Мечтата на всяка домакиня
Tsekov - напреднал
Здравейте,

Знам че е обсъждано в доста теми, но понеже информацията е разпокъсана и затова отварям нова тема. Въпросът ми е следният: Какъв тип обков/сглобки е най-удачно да бъдат използвани при сглобяване на кухненски шкафове: "обикновени" дърводелски винтове, евровинтове, минификсове или дибли? Идеята е не само сглобката да е здрава, но и да няма видими елементи от нея. Става въпрос за МДФ (за видимата част) и ПДЧ/ХДФ като материал.

Освен това от водобранните лайсни кои да гледам като марка (всъщност задължително ли е да има, ако приемем че всичко е монтирано правилно) и също дали ще е проблем, ако цокълът е на 6-8 см (естествено не алуминиев, а МДФ) понеже ще има съдомиална за вграждане и от няколко мебелни фирми ми казаха, че трябвало да бъде 10 см.

Благодаря предварително на отзовалите се :)
nikolov333 - майстор
За цокъла не е проблем да е 7-8см. стига да ползваш толкова ниски регулируеми крачета. У нас е 8см. Проблема е, че стандартно правят по 10см. алуминиевите первази, които се слагат под шкафовете за да затворят просвета, и ще трябва да си ги намаляш сам за да влезнат, примерно с флекс.. С диблите трудно ще се справиш сам, а и само те, не са достатъчно здрава сглобка.. Най-лесно е с вътрешните ъглови сглобки с видии и "обикновените" дърводелски винтове, където няма да са видими..
Tsekov - напреднал
Кухнята няма да я правя аз, ами майстор и въпреки че е добър предпочитам и второ мнение. Та майсторът ми каза, че може да използва всякакви крепежни елементи, така че ще си е негов проблемът с изпълнението, аз само избирам и плащам (надявам се) ;) За крачета ми е ясно, ще са Volpato, Camar или Hettich на подходящата височина. А относно водобранните лайстни някакви съвети?
miliad - майстор
Виж си съдомиялнaтa кaкъв цокъл позволявa дa ползвaш, но под 8см височинa цокълa е проблем.
Aко ти ще обеснявaш нa мaйсторa кaкви сглобки дa ползвa, вземи го смени. Зa лицеви стрaни се ползвa минификс с диблa, всичко друго е компромис. Или се прaви с дублирaщи лицеви стрaници.
prascho - майстор
Всички мебели си ги сглобих с винтове SPAX и дибли. Ползвах ей това:
https://www.onlinemashini.bg/6ablon-za- ... 0-mm/14008

Второ обличане /страни и таван/ с препокриване на врати. При кухнята обличането бе към стена с ленти по 12см.

Панти тези:
http://interior-i.bg/userfiles/editor/f ... 5B1%5D.pdf
покрит кант.

Според мен е по-важно кой ще ти отреже и кантира плоскостите.
Tsekov - напреднал
чет авг 09, 2018 9:40 pmmiliad написа:
Виж си съдомиялнaтa кaкъв цокъл позволявa дa ползвaш, но под 8см височинa цокълa е проблем.
Aко ти ще обеснявaш нa мaйсторa кaкви сглобки дa ползвa, вземи го смени. Зa лицеви стрaни се ползвa минификс с диблa, всичко друго е компромис. Или се прaви с дублирaщи лицеви стрaници.
Съдомиялната все още не е избрана, но най-вероятно ще е Bosch, а на почти всичките им модели мин. цокъл е 9 см. Тъй като съм нямал вградена съдомиялна до сега, в какво се изразява проблемът когато кухненският цокъл е по-нисък? В обратния случай - когато цокълът на съдомиялната е по-нисък от този на кухнята, е ясно - тогава вратата и няма да може да се отваря нормално.
А пък аз какъвто и майстор да избера, искам да знам колкото е възможно повече детайли, все пак неговите идеи дори и да са гениални, не е задължително да ми се харесат, а и когато става въпрос за пари, е хубаво да имаш повече гледни точки ;)
miliad - майстор
пет авг 10, 2018 3:20 amTsekov написа:
чет авг 09, 2018 9:40 pmmiliad написа:
Виж си съдомиялнaтa кaкъв цокъл позволявa дa ползвaш, но под 8см височинa цокълa е проблем.
Aко ти ще обеснявaш нa мaйсторa кaкви сглобки дa ползвa, вземи го смени. Зa лицеви стрaни се ползвa минификс с диблa, всичко друго е компромис. Или се прaви с дублирaщи лицеви стрaници.
Съдомиялната все още не е избрана, но най-вероятно ще е Bosch, а на почти всичките им модели мин. цокъл е 9 см. Тъй като съм нямал вградена съдомиялна до сега, в какво се изразява проблемът когато кухненският цокъл е по-нисък? В обратния случай - когато цокълът на съдомиялната е по-нисък от този на кухнята, е ясно - тогава вратата и няма да може да се отваря нормално.
А пък аз какъвто и майстор да избера, искам да знам колкото е възможно повече детайли, все пак неговите идеи дори и да са гениални, не е задължително да ми се харесат, а и когато става въпрос за пари, е хубаво да имаш повече гледни точки ;)
Зa съдомиялнaтa е обрaтното. При по-високa съдомиялнa е много вероятно дa не можеш дa вкaрaш врaтите в линия.
torbalan - Дървен философ
чет авг 09, 2018 9:40 pmmiliad написа:
...Aко ти ще обеснявaш нa мaйсторa кaкви сглобки дa ползвa, вземи го смени...
На съм съвсем съгласен. Ако цената за сглабяне директно с винтове за дърво, както масово се практикува е една, то за сглабяне с шведски сглобки ще е друга...
Човека е казал само, че може да му го изпълни както пожелае.
torbalan - Дървен философ
пет авг 10, 2018 3:20 amTsekov написа:
...Тъй като съм нямал вградена съдомиялна до сега, в какво се изразява проблемът когато кухненският цокъл е по-нисък?...
Ако цокъла на кухнята е по-нисък, вратата на съдомиалнята няма да може да слезне до цокъла и ще зяпа.

п.п.

То май няма значение, защото вратата ще се прави по размера...

п.п.п.

А за механизмите - аз лично съм много доволен от Блум. Осем години вече експлоатираме кухнята - нищо развалено няма.
kozl - майстор
Цокъла на колко см трябва да е навътре от плоскостта на вратите?

Тема "Избор на обков/сглобки за кухненски шкафове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: