Мечтата на всяка домакиня
kozl - майстор
Вариант да вкараш допълнително подгряване в абсорбатора, но това е загуба на енергия. Всички контактни повърхностти вкл.и тази на въздуховода трябва да се нагряват. Тогава по тях няма да се образува конденз.
Друг вариант е да намалиш дебита на абсорбатора, защото най-вероятно големия дебит със свеж въздух от директно от прозореца му охлажда повече повърхностите и засилва конденза. И да помислиш за улавяне и отвеждане на конденза - подобно като при климатиците.
А къде ти е прозореца, спрямо изхода на въздуховода? Да не би да си направил рекуператорна схема :lol: и да вкарващ отработен въздух в свежия от прозореца :?
silvester08 - напреднал
kozl написа:
Вариант да вкараш допълнително подгряване в абсорбатора, но това е загуба на енергия. Всички контактни повърхностти вкл.и тази на въздуховода трябва да се нагряват. Тогава по тях няма да се образува конденз.
Друг вариант е да намалиш дебита на абсорбатора, защото най-вероятно големия дебит със свеж въздух от директно от прозореца му охлажда повече повърхностите и засилва конденза. И да помислиш за улавяне и отвеждане на конденза - подобно като при климатиците.
А къде ти е прозореца, спрямо изхода на въздуховода? Да не би да си направил рекуператорна схема :lol: и да вкарващ отработен въздух в свежия от прозореца :?
Асиратора е с 2 степени, като на първа работи с до около 130м3/ч ... ако намаля дебита, ще има още повече конденз, пробвал съм. Цялата тераса е стандартна панелна двойна, както споменах ... 8м. ширина х2.50м. височина. От единият до другият край е с дограма, която е разделена на 4+4 прозореца х 85 см ширина всеки. Отварят се прозорци 2, 3 и 6, 7. На 1 прозорец е отвора за въздуховода и разтоянието от аспиратора който е вграден в шкаф до прозорец 2 е 85 см. Опитвал съм и когато всички са затворени с изключение на 7 прозорец който е отворен много леко, но и така не става.
Какво представлява тази рекуператорна схема???
ДАЙТЕ СЪВЕТ какво да сложа за да отвежда парата на вън! :?
silvester08 - напреднал
miliad написа:
Не съм срещал такъв проблем.
Помисли дали не влияе изложението на тераса, някакво местно въздушно течение, което поддържа ниска температурата.
Като решение може би изолация на въздуховода, подгряване някакво, знам ли.
Конденза се получава явно от студените тръби. Този аспиратор в шкаф ли е вграден, или е свободно стоящ с открит въздуховод?
Аспиратора е телескопичен вграден в шкаф, изложението е югоизток, двойна тераса цялата с дограма, 8м. ширина х 2.50м. височина, разделена на 4+4 прозореца х 85 см ширина всеки. Отварят се прозорци 2, 3 и 6, 7. На 1 прозорец е отвора за въздуховода, а разтоянието от прозорец 2 е 85 см. Опитвал съм и когато всички са затворени с изключение на 7 прозорец който е отворен много леко но и така не става.
Дайте съвет какво да направя за да отведа парите от печката на вън през отвора!!! Ако трябва ще махна аспиратора, но трябва да го заместя с подобен ... но КАКЪВ !!!!
Казаха ми, че дори и да сменя тръбите (алуминиевият въздуховод) с ПВЦ такив, пак няма да има ефект.. Вярно ли е?


ДАЙТЕ СЪВЕТ!!!
kozl - майстор
Нали парата я отвеждаш - или не, а въпроса беше за конденза? Ако не я отвеждаш, ще се получи конденз по съседните повърхности, а доколкото разбирам конденза се получава в абсорбатора. Да не би парата да ти е много - какво и как готвиш?Когато изпусне тенджерата под налягане и нашият абсорбатор не се справя, всичко около него (предимно ламинирано ПДЧ) става в капки.
preslav - майстор
Пробвай с изключен аспиратор и открехнат най-близкия прозорец, после пробвай с открехнат най-близкия и най-далечния прозорец - предполагам ще се окаже, че аспиратор изобщо не ти е нужен. Като доработка можеш да опиташ с огледало или тавичка поставени под вентилатора, кондензът ще отвеждаш директно навън, а тавичката няма да позволява капките да попадат в манджата. По същата логика не е нужно аспираторът да засмуква точно над печката ти, може да засмуква странично. Моторът също не е необходимо да е точно над печката. В общия случай можеш да опиташ с най-обикновен вентилатор, който да монтираш във вече съществуващия отвор на остъкляването. И още един вариант - не знам с какво се отопляваш, но можеш да опиташ да затвориш всички прозорци на терасата и да отвориш една от вратите към стаите т.е. да дърпаш топъл въздух, което не значи по-сух.
Димитър Димов - специалист
Ако можеш дай модела на това чудо.В къщи съм с телескопичен абсорбатор,около мотора се образуват капки когато се пържат картофи във фритюрника,но това го отдавам на многото пара която се отделя от картофите, а когато се готви нещо в тенджера никакви проблеми с капките,така че нищо чудно и "смукачката" да е слаба. :wink:
dikata1975 - специалист
Само предположение ,пробвайте без филтрите и вижте дали има някаква промяна.
silvester08 - напреднал
kozl написа:
Нали парата я отвеждаш - или не, а въпроса беше за конденза? Ако не я отвеждаш, ще се получи конденз по съседните повърхности, а доколкото разбирам конденза се получава в абсорбатора. Да не би парата да ти е много - какво и как готвиш?Когато изпусне тенджерата под налягане и нашият абсорбатор не се справя, всичко около него (предимно ламинирано ПДЧ) става в капки.
Причината за получаването на конденз е колочество парата, която (според мен) не може да се изведе на 100% през въздуховода. Има капки по и около крушките но съвсем малко. Височината от аспиратора до печката е стандартна 60см, и не вярвам това да е проблема.
КАКВО И КАК ГОТВЯ!
Например вчера сварих 3 яйца които стават за не повече от 7-10 минути, и пак се получава конденз. Макарони които се варят за около 10/15 мин. се получава също голям конденз. А когато се прави например супа или пък боб става лошо, тече ли тече ... понеже времето за приготвянето е около 40 / 80 минути. Също така по гърба, който е между аспиратора и печката става целия влажен, на капки, които се стичат от мотора. С една дума, не повече от 10 мин. и започва конденза. А при повече, тогава ... ФИЛМА СТАВА МНОГО ГОЛЯМ :shock:

Направо се двуомя дали да сменям телескопичният аспиратор със по-стар модел, от тези които са без алуминиеви и метални филтри.
Как мислите, дали така може да се предотврати конденза???
naB4o - специалист
Моя аспиратор е 650 м³ и аз като варя нещо, става конденз около него. Особено, ако няма капак на тенджерата... Съвсем е нормално като имаш вряла пара и студени страници, да кондензира там влагата. И да, и при едни прости яйца, след завиране има изпотяване. При мен няма "теч" от аспиратора. Моя е тип "коминен" 650м³. Но смятам, че при варене и голямо количество пара е нормално, особено ако вари жената...
plamen6703 - майстор
Дадоха ти толкова варианти и все не е твоя вариант и все имаш проблеми. Остава причината да е в някой полтъргайст, който и през зимата и през лятото да ти прави конденза :cool: Цялата тема е в гадаене и в стил "Пенчо Питанката" :partyman:

Тема "Проблем с аспиратора на терасата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: