Мечтата на всяка домакиня
preslav - майстор
Според мен Илия те е разконспирирал - проблемът ти е точно в това, че "гониш" котлоните на макс и превръщаш тенджерата в парогенератор. Пробвай да сготвиш като намалиш котлона след завирането на манджата, остави манджата да къкри при затворен капак и кондензът ти значително ще намалее, че дори и ще изчезне. Юркането на котлона не сготвя по-бързо, а по-некачествено - дори при варенето на яйца след кипването на водата намалям котлона колкото водата да бълбука леко - варенето е със същата продължителност.
kozl - майстор
Аз не съм имал такъв проблем с аспиратор най-вече, защото е в отопляемо помещение и се готви предимно с тенджера под налягане. Също при варенето за по-малка продуктивност на пара трябва да се регулира мощността на котлона и т.н. Но няма как парата да не произвежда конденз при среща на студени повърхности. За това се получава конденз и в аспиратора и във въздуховода. Има вертикални абсорбатори, с които може би да се постигне стичане на конденза извън площта на котлоните. С търсачката не открих аспиратори предвидени за отвеждане на конденз.
Съпружката ми припомни за фритюрника. Въпреки че работеше под котлоните и под аспиратора, мебелите около аспиратора се покриваха с конденз (интензивно отделяне на пара). Не помня тогава дали не е прокапвал и аспиратора, ама като всичко наоколо е в капки и да е прокапвал не е било впечатляващо. Е един ден се случи съпружката без да иска да включи котлон и фритюрника се изпържи, а мебелите въздъхнаха с облекчение. На сина абсорбатора е телескопичен с въздуховод към 3 м, но той много рядко го ползва. При него се поду вратичката над абсорбатора, вероятно щото е от МДФ.
Димитър Димов - специалист
"Причината за получаването на конденз е колочество парата, която (според мен) не може да се изведе на 100% през въздуховода. Има капки по и около крушките но съвсем малко. Височината от аспиратора до печката е стандартна 60см, и не вярвам това да е проблема."Човек,ти сам си си отговорил къде е проблема,а и храна никога не се приготвя на макс :axe: .След завирането се намалява поне с 1/2 и се оставя да къкри,но това могат да ти го обяснят по-подробно момите от "БГ мама",за да не превръщаме темата ти в курс по готварство :wink: .
kozl - майстор
Да предположим, че аспиратора извежда всичката пара. Но тази пара нали среща филтрите, вътрешните въздуховоди на аспиратора и накрая въздуховода до излаза в атмосферата. Всички тези повърхини ще образуват конденз. Още повече като са темперирани с температурата на студената тераса. И като кондензират тези повърхности какво ще се случи с капките. Или скоростта на въздуха трябва да преотдолее гравитацията, та да изхвърли конденза навън или капките падат вертикално надолу.
Те за тва ми хрумна идея за стенен аспиратор, та капките да се стичат извън манджата.
Antonii - майстор
Ако конденза се получава предимно върху двигателя на вентилатора и от там се стича.
Един познат е решил този проблем със салфетки поставени върху филтъра точно под мотора вентилатора, които се сменят веднъж седмично.
silvester08 - напреднал
preslav написа:
Според мен Илия те е разконспирирал - проблемът ти е точно в това, че "гониш" котлоните на макс и превръщаш тенджерата в парогенератор. Пробвай да сготвиш като намалиш котлона след завирането на манджата, остави манджата да къкри при затворен капак и кондензът ти значително ще намалее, че дори и ще изчезне. Юркането на котлона не сготвя по-бързо, а по-некачествено - дори при варенето на яйца след кипването на водата намалям котлона колкото водата да бълбука леко - варенето е със същата продължителност.
Когато се готви, капака е винаги затворен но не напълно. Следващият път, когато жента започне да готви ще и кажа да намали с 1/2 котлона за да видя дали ще има разлика. Благодаря за съвета.
silvester08 - напреднал
kozl написа:
Аз не съм имал такъв проблем с аспиратор най-вече, защото е в отопляемо помещение и се готви предимно с тенджера под налягане. Също при варенето за по-малка продуктивност на пара трябва да се регулира мощността на котлона и т.н. Но няма как парата да не произвежда конденз при среща на студени повърхности. За това се получава конденз и в аспиратора и във въздуховода. Има вертикални абсорбатори, с които може би да се постигне стичане на конденза извън площта на котлоните. С търсачката не открих аспиратори предвидени за отвеждане на конденз.
Съпружката ми припомни за фритюрника. Въпреки че работеше под котлоните и под аспиратора, мебелите около аспиратора се покриваха с конденз (интензивно отделяне на пара). Не помня тогава дали не е прокапвал и аспиратора, ама като всичко наоколо е в капки и да е прокапвал не е било впечатляващо. Е един ден се случи съпружката без да иска да включи котлон и фритюрника се изпържи, а мебелите въздъхнаха с облекчение. На сина абсорбатора е телескопичен с въздуховод към 3 м, но той много рядко го ползва. При него се поду вратичката над абсорбатора, вероятно щото е от МДФ.
Наистина има голяма разлика от това, да се готви на тераса и в затворено помещение, но и двете имат и плюсове и минуси които всички знаем.
Вертикален аспиратор е добра идея, но не и за терасата, защото стартират от 450 лв. и нагоре до към 2000лв. взависимост от марката. Ако е в зтворено помещение си струва, но всичко е според бюджета. Така, че идеята при моя случай отпада :-D
Това за сина Ви .... не разбирам как ще се подуе вратичката то МДФ!!! :?
В затворено помещение предполагам, че въздуховода влиза в коминен отвор, а той дефакто има голяма тяга. Не знам как от там ще се подуе. Може би е от влагата или просто въздуховода има пропуски по трасето. Не споря, но ми е чудно! :?

Между другото, днес пробвах аспиратора в затворена кухня през коминен отвор. И така 25 мин. водата вреше и забелязах, че съвсем малко кондез се образува около външната част на мотора. Печката беше газова но мисля, че това няма значение. От проведеният експеримент стигнах до извода, че аспиратора си работи добре (както някой колеги казаха), и ми стана ясно, че точно телескопичните аспиратори не са за тераса като моята.
Според мен, тези телескопични аспиратори не ми допадат. Това е мое мнение и втори път никога няма да си купя подобен.
Предпочитам по стария модел, който е без метални или алуминиеви филтри. Имам познати които са с телескопични аспиратори, но в затворени кухненски помещения и са много доволни ... и за това си купих такъв :-D

Сега се чудя какво да сложа за да изведа парата на вън, но май нямам много опций освен да смена стъклопакета и да се монтира на мястото на отвора малко прозорче което да се отваря при готвене.

КАК ВИ СЕ СТРУВА ИДЕЯТА???
silvester08 - напреднал
Димитър Димов написа:
"Причината за получаването на конденз е колочество парата, която (според мен) не може да се изведе на 100% през въздуховода. Има капки по и около крушките но съвсем малко. Височината от аспиратора до печката е стандартна 60см, и не вярвам това да е проблема."Човек,ти сам си си отговорил къде е проблема,а и храна никога не се приготвя на макс :axe: .След завирането се намалява поне с 1/2 и се оставя да къкри,но това могат да ти го обяснят по-подробно момите от "БГ мама",за да не превръщаме темата ти в курс по готварство :wink: .
Хареса ми отговора ти :-D
Както вече споменах, ще проложа и този метод. Благодаря :-D
silvester08 - напреднал
kozl написа:
Да предположим, че аспиратора извежда всичката пара. Но тази пара нали среща филтрите, вътрешните въздуховоди на аспиратора и накрая въздуховода до излаза в атмосферата. Всички тези повърхини ще образуват конденз. Още повече като са темперирани с температурата на студената тераса. И като кондензират тези повърхности какво ще се случи с капките. Или скоростта на въздуха трябва да преотдолее гравитацията, та да изхвърли конденза навън или капките падат вертикално надолу.
Те за тва ми хрумна идея за стенен аспиратор, та капките да се стичат извън манджата.
Температурната разлика от вън и на терасата е 8-10 градуса с изключение на лятото когато е между 4, 5.
Аз по принцип исках да сменя този аспиратор с така наречените коминни и си избрах този модел от Емаг, мощен на изгодна цена, ето и линка:

https://www.emag.bg/dekorativen-absorba ... DH3J5KBBM/

Мислиш ли, че ще свърши работа подобен, защото бях на косъм да го отнеса преди да влеза във форума. :-D
Тези стенните май се водят още и коминни, защото се прикрепят към стена и директно влизат в комина. Моят комин е отвора на вън :-D

Днес върнах отново въздуховода Ф120 с изход към външна вентилационна решетка Ф100 с обратна клапа, също сложих и от този филтър вата на моите метални филтри.
Това също сподели и колегата Antonii със салфетките, но аз ги заместих с филтри вата. Покрих ги от вътре и отгоре с ластик да не падат :-D ... за да видя дали ще има ефект когато се готви, понеже след като ги оставих на тераста за около 30 мин. при температура 2 градуса, после като ги пипнах, бяха направо умрели от студ :-D ...
Пуснах за проба и видях, че въздуха който дърпа е в повече ... и има значение от това дали е на ф120 или ф100. Колкото по-голям по-добре.
Само си мисля дали да не заместя алуминиевият въздуховод с ПВС такъв. Понеже през студенето време пвц-то не привлича толкова студа колкото метала и алуминият ... и конденза може би ще намали значително :?

КАКВО МИСЛИТЕ, ЩЕ ИМА ЛИ ЕФЕКТ???

Утре, когато се започне с готвенето ще пиша как е преминал теста :-D и дали има намаляне на конденза.
plamen6703 - майстор
Тишината в спалнята ражда безумия... явно важи не само за жени, а и за проблеми с аспиратора... :cool: :partyman:

Тема "Проблем с аспиратора на терасата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: