• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
sdhinkin - помощник
Имам проблем с избора на монтаж за горните шкафове на кухня.
Не съм професионалист и кухнята си я правя сам. Става въпрос за следния казус.
Разположение:
Прикачен файл:
SteniKuhnq.jpg
SteniKuhnq.jpg (47.8 KиБ) Видяна 3580 пъти
Стената е от Porotherm 12 N+F https://wienerberger.bg/produkti/poroth ... 6434191049 -еденична тухла с доста вертикални отвори и достатъчно тънки преградки. В ъгъла е коминно тяло 30*50, което е една идея по-навътре от стената.

Шкафчетата са високи 1.04м с два рафта. По мои гръби сметки такова шкафче 1.00м*0.80м с два рафта и две вратички тежи пожече от 20 кг.

За момента решението ми е да монтирам шина на стената и окачвачи на шкафчетата. Окочвачите са BLUM, а шината е CAMAR. Избирани са, защото и на двете има в каталога, колко носят като килограми и покриват някакви стандарти. Проблема идва от самата стена. Доста търсех дубел, който да има достатъчно добри показатели за кухи тухли, и открих това https://friulsider.com/products/149/fm-x5.html .

Мисля да използвам 8*100 или 8*80 (има в комплект с винтове), в зависимост колко е дебела мазилката върху тухлите. Едната шина в края ще трябва да се хване за комина, там мазилката е със сигурност поне 3 см.

Въпросите на които тързя отговор са:

Мога ли да се доверя на тези дубели? Предложете друг дубел, ако имате опит с него точно в такива тухли?
Колко на гъсто да монтирам дубелите? На този му дават по спецификация 25см.
Какви дубели да използвам за комина(комина се използва само за обсорбатора)?

Имам възможност да монтирам и втора шина - 30см по-надолу и окачвачи под втория рафт, които е монтиран неподвижно за шкафа. Идеята е да се разпредели тежестта на повече опорни точки и от там на дубелите да се оказва по-малко усилие.

Заслужава ли си да усложнявам с две шини монтажа, или да разчитам на стандартното с една?

Всякакъв споделен опит с дубели в кухи тухли ще ми е от полза!

Благодаря Ви предварително и проятен ден!
miliad - майстор
При тия тухли на задната стена не разчитай. Пробивай без удар задължително. В комина не дупчи.
Дюбелите 8/60, 8/80. Щом ще ползваш шина, можеш да слагаш дюбел на всеки 15 см ,тъй че не виждам какво те притеснява. Ако не хване единия ще държи съседния. По 3 дб за 1бр шкаф е предостатъчно. Един ред шина.
Ако си със "Авентоси" на горните шкафове не ги отваряй наведнъж всичките :-D
sbh - специалист
вт дек 11, 2018 11:06 amsdhinkin написа:

Заслужава ли си да усложнявам с две шини монтажа, или да разчитам на стандартното с една?

Всякакъв споделен опит с дубели в кухи тухли ще ми е от полза!
При мен бяха от старите тухли четворки и затова сложих две шини.
Шкафчетата са дълбоки 35см и засега не падат като се отварят вратичките :yawinkle:
Последна промяна от sbh на ср дек 12, 2018 5:08 pm, променено общо 1 път.
sdhinkin - помощник
вт дек 11, 2018 11:43 ammiliad написа:
При тия тухли на задната стена не разчитай................... В комина не дупчи.
Дюбелите 8/60, 8/80.
miliad Благодаря за бързия отговор.
Какво означава "задна страна"? Искаш да кажеш, че дубела държи само за лицето на тухлата, вътрешните прегради нямат никакво значение?

Комина се използва само за отдушник, ще се свърват само абсорбатори. Няма как да монтирам шината до ъгъла, без да дупча комина. Ако виждаш начин за монтаж, без да дупча комина, ще съм ти много благодарен ако го споделиш.

Може ли модел дубел с тези размери, които препоръчваш? Ако се резчита само на лицевата част на тухлата, може би е по-добре да се ползат дубели, които се разтварят и омотават около винта. Този май е такъв https://www.fischer-international.com/e ... wer-8-x-65.
miliad - майстор
"Задна стена"- вътрешните прегради- В 50% се чупят при пробиването или при натягане на дюбела
Това кое ти си харесал става, не им харесвам винтовете обаче. И винта трябва да е с плоска глава,не фрезенкова.
Ъгъла ще го укрепиш, като го хванеш за съседния шкаф .А и по проект шкафа в ъгъла, който е за там, за коя стена ще трябва да се хване.
sdhinkin - помощник
Шкафа 87см(глух) трябва да се закачи на стената с комина. Затова шината трябва да има дубел в комина(окачвача се пада почти в ъгъла).

На другата стена е шкаф 80см с спейсер 6-8см. на тази страна шината ще почва от спейсера, за да може глухия 87см да почва от самата стена. Добавих на чертежа шините и окачвачите.

miliad Не разбрах кои дубели "стават" - Fischer DuoPower 8x65, Friulsider FM-X5 8x80 или 8x100? Какви винтове да ползвам - 6x70 да не е фрезенг?
Прикачен файл:
SteniKuhnq_6ina_oka4va4i.jpg
miliad - майстор
И двата вида ще станат. За дължината не мога препоръчам нищо на 100%. Вземаш различни и пробваш.65-80мм, 100 мисля ще е дълъг и ще разтвори в кухината.
Ъгловия може да го хванеш и странично за съседната стена с директен окачвач.
пишман_майстор - майстор
Преди години бях в подобен казус като теб. Пак ползвах шина , но там където бяха дюбелите , по-точно където трябваше да бъдат, разпробих отвори с боркорона ( ползвах най-голямата вкъщи която имах, ф-63мм или 65мм сега не сещам точно ) и ги напълних с "материал", лепило за плочки + гипс, просто това имах подръка в него момент. След стягането му в получените отвори , надупчих дупките и си наредих дюбелите. Стана много здраво .
Това е нелош вариант , но все пак се удължава малко във времето цялата процедура.
bai_bradyra - специалист
Химически анкер. Потърси в гугъл, че пиша от телефона. Ето един линк: http://www.misiamoiatdom.com/137-%D1%80 ... 0%BD%D0%B8 . СЛед поставяне на химически анкер преди няколко години и грешно поставена шпилка 8 мм. скъсах същата с раздвижения ключ :lol:
miliad - майстор
Хора, не се излагайте. Стандартни шкафове в стандартна тухлена стена. Шанса стената да падне от прекараните комуникации в нея е по-голям от шанса да се изтръгнат правилно поставени дюбели.
Който е влизал в ново стротелство, груб строеж знае за какво говоря.
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за монтаж на горни кухненски шкафове на стена от тухли Porotherm 12 N+F" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: