Мечтата на всяка домакиня
Bradley - специалист
Майстори, търся акъл по следния въпрос - имам кухничка от ИКЕА с дървен плот масив бук и плочки релефни с фаски по ръбовете за гръб на кухнята...
Така се получи че гърба го прави майстора след монтажа на плота, така че монтажниците, които монтираха шкафовете и плота не сложиха водобранна лайсна. Днес си викам дай да пробвам аз да я сложа:
1. Лепило за дърво между нея и плота
2. Силикон на гърба на лайсната откъм плочките
3. За фиксиране на лайсната към плота плътно пирони със скрити глави 2мм фи 30 мм с предварително разпродаване през лайсната, За да не я сцепя и после с център да ги вкарам под нивото на дървесината и да китосам дупките...

Поне на мен ми се стори добра идея - да ама не - пироните не прибраха лайсната плътно към плота и част от тях се изкривиха при набиването им...

Вариант 1 - идеята ми не струва
Вариант 2 - изпълнението ми е калпаво ( знам си аз че съм вързан в ръцете, ама мерак голям да си направя аз някои неща по ремонта)
Вариант 3 - и двете...


Бракувах лайсна за 30 лева, жената ме овика яката и 1 час чистих лепило и силикон от плота и плочките...


Дайте акъл как по-дяволите се монтират подобни лайсни - не ща пластмасови или алуминиеви...

Другият вариант е да чакам майстор да ги постави...
Чираче - майстор
Моя съвет е следния:

Щом не си сигурен в крайния резултат, намери някое място за тренировка. Съвсем сериозно го казвам.
За монтирането на лайсните. Купуваш винтчета за дърво, примерно Ф3х30 или 40 мм дължина. Хващаш винтчето на винтоверта, и с въртеливо движение на винтоверта изпилваш периферията на главата на винтчето максимално до кръстатката. Може да вземеш и малко челно главата. Това е необходимо, за да може отвора в лайсната да е по-малък. Притискаш лайсната към плота и плочките до плътно прилепване, и със свредло Ф2 пробиваш лайсната и плота. След това със свредло колкото е изпилената глава на винтчето "на ръка" пробиваш лайсната дотолкова, че да се скрие главата, и да остане място за кита. С голямото свредло не пробвай с винтоверта, защото има опасност за захапе. И докато усетиш, ще пробиеш цялата лайсна. :lol: Навиваш първото винтче, и притягаш ръчно с отвертката до плътно прилепване. За второто винтче процедираш по същия начин, като опитно притискаш лайсната и определиш мястото за винтчето. Възможно е да има кривина в плочките или плота. И така до последното винтче. Това е монтажа "на сухо". Следващата стъпка е да демонтираш лайсната като отвиваш всички винтчета, и запомнящ кое винтче в кой отвор трябва да се навие. Промазваш лайсната откъм плочките и плота с безцветен силикон тънко. И монтираш в обратния ред. Ако някъде излезе силикон, не го махай веднага. Изчакай да стегне, и с макетно ножче внимателно го отстраняваш.

Постарах се да го обясня така, както аз бих го направил. Дано да съм полезен.
И не ти трябва специален майстор.

Успех :?
plamen6703 - майстор
Bradley написа:
Бракувах лайсна за 30 лева, жената ме овика яката и 1 час чистих лепило и силикон от плота и плочките...
Другият вариант е да чакам майстор да ги постави...
Явно си заврян зет щом жена ти те овиква ;) за да спестиш още едно овикване и да не бракуваш още 30 лв....по-добре викни някой, който може да ти монтира лайсната без брак. Може и да не е майстор, може да е калфа или чирак, но да се е научил и да може да го прави :-D
mitron - специалист
Здрасти аз бих пробвал само с лепене с лепило на Вюрт К+Д има го в бял и черен цвят аз поне в такива разцветки съм го виждал доста здраво хваща стига стената с плочките да не е ужасно крива лепиш и прикрепяш с хартиена лепенка докато изсъхне

Тема "Монтиране на дървена водобранна лайсна?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: