• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
  P88-Verona - специалист
Здравейте!

Предлагам в тази тема да се публикуват мнения за широкопродаваните филтри за вода. Аквафор, Брита, Биовода, Филипс, разните там китайски, немски, френски и прочие филтри. Може и коментари от онези които са наистина наясно с филтрите.
Става въпрос за масовите кани за вода и филтрите за чешма.
Интересът ми е провокиран от една покупка и последвалия тест, който както ще видите е красноречив, а разочарованието пълно.
Купих филтър за чешма Топаз и вижте какво ми показват измерванията съпоставени с трапезна вода от магазина.
Все пак ще направя уточнение, че не съм очаквал да получавам вода с трапезно качество от чешмата, но резултатите ника не ми харесват.
Все едно не използвам филтър. Ако някой разполага с тестери нека тества водата след неговите филтри да видим каква е тази работа с филтрирането. Важно е да се знае, че спазих условието след монтаж да оставя да изтече 10 литра, аз измерих 15 за по сигурно. При различните филтри количеството варира +/- литри.
Ето моите резултатите:
Прикачен файл:
4A0F.png
вода, тест
4A0F.png (3.76 KиБ) Видяна 5195 пъти
kamikadzzze - напреднал
Може ли малко информация какви са показателите като ppm и microS /cm (може би какво значат) и откъде може да си купим тестер (или тестери ако са за еднократна)?
radius - майстор
ppm - части на милион ,ама какви части?? Може би показва минерализацията
микросименсите са показател за проводимостта на водата.
Но е важно и да знаем дали това са важни показатели или има и по-важни. Както и допустимите граници.
iliya_i - майстор
От резултатите се вижда, че филтри раната вода е същата като от ВиК, -1℅ на ppm и проводимост (това е по-малко от точността на измерването). Т. Е. Съществена промяна в показателите няма. Евентуално да са по-малко механичните частици.
Извод за мен: това, филтри раната вода, е вода мината през цедка,
Lutchezar - майстор
чет юли 18, 2019 4:48 pmiliya_i написа:
....
Извод за мен: това, филтри раната вода, е вода мината през цедка,
Ако филтрите са само за филтриране на различни по размер частици, без да има химическа реакция получаваме това което сме заложили.
При други филтри ще има други резултати...
P88-Verona - специалист
чет юли 18, 2019 2:02 pmkamikadzzze написа:
Може ли малко информация какви са показателите като ppm и microS /cm (може би какво значат) и откъде може да си купим тестер (или тестери ако са за еднократна)?
Тестери има много, но не това е важното, защото с един и същ тестер имаме въпросните резултати.
Аз използвам два модела дигитален тестер. Един pH тестер и един TDS-3 тестер. Показанияра за µS/cm са свързани с алкалността, а тези на ppm с твърдостта на водата. Тоест от моя тест се вижда, че нищо не се променя след "филтрирането".
Говорейки по същество, минералната вода е с висока степен на минерализация. Тествал съм вода от различни минерални източници и оцветяването е в червено. Стойностите винаги са над 200 ppm / 200µS/cm съответно брой цастици на милион и електроптроводимост.
Но както всички разбираме водата изтичаща от чешмата е с неприятен вкус не защото е минерализирана от ВиК-то. Това налага нейното пречистване и тук идват на помощ разните му там измислени ("мнение" на тестерите) водни филтри. Подчертавам, че става въпрос за филтри за чешма и за кана. Аз каните не съм ги тествал и за сега нямам намерение да харча още най-малко 30 лева за да се уверя. Та затова пуснах и темата. Някой ако има филтър различен от Топаз на Аквафор да тества водата която пие и да сподели мение.
iliya_i написа:
От резултатите се вижда, че филтри раната вода е същата като от ВиК, -1℅ на ppm и проводимост (това е по-малко от точността на измерването). Т. Е. Съществена промяна в показателите няма. Евентуално да са по-малко механичните частици.
Извод за мен: това, филтри раната вода, е вода мината през цедка,
Е то остава и механични частици да има! Иначе споделям мнението ви за цедката. Дано получим обективни резултати и от други потребители. В краен случай, ще се купуват още филтри от други производители.
От поне 4 години "не бях изхвърлял пари през терасата".
iliya_i - майстор
Ако искаш да промениш ppm и проводимостта, напиши в търсачката "битови омекотителиза питейна вода". Ще видиш неща, доста по-различни от тези, които се продават в супермаркетите. Но и цената е много различна...
miroki - майстор
Тестовете са за конкретни неща.
Мен ми е по-интересно, как се справят с обявените неща.
-по-малко хлор
-по-малко бактерии. Заради размерът на окото не можели да преминат
-по-малко варовик.
-по-малко оцветяване или мътност.
Аз имам на биовода на чешмата, но нямам тестери. Ако си от Варна да ти наточа едно шише.
P88-Verona - специалист
чет юли 18, 2019 9:19 pmiliya_i написа:
Ако искаш да промениш ppm и проводимостта, напиши в търсачката "битови омекотителиза питейна вода". Ще видиш неща, доста по-различни от тези, които се продават в супермаркетите. Но и цената е много различна...
Проверено! Обаче нали уж водата с масово рекламираните филтри ставала по-чиста, по-мека, по-приятна на вкус. Друг път. Тестът не лъже. Ако бях писал (без да тествам), че на вкус филтрираната ми изглежда същата както нефилтрираната всеки би казал, че е силно субективно и нещо си самовнушавам. Я поне споделете какви кани с какви филтри ползвате, защото изглежда ще купувам само филтри за тест. Ясно, че форумът е майсторски, но и вие вода пиете. /Оставете сега виното за друг път :-D /
miroki написа:
Тестовете са за конкретни неща.
Мен ми е по-интересно, как се справят с обявените неща.
-по-малко хлор
-по-малко бактерии. Заради размерът на окото не можели да преминат
-по-малко варовик.
-по-малко оцветяване или мътност.

Аз имам на биовода на чешмата, но нямам тестери. Ако си от Варна да ти наточа едно шише.
Така, така! Кажи сега колко струва само филтъра и може ли да се купува ще взема да го тествам.
Е нали ако се справяха с обявените неща тестът щеше да е различен. Въпреки, че е рано за присъда си мисля, че тези филтри са машинка за пари и нищо друго.
iliya_i - майстор
Ами ползвах по едно време кана Брита. До момента в който разбрах, че водата която ползвам от нея, заради цената на филтъра излиза няколко пъти по-скъпа от бутилираната. От тогава си купувам в 10 литрови туби.
  • 1
  • 2

Тема "Сравнения и анализ на филтри за питейна вода за дома" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: