Мечтата на всяка домакиня
Lisko - майстор
Имал съм и по-малка кухня, имал съм и по-голяма кухня. Но винаги ми се е струвало пилеене на пространство когато шкафчетата не стигат до тавана. Някой ще опонира - ма да се чувствам по-на широко. Чувствай се ама във всекидневната. Кухнята не е място дето прекарваш повечето си време, че да си позволиш чувствата да командват пред разума. (важи и за жените разбира се).
jgt - специалист
вт яну 15, 2019 12:53 pmzed90 написа:
Здравейте,
1. Колко силови контакта трябва да имам в кухнята и за кои уреди? (Мисля, че трябват за печката и плота)


А тостер, миксер, пасатор, ел.кана, кафемашина, бъркалка за айскафе, мини бойлер, .... и др.под.?
Една кухня и да е "бъкана" с контакти - все не стигат. (е, ако ти харесва "махни онова - включи това" или купища кабели и разклонители, остани на 1-2 бр.)

5. ... и дали трябва всеки уред да е на отделен бушон?
Печката - задължително!
zed90 - напреднал
вт яну 15, 2019 11:42 pmmiliad написа:
Аз предлагам друго разпределение.
Хладилника остава, мивката на мястото на фурната, пералня и сушилня в ъгъла на другата стена/цялото ВиК ще е на едно място, в шкафа на мивката/,
фурната отива до барплота.От ергономична гледна точка това е правилното разпределение, така и между и до всяка работна зона ще имаш свободен плот.
Решението за аспиратор по този начин не е добре. Или взимаш 90см телескопичен, или аспиратор за пълно вграждане пример какво имам предвид http://www.leksgroup.com/l_bg/?s=5&i=9&c=22&pid=2115.
Благодаря, това за аспиратора и размяната на мивка и печка не се бях сетил!
zed90 - напреднал
вт яну 15, 2019 10:43 pmiliya_i написа:
вт яну 15, 2019 10:04 pmzed90 написа:
Доколкото знам тези сините суичове са т.нар. ДТЗ. Имам бойлер и предполагам единият е за него, а другият нямам идея.
Не знам дали трябва да се пускат допълнителни кабели. Затова пиша тук. Шпакловаха и боядисаха стените вече и се чудя какво да правя в момента.
Ами то по снимка е трудно да се гадае. Ако обекта е захранен, слагаш лампа на жиците и щракаш в таблото. Записваш кой къде изключва. Това със сините палчета са ДТЗ. Най-вероятно едната е за бойлера, а другата е обща за всички контакти. От там нататък кой бушон за къдее може да се разбере само намясто, включително и като се свали капака на таблото с бушоните за да се види кое къде е свързано. Съдейки по броя бушони апартамента не е голям. Успех.
Благодаря! Ще видя кой бушон за къде е с някой уред или лампа. Там е работата, че жилището не е малко и ми се ще да има някакъв вариант да се разделят или да се сложат още бушони за помещенията. Какъв е вариантът ако се наложи къртене и слагане на допълнителни бушони? Навсякъде ли трябва да се изкърти за да се прекарат кабелите?
DundyTheCroc - майстор
За голямо жилище таблото изглежда много скромно. Лошото е, че чак сега си се сетил и ще иска къртене, а какво и как зависи от самото жилище. Най-лесно ще е да се пусне един трижилен кабел с достатъчно сечение до кухнята, а там ново табло и окабеляване.
zed90 - напреднал
ср яну 16, 2019 10:53 amDundyTheCroc написа:
За голямо жилище таблото изглежда много скромно. Лошото е, че чак сега си се сетил и ще иска къртене, а какво и как зависи от самото жилище. Най-лесно ще е да се пусне един трижилен кабел с достатъчно сечение до кухнята, а там ново табло и окабеляване.
Някой знае ли добри специалисти в София, които могат да ме консултират по този въпрос?
VLADO66 - майстор
Не съм чел темата обстойно, но колкото повече контакти има, толкова по добре.Вчера ми се наложи да купя един троен разклонител на Легранд тип щепсел, защото се оказа, че в един контакт, които го направих с две гнезда, в един момент трябваше да включа кафеавтомат тостер и термокана.
zed90 - напреднал
ср яну 16, 2019 2:42 pmVLADO66 написа:
Не съм чел темата обстойно, но колкото повече контакти има, толкова по добре.Вчера ми се наложи да купя един троен разклонител на Легранд тип щепсел, защото се оказа, че в един контакт, които го направих с две гнезда, в един момент трябваше да включа кафеавтомат тостер и термокана.
Контакти има достатъчно. Бушоните са малко и се чудя дали ще може да се разделят от таблото и да не се наложи къртене.
nikolov333 - майстор
Едва ли.. Строителя влага минимума кабели и предпазители по проекта.. от там нататък къртиш и преправяш по съвета на Dundy..
ср яну 16, 2019 10:53 amDundyTheCroc написа:
За голямо жилище таблото изглежда много скромно. Лошото е, че чак сега си се сетил и ще иска къртене, а какво и как зависи от самото жилище. Най-лесно ще е да се пусне един трижилен кабел с достатъчно сечение 3*6мм2 до кухнята, а там ново табло с 8АП и окабеляване.
chapara - майстор
ср яну 16, 2019 4:38 pmzed90 написа:



Контакти има достатъчно. Бушоните са малко и се чудя дали ще може да се разделят от таблото и да не се наложи къртене.
Ми ако имаш разклонителна кутия в кухнята какъв е проблема :?

Тема "Проектиране на кухня - какво изпускам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: