Мечтата на всяка домакиня
brum - майстор
Строим си къща и реших да действам с кухнята, за сложат на правилните места ВиКто и електрическата инсталация. Стигнах до по-долното и имам няколко въпроса.

Модела може да бъде разгледан или на сайта на SketchUp, или на картинките по-долу. Натискате на 3D Model и можете да го разглеждате от всякъде.

Малко детайли кое какво ще е:
1а - вграден фризер
1b - вградена фурна
6а - вградена съдомиялна

Средният плот е 78см (с идея да остане 75см използваема след лайсната и застъпването с гърба), страничните са по 60см. В десният край на Пто има прозорец който ще го нагласим за да пасне на кухнята. Горните шкафове са 3 по 36см височина и 40см дълбочина. Долните шкафове са с максимална дълбочина и 80см височина. Плота надстърча 40мм пред вратичките на шкафовете.

1) Някаква фундаментална грешка има ли в такъв проект?
2) Лайсната на челото под шкафовете е доста малка - 31мм. Масово кухните ги правят с едни 10см лайсни. Има ли някакъв проблем ако е малка вместо голяма? За затварянето мисля да ползвам някоя от високите лайсни, но срязана.
3) Вратичките на ъгловите шкафове ще се отварят заедно със съседните вратички (2d и 3d, 2c и 3c, 8c и 9c, 8d и 9d, 7a и 8a). Или поне така ми се иска. Можете ли да препоръчате механизми/панти за тази цел?
4) Какъв да бъде луфта между вратичките на два съседни шкафа и чекмеджетата?
4а) Какъв да бъде луфта между плота и вратите на шкафовете под него?

Прикачен файл

kuhnq_final_v1_1t.png
kuhnq_final_v1_1t.png (52.27 KиБ) Видяна 3370 пъти

Прикачен файл

kuhnq_final_v1_t.png
kuhnq_final_v1_t.png (77.88 KиБ) Видяна 3370 пъти
Sandman - специалист
5с1 и 5с2(и т.н.) една вратичка ли ще е или 2 отделни?
Щото ако са отделни ми се струват прекалено много вратички, ще изглежда малко странно по мое мнение :)
iliya_i - майстор
вт дек 17, 2019 8:12 ambrum написа:
1) Някаква фундаментална грешка има ли в такъв проект?
На пръв поглед плота в ляво - между котлоните и фурната е неизползваем.
brum - майстор
5с1 и 5с2 (както и 6c1/6c2) са две отделни. Ще се отварят на горе или по двойки (с HF механизми на двете долни или отделни механизми на всяка от тях. Половинката държи на отделни механизми, аз се опитвам да пробутам другите :-D .

3ят ред отгоре при масовите кухни го няма. Добавил съм го за да може евентуално да се използва и това място. Без него над масовите кухни остава голяма неизползваема дупка и само се трупа прах. Ще се ползва за рядко използвани неща. Без 3ят ред нещата съвпадат по височина с общоприетите кухни които до колкото разбрах са ~80см височина на плот, 60см гръб, 72см височина на шкафовете над тях.

Относно неизползваемият в дясно до колоната плот - да, почти неизползваем е. Но не намерих по-добър вариант да се оползотвори мястото. 2а е изтегляш механизъм на който ще седят бутилките. Точният размер на вратата там не е уточнен още. Над плота най-вероятно ще седят неща като кана за подгряване на вода и разни други неща дето обикновено седят отгоре в някой ъгъл на кухнята.

Всяка идея за подобрение на проекта е добре дошла!
Руди - майстор
Голяма кухня, много фронт, доста удобна, харесва ми! Могат да готвят двама или трима даже. Неизползваеми плотове няма! В ъгъла може да се сложи кафемашина, микровълнова, тостер, друг уред или кухненска ролка, стойка за ножове...
Какво бих променил:
По принцип горните шкафове се правят 30 см дълбоки, с вратичката 32, при 40 см главата е прекалено близо, когато режеш мезетата или миеш зеленчуци.
Лайсната (цокъла) под шкафа скрива регулиращите се крачета. Като я намалиш ще си отвориш проблем с нивелирането. Първо избери крачетата.
Зад долния ред трябва да има поне 5 см ниша за кабели, където има уреди.
Фризера и фурната е добре да имат един буферен шкаф между тях заради разликата в температурите.
Не е ясно как се отварят трите горни реда, предполагам двете долни вратички са чупещи (много са им скъпи механизмите!), а горната повдигаща или обратно...
brum - майстор
вт дек 17, 2019 10:46 amРуди написа:
По принцип горните шкафове се правят 30 см дълбоки, с вратичката 32, при 40 см главата е прекалено близо, когато режеш мезетата или миеш зеленчуци.
Всъщност основният (централният) плот не е 60см, а 78см. Левият и десният са по 60см. Та от дясно потенциално е проблемен в това отношение. Ще помисля дали да смаля шкафовете от страни до 30см.
вт дек 17, 2019 10:46 amРуди написа:
Зад долния ред трябва да има поне 5 см ниша за кабели, където има уреди.
Фризера и фурната е добре да имат един буферен шкаф между тях заради разликата в температурите.
Ще има. И изводите ще са на правилните места. За това правя проекта сега, за да не мисля за кабели и кутии после. Все още сме на 1ва плоча :) .
Относно буферният шкаф между тях - мисля над фризера да наредя малко топлоизолация за да предотврати проблеми. Нещо около 2-3см вата ми се върти като идея.
вт дек 17, 2019 10:46 amРуди написа:
Не е ясно как се отварят трите горни реда, предполагам двете долни вратички са чупещи (много са им скъпи механизмите!), а горната повдигаща или обратно...
Идеята (моята) е за чупещи механизми за долните вратички и за повдигащи механизми за 3ят най-горен ред. Половинката настоява за единични повдигащи механизми на всякъде. Мисля да я закарам до някой мебелен магазин за да ги види и да реши след това.
sbh - специалист
Вградените съдомиялни изискват по-висок "цокъл" поради начина на отваряне на вратата.
Тези 31мм ще са крайно недостатъчни.
Освен това 75см плот е прекалено широк. Каквато и мивка да монтирате на него ще изглежда неестествено, защото са предвидени за по-тесни плотове.
Горните шкафчета ако са дълбоки 40см, ще станат прекалено тежки, когато ги напълните със съдържание, а те се закрепват конзолно на стената и става малко опасно.
Руди - майстор
Вариантът с единични повдигащи вратички означава всички шкафове да са отделни. За най-горния ще трябва стълба.
Чупещите вратички позволяват зад тях да има общо пространство за по-обемни уреди и съдове. При мен мултикукърът и хлебопекарната не се събраха на височина и махнах междинния рафт в единия горен шкаф. Само че вратичките са с обикновени панти, само долния ред е повдигащ.
Прикачен файл:
grbg.jpg
grbg.jpg (39.72 KиБ) Видяна 3279 пъти
gandonov - специалист
Аз бих преместил вградния фризер от позиция 1a на 9a1 и 9a2.
Предполажам, че вдясно от 9a1, 9a2 това е хладилник. Така ми изглежда по-добре, пък и по-далече от фурната.
brum - майстор
sbh написа:
Вградените съдомиялни изискват по-висок "цокъл" поради начина на отваряне на вратата.
Тези 31мм ще са крайно недостатъчни.
Ще проверя и ще има корекция. Не се бях замислил за това.
sbh написа:
Освен това 75см плот е прекалено широк. Каквато и мивка да монтирате на него ще изглежда неестествено, защото са предвидени за по-тесни плотове.
Наясно съм, но така смятаме, че ще е по-функционално. На 1во място е да е функционална, някъде след това идва визията. В началото подходи с 90см плот, но като си го представих как ще изглежда бързо го скъсихме до 75см използваема площ.
sbh написа:
Горните шкафчета ако са дълбоки 40см, ще станат прекалено тежки, когато ги напълните със съдържание, а те се закрепват конзолно на стената и става малко опасно.
Наясно съм. Стената зад тях ще бъде подсилена на правилните места и всеки шкаф ще има по 4 крепежа. Самата стена е щендерна и трябва да видя препоръките и спецификациите за монтаж на тежки мебели.
Руди написа:
Вариантът с единични повдигащи вратички означава всички шкафове да са отделни. За най-горния ще трябва стълба.
Или стълба, или стол. Но по-добре да има шкаф отколкото да седи неизползваемо.
Руди написа:
Чупещите вратички позволяват зад тях да има общо пространство за по-обемни уреди и съдове.
Ще го ползвам за жокер. Винаги мога да преместя крешежите на 2 и 3 ред за някой от шкафовете.
gandonov написа:
Аз бих преместил вградния фризер от позиция 1a на 9a1 и 9a2.
Предполажам, че вдясно от 9a1, 9a2 това е хладилник. Така ми изглежда по-добре, пък и по-далече от фурната.
Ще помисля над това. Като цяло исках да е в конзолата, аз да мога да вариран във височината. Примерно вграден фризер с 4 реда. Фурната отива 10см нагоре и нещата идват на място. При монтаж под плота това не е опция. Недостатъка на това обаче е, че ще се загуби линията на плота в конзолата. Функционалност срещу визия...

Тема "Въпроси по проект за кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: