъв течен препарат, като веро, 3-4 лв голяма бутилка за много време. Не мога да ти кажа разход, защото никога не съм обръщал внимание...просто е смехотворно.
Сигурно сте запасили добре с миещ препарат, защото веригата затвори и фалира преди доста време.

Към infomar, не робувай и не плащай за марка. Всички имат поне 24 месеца гаранция. Вкъщи съм с една от най-евтините и ТИХИ, Беко. Свързана е лятото към солара, а зимата към парното. Водата е от хидрофор. Да смятам ли цена на измиване в режм Еко?

Аз инвестирах в най-евтината и тиха съдомиялна, захраних я с безплатна/почти безплатна вода и купувам само качествени препарати. Дали морска сол или йонообенна смола ти ще си решиш ( знам, че правиш пречииствателна домашна станция, за което адмирации)
zz_stefanov - майстор
Като ползвател на такава от най малките и на такава с ширина 45 и нормална височина, твърдо съм за втората. Малките не стигат за 4 човека, поради пропорциите си, кошницата и не се издърпва много напред и трудно се нарежда. За сам или за двама души стават.
За марки сега не смея да давам препоръки. Голямата ми е Беко, малката някакъв Бомон (от тея с транспортните дефекти). Преди дълги години имахме Сименс.

При таблетките последното ми откритие са Fairy Jar All in one (по 120 или 115 бр.) - много добро качество на добра цена, но не могат да се делят, защото имат по две разтворими торбички с различен гел, прилепени към всяка таблетка.
infomar
Чета, че чиниите преди да се сложат вътре трябвало под течаща вода да се подмият и да паднат всички остатъци.
Едно е да изхвърлиш остатъците т.е. да ги обереш с някаква гъбичка, друго е и да правиш и предварително измиване.
То ако трябва и предварително да ги мия, то 4-5 чинии ги измивам напълно за две минути.... или нещо се бъркам :?

Какъв е процесът за ползване на съдомиялната?
- предварително се мият чиниите;
- слага се прах, или "хапче" при всяко миене - за тези от типа "кубче" казват, че се делили на 4.
- слага се "гланц" за сушене и блясък/веднъж месечно
- слага се морска сол /веднъж месечно
- веднъж месечно се пуска със специален препарат (или с чаша оцет) за измиване на машината без чинии

Разбирам, че консумативите не са сериозно перо, а са като кутия цигари на 2-3 дена.

Слагат ли се посуда с тефлон вътре или само стъклени? Чувам, че съдове на аркопал се надрасквали, а моито 80% са такива :? Кристални чаши също се чупели..... :?

Ще се ползва основно от двама, а на моменти от калабалък народ, но тогава ще има кой да мие чиниите :partyman:
Лошото е, че нямам място за голяма, а почти няма разлика в цената.
Последна промяна от infomar на чет яну 19, 2017 1:54 pm, променено общо 2 пъти.
zz_stefanov - майстор
Нищо няма нужда от премиване, едрите отпадъци трябва да се отделят и да се изтърка нагара по тиганите и тенджерите.
Чаши се чупят при нареждането. Има стъкла дето помътняват, но напоследък не попадам на такива, а и не ми пука. На тефлона нищо му няма. Повишава се броят на съдовете в оборот.
Примерно с посочените по горе таблетки не слага нищо друго в машината.
Последна промяна от zz_stefanov на чет яну 19, 2017 1:55 pm, променено общо 1 път.

Тема "Информация за разходи на съдомиялна и препоръка за модел тип "кубче"." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: