Мечтата на всяка домакиня
nikolov333 - майстор
Принципно това зависи от позицията на монтиране на регулируемите крачета, тъй като се хваща за тях със специални държачи. Би трябвало да се монтира така, че да остане назад от предния ръб на дъното на шкафовете тоест повече от 2см от плоскостта на вратичките..
Tsekov - напреднал
А конкретно за този модел съдомиялна: https://veto.bg/sites/default/files/pro ... 0shema.pdf с 8 см цокъл на кухнята ще има ли проблем?
И може ли малко разяснение какво представлява шведска сглобка и какво английска и сравнението им с минификсове и дибли за МДФ и ПДЧ.
nikolov333 - майстор
Не би трябвало да има проблем, макар че на схемата дават минимум 9см.на вратичката от пода. Моя просвет под шкафовете е точно 8,2см или 10см.от нивото на горния ръб на дъното на шкафа, понеже плоскостите са 18мм, но си направи проекта така, че долния ръб на плота да ти е на 82см от пода, ако е добре нивелиран, защото някой уреди за вграждане са предвидени за толкова, а и с половин сантиметър не печелиш, кой знае какво, но рискуваш с проблем при монтажа. В същност просвета под шкафовете, не е толкова голям проблем, колкото просвета от пода до плота, защото от него зависи ще влизат ли уредите.. Съветвам те да разгледаш и схемите на подобни уреди, за да си изясниш, какви размери може да ти се наложи да монтираш на нейното място, ако се скапе миялната някой ден и не дай Боже са спрели да ги правят с такава височина.. За сглобките, питай google..
Tsekov - напреднал
Плотът ще бъде на "стандартната" височина от 90 см, всички уреди за вграждане се събират. И като цяло проектът е направен абсолютно коректно, ще го кача по някое време. Шкафът за съдомиялната си е отделен (то не че има друг вариант де), за 60 см съдомиялна.
А за различните видове сглобки питам тук, защото в google не намерих достатъчно информация, нито на български, нито на английски, а на руски и немски не ми се търси ;)
nikolov333 - майстор
Щом плота ще на 90см., какво те бърка да си направиш просвета по стандарт, на 10см.от пода и да ползваш готовите лайсни под шкафа..?
miliad - майстор
Съдомиялнa и 8см цокъл не се връзвaт. Не може дa се отвaря врaтaтa. Кaкво точно те интересувa зa сглобките?
Tsekov - напреднал
съб авг 11, 2018 10:12 pmmiliad написа:
Съдомиялнa и 8см цокъл не се връзвaт. Не може дa се отвaря врaтaтa. Кaкво точно те интересувa зa сглобките?
В предишното си мнение си написал, че при по-висока съдомиялна е възможно вратите да не могат да се вкарат в една линия, предполагам визираш горната част на вратата, където са копчетата на съдомиялната.

А за сглобките ме интересува с няколко думи какво представляват, разликите между тях и дали са по-добър вариант от минификсове и дибли (стига да не бъркам със сравнението). Искам да имам обща представа като ги обсъждам с майстора.

Цокълът искам да 8 см, даже по-малко ако можеше, защото така ми харесва чисто визуално. Но дори и да е 10 см, ще е от МДФ-а за долните шкафове, тези алуминиевите са ми отвратителни :)
kozl - майстор
Ми то и МДФ по некое време ще стане отвратителен като се надуе от влагата.
Алуминиевия цокъл може да се боядиса прахово.
На третата кухня вратите от МДФ над абсорбатора се подуха, хем сина ползва котлоните от дъжд на вятър.
Цокъла е 10 см и е почити наравно с външната плоскост на вратите (това е компромис със сложността на изработката за по-скрит навътре цокъл). И така вратата на миялната закачаше в цокъла. Добре е да има чертеж на линията на отваряне на вратата на миялната, за да се провери как ще се разминава вратата с цокъла.
В случая при мен за долен ред шкафове първо монтирам стоманена к-ция с вертикални колонки, на които се окачват и врати и цокъл и за това са почити в една равнина + - разликата в дебелината на плоскостите и цокъла.
miliad - майстор
нед авг 12, 2018 3:35 amTsekov написа:
съб авг 11, 2018 10:12 pmmiliad написа:
Съдомиялнa и 8см цокъл не се връзвaт. Не може дa се отвaря врaтaтa. Кaкво точно те интересувa зa сглобките?
В предишното си мнение си написал, че при по-висока съдомиялна е възможно вратите да не могат да се вкарат в една линия, предполагам визираш горната част на вратата, където са копчетата на съдомиялната.

А за сглобките ме интересува с няколко думи какво представляват, разликите между тях и дали са по-добър вариант от минификсове и дибли (стига да не бъркам със сравнението). Искам да имам обща представа като ги обсъждам с майстора.

Цокълът искам да 8 см, даже по-малко ако можеше, защото така ми харесва чисто визуално. Но дори и да е 10 см, ще е от МДФ-а за долните шкафове, тези алуминиевите са ми отвратителни :)
Аз съм слаб и при 8 см цокъл едвам бъркам под шкафа да нивелирам кухнята. Под 8см значи, че във всяко дъно ще имаш по 4 дупки за нивелация на шкафа.
На монтажната схема на съдомиялната която си харесал пише мин. 9см/мах. 20. Това значи, че мебелната вратата трябва да е на минимум 9см от пода. Иначе не можеш да отвориш съдомиялната. Икея продават специален комплект за отваряне на врата на съдомиялна при 8см цокъл.

Шведска сглобка: https://kolosbg.com/prod.php?id=2606 Сглобката е здрава на опън, но с видими елементи, ползва се за сглобяване на легла или елементи изискващи повишена здравина на опън и срезване.

Минификс: https://balkanyug.bg/bg/krepejni/sglobki-mebeli/ Скрита сглобка, задължително се ползва в комбинация с една или две дибли от страни.Има различни варианти за болта. Основно здравина при срязване.

Рафикс:http://www.prodes.bg/_upload/procatalog ... /02.09.pdf. Ползва се основно за вътрешни хоризонтални делители.

Обща информация: http://napravisam.net/?p=15847

П.С. Три минути работа с гугъл
Tsekov - напреднал
Благодаря много за обясненията за сглобките :) Аз ги гледах по сайтовете и преди, но там няма така сбита и обобщена информация, а само марки и цени. А при използването на минификсове, как се скрива "охлюва" (ексцентрика), с такива тапички: https://rosi.bg/tapa-za-minifiks-18-2893.html или има и друг начин?
Ходих и в Икея и видях на живо техния комплект за съдомиялна, става за всякакъв цокъл, а иначе на всички техни кухни е 8 см. Мисля че ако цокълът е кантиран добре, няма да се раздуе, все пак няма да правя басейн в кухнята :-D

Тема "Избор на обков/сглобки за кухненски шкафове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: