• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
emosms - специалист
След едноседмично ровене в нета и обикаляне по магазини, в търсене на маса, нищо не си харесах.
Като цяло искам маса, на която да може да седнеш да ядеш и без покривка. Здрав и стабилен плот.

Замислям се за направи сам. Маса 120 x 80, това да е разтегаема ще го прежалим. Варианти:

1. Плот от слепен масив. Бук или още по-хубаво дъб, може и ясен. Засега намерих някакъв дъбов, 4 см, 240 лв.
- http://rkdesign.bg/product/6360/dab.html

2. HPL - вдъхновен от една комунистическа маса с брутален гетинаксов плот. Засега намерих някакъв за 220 лв, дебел 12 мм.
- http://rkdesign.bg/product/6361/hpl.html
Като цяло, надявам се да е много здраво. Но не ми харесва че е по-скъпо от масива (12мм дебел, 220 лв). Аз очаквах да е по-евтино.

3. Верзалит, каквото и да е това нещо ... ??

4. Ламинирана маса, като фолираните вратички - най-гадния вариант. Има евтини такива, тръбни, но всички със супер гадни декори на фолиото. Предимство - надявам се здраво и най, най евтино. Ама иначе.......

Някакви други варианти? Тези цени ок ли са? Някой да е ползвал нещо подобно?

Предварително благодарим !
nikolson - майстор
Слепените плотове започват от 1200 лв/м3 за чам и стигат до 3500-4000лв/м3 за дъб. Така че вашите цени са твърде високи.
plamen6703 - майстор
emosms написа:
Някакви други варианти? Тези цени ок ли са? Някой да е ползвал нещо подобно?

Предварително благодарим !
Разгледай какво предлагат тук "Сигма Батак" ! https://woodprofiles.bg/produkti/plotove/ от тук пазарувам и каквото съм потърсил са ми го намирал и то на изгодни цени.
Все пак условието е да знаеш какво търсиш, че да може да го намериш :wink: :partyman:
emosms - специалист
Засега идеята клони към дъб, слепен. Или друг масив интересен, но ще е още по-трудно за намиране.
А сигма... Не чам неее.....

Дъб, натур, обработен с масло, а отдолу носещата част - може би бук, с плътно венге и мат лак - изглежда добре на паркета в стаята.
Така плота ще изпъкне като детайл, а носещата част на заден план.

Та какво е по-добре, да намеря дърводелец, който може да направи слепен плот, или да търся специализиран склад/фирма, където има такива плотове?
(кое е по-добре и от към качество на плота, и откъм цена)

Но не чам, моля... Макар че идеята за дървен плот е от една масивна маса на село, от чам, с дебели бичмета крака. Ама искам тази да не е чам ;).
И да не е лакирано, ами с масло (плота)

П.п. - относно цената на дъбовия плот - материала не е топ качество, така че, ако вземем цена на дъб от 3500 лв/м3, обем 0,04 м3, излиза че си слагат за труд и лепило 100 лв отгоре.
Само материала излиза 140лв, крайна цена 240.
И то малки парчета, които при организирано производство са може би остатък от нещо друго...
emosms - специалист
Относно плотовете, намерих и този производител:
- https://foresttrade.bg/bg/%D0%BF%D1%80% ... %8A%D0%B1/

Примерно, Най-доброто качесто, дебелина 2 см, с широки ламели, (90-120мм), цели ламели (предполагам по цялата дължина?) е 95лв. 4см същото е 151 лв.

Най-евтините варианти (ламели 40-60мм, не по цялата дължина, най-кофти качество) е съответно 58 и 117 лв, и то за плот с дължина 2400 на 1200.
Като, заради нестандартния размер (плотовете с тесни ламели са само 2400 x 1200, ще има оскъпяване с 20%. Цените са на квадрат.
120 x 80 cm e приблизително 1m2.

--------
Остава да намеря и други производители. Примерно, нещо за плотове 3 см..
Както и да е, замислих се за теглото. Дъбов плот 120x80, 4 см ще тежи ~36 кг. 2 см ще тежи ~18kg.
3 см ще тежи ~25кг, което е що годе ок и като визия и като тегло.

Но, заради цена/тегло/удобство бих го направил и с 2см, ако не намеря 3см.
Все пак, ще се опитам да намеря, ама къде ????
--------

Тр. да видя колко ще ми струва конструкцията, и колко ще излезне целия масраф...

1. Вариант метал.
- Крака от тръба 60x60x2, царги от тръба 80x20x2.
- Прахово боядисано, черен мат.
- Ще тежи ~20кг. Предполагам не е проблем да носи и 36кг плот (4 см дъб)
-- ОК ли е конструкцията с тези профили?

Изображение

2. Вариант бук, байц венге , мат лак
- Крака и диагонални царги, както и късата надлъжна царга, от материал 4см дебелина.
- Кракът долу е 4 см широк, горе е 10см. ОК ли е това ?
- Диагоналната царга в единия край е 12 см широка, в другия 8 см. ОК ли е това?

- Краката и диагоналните царги - слепени, с дибли/нутове.
- Диагоналните царги и късата надлъжна царга - слепени и с винтове

- Двете дълги царги, от материал 2 см (8x2 см дъска). Не знам дали са нужни като се захване основата с плота ???
Ако основата тр. да седи самостоятелно, както мисля да я взема и да сглобя с плота в нас... май трябват...
- Дългите царги и диагоналните царги - слепени с нутове/винтове, не знам как точно.. :D

- Всички външни ръбчета (без тези с лице към плота), минати с оберфреза с радиусче.

-- Сметнах го, че ще тежи 14 кг с тези дебелини. ОК ли е да носи 36 кг плот? Предполагам за 18 кг не е проблем, може би и за 25.
Отсега си мисля, че тази букова конструкция ще е по-скъпа от металната.

Изображение
sbh - специалист
Не се подвеждайте, че цената на плота определя общата цена на масата. Погледнете цените на готовите маси от масив на същата фирма и ще видите че са доста по-високи от тези на плотовете:

https://foresttrade.bg/bg/%d0%bf%d1%80% ... %8a%d0%b1/

Носещата конструкция трябва да бъде достатъчно стабилна сама за себе си, защото плота от масив не бива да се закрепва към нея с "твърди връзки", за да не се нацепи при промяна на влажността в околната среда. Затова, не може да разчитате, че масата ще стане по-стабилна когато съедините плота към основата.
emosms - специалист
sbh написа:
Не се подвеждайте, че цената на плота определя общата цена на масата. Погледнете цените на готовите маси от масив на същата фирма и ще видите че са доста по-високи от тези на плотовете:

https://foresttrade.bg/bg/%d0%bf%d1%80% ... %8a%d0%b1/

Носещата конструкция трябва да бъде достатъчно стабилна сама за себе си, защото плота от масив не бива да се закрепва към нея с "твърди връзки", за да не се нацепи при промяна на влажността в околната среда. Затова, не може да разчитате, че масата ще стане по-стабилна когато съедините плота към основата.
А как да преценя товароносимостта на конструкция от бук? И аз по-скоро си мислех, че конструкцията тр. да е самоносеща.

Колкото за цената, какво тогава да кажем за маси с плот от мдф 18 мм, конструкция от бук, които струват 130-200 лв?
Примерно: http://mebelenbazar.bg/%D1%82%D1%80%D0% ... 1%80%D0%B0

Дъбовия плот ще е по-тежък, конструкцията тр. да е (може би) малко по-масивна, за да поеме тежестта.
За справка:
- 120 x 80 дъб 20мм - 18кг
- 120 x 80 мдф 18мм - 15кг
Т.е., ако взема плот от слепен дъб, 2см, конструкцията ще издържи. Дали да не поръчам само конструкцията, от бук от някой производител ?

И връзката плот - конструкция да е с ъгли и винтове?
Последно си мислех да е с дибли, да ползвам и плота като носеща конструкция, за да опростя долната част
emosms - специалист
Ето идея_2, за букова конструкция:

Изображение

Кракът - 2 детайла от бук 4см, залепени Г сглобки (с нут или дибли, каквото трябва,не знам).
Предполагам, има някакви особености, за да не се изметне дългото парче ? (75 см)

Изображение

Квадратна рамка по средата, която е центъра на конструкцията - залепено с нутове.
От бук 3см, ако трябва и 4 см. Дълбока 9-10 см

Изображение

Краката сглобени за квадратната рамка, само с по 2 бр. винтове. На 9-10 см дълбочина на рамката, ще стане ли здраво ??

Изображение

Плота захванат за тази рамка на 8 точки, с черни ъгли. 4 ъгъла към края, 4 ъгъла вътре в квадратната рамка. Отворите за винтовете, които ще са в плота, ще са малко "хлабави".

п.п. Ако е нужно този пост да го отцепя като отделна тема в раздел дървообработване ??
emosms - специалист
Ей това май ще е най-добре, без простотии.
Пак с крака на 45 градуса:

Изображение

Четири крака, 4см дебели, и 4 царги. 2.5 см x 9 см ок ли е?

Изображение

Ъгловите сглобки:

Изображение

Само на ъгловите сглобки добре ли ще е? Те се вкопават в канали в царгите, да може да събират конструкцията ако "запне".
Но като царгите са спрямо краката на 45 градуса как ще е :D :D :D :D ?
  • 1
  • 2

Тема "плот за маса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: