Мечтата на всяка домакиня
sbh - специалист
Ако става дума за функционалност, представете си, че сте поставили нещо в най-вътрешната част на чекмедже "4а".
За да го вземете, ще трябва да заобиколите отляво или отдясно, защото фронтално ще е твърде далече на 70см.
iliya_i - майстор
вт дек 17, 2019 10:29 ambrum написа:
2а е изтегляш механизъм на който ще седят бутилките.
А долният ъгъл между 2а и 3а недостъпен ли ще бъде? Кухо затворено пространство, без достъп за рядко ползвани неща. Мястото на свързване на плотовете предполага там да има плътна преграда. Изтеглящия механизъм също с преграда от другата страна.
Според мен нещата се нуждаят от тотално пренареждане за да бъде по-функционално. Например фурната и хладилника да си сменят местата, също мивката и котлоните. Така левият ъгъл ще се ползва за оцедник на мивката. Като застанеш срещу котлона няма да те подпира ъгъла на плота и да правиш 2 крачки в страни, за да извадиш олио от 2а. И те така нататък.
Последна промяна от iliya_i на вт дек 17, 2019 6:12 pm, променено общо 1 път.
miliad - майстор
Не е случайност, че кухните са най-стандартизираните мебели. Като си представиш количеството уреди и механизми предвидени за монтаж в тях на всевъзможни производители.
За горен ред дълбочината на страницата е мах. 33-35см. От там нагоре се почват гимнастики с аспиратори и механизми.
За долу, плот 78см значи ограничение в цветове и копуване само на цял плот. Трябва ти 1м, ето ти 4,10м.
За цокъла са ви казали. При 8 см цокъл, се купува един скъп и трошлив механизъм от Икея и си Ок. При 9см влизат някои съдомиялни, над 10см всички.
Съвета ми е, да разглеждате внимателно монтажните схеми на всичко което смятате да включите в кухнята/уреди, механизми, кошници, всичко/, проверете и кухненските плотове за цветове при 90см ширина.
Иначе според мен горния ред е твърде насечен. Не разбрах колко е висок общо, но така шкафовете стават нефункционални с фиксирани делители и без рафтове. Отделно оскъпяване за обков и кантиране ако е с кантове на вратите.
brum - майстор
iliya_i написа:
А долният ъгъл между 2а и 3а недостъпен ли ще бъде? Кухо затворено пространство, без достъп за рядко ползвани неща. Мястото на свързване на плотовете предполага там да има плътна преграда. Изтеглящия механизъм също с преграда от другата страна.
Според мен нещата се нуждаят от тотално пренареждане за да бъде по-функционално. Например фурната и хладилника да си сменят местата, също мивката и котлоните. Така левият ъгъл ще се ползва за оцедник на мивката. Като застанеш срещу котлона няма да те подпира ъгъла на плота и да правиш 2 крачки в страни, за да извадиш олио от 2а. И те така нататък.
Достъпът до глухият шкаф между 2а и 3а ще бъде през 3а. Но е факт, че не бях помислил за закрепването на шкафовете там един към друг. Варианти има, не е драма.

Фурната и хладилника ако си разменят местата се получават едни 10см ръб между хладилника и плота. Още повече, че хладилника го планираме да е по-голям и беше по-широк (около 70см), та левият плот хем ще стане по-къс, хем ще стане още по-труден за използване заради стърчащият хладилник. Имаше още нещо което беше определящо фурната да е там, но не се сещам в момента.

Мивката е най-ползваният елемент в кухнята. За това е в центъра. Котлона е с леко компромисен достъп така, но по-добре той отколкото мивката.
miliad написа:
Не е случайност, че кухните са най-стандартизираните мебели. Като си представиш количеството уреди и механизми предвидени за монтаж в тях на всевъзможни производители.
За горен ред дълбочината на страницата е мах. 33-35см. От там нагоре се почват гимнастики с аспиратори и механизми.
За долу, плот 78см значи ограничение в цветове и копуване само на цял плот. Трябва ти 1м, ето ти 4,10м.
За цокъла са ви казали. При 8 см цокъл, се купува един скъп и трошлив механизъм от Икея и си Ок. При 9см влизат някои съдомиялни, над 10см всички.
Съвета ми е, да разглеждате внимателно монтажните схеми на всичко което смятате да включите в кухнята/уреди, механизми, кошници, всичко/, проверете и кухненските плотове за цветове при 90см ширина.
Иначе според мен горния ред е твърде насечен. Не разбрах колко е висок общо, но така шкафовете стават нефункционални с фиксирани делители и без рафтове. Отделно оскъпяване за обков и кантиране ако е с кантове на вратите.
Не е случайно, но не съм видял някой да се оплаче от 40см шкафове. В bg-mamma порових и твърдяха, че е доста по-добре. При все, че са над 60см плот.

За ограниченият заради размера на плота съм наясно. Салекс имат избор, цените са приемливи.

С подобно устроен горен ред сме в момента (2х36см сега, проекта е 3х36см). Не ни идва насечено и е удобно за ползване. Общата височина е 255см. Без 3ят ред шкафове ще е като на редовна кухня в мебелен магазин - 219см.
miliad - майстор
Ааа, за тия неща не споря веке. Всеки си има вкус.
Просто обръщам внимание.
Наскоро на една девойка, кинта и двайсе висока и правихме кухня с долен ред на 105см. Така и било удобно. Тъй че.......
П. С. Днес си направих експеримент с дълбочината на твоите плотове и композицията на кухнята.
Аз съм висок 177см.
Резултата е, че не мога да стигна гърба на първия ред от горните шкафове без да се протегна, за ъгловите ми трябва още педя.
brum - майстор
Съгласих се за височината на лайсните под долните шкафове. Ще се прави стандартна по височина.

Измислих вариант в който съдомиялната да няма проблем с вратата с 31мм лайсна. Може да се сложи един панел около 7-8см под врата. Половинката каза, че става грозно и се съгласих с нея :) .

Ще се опитам и да оптимизирам малко нещата около котлона. Ако успя да го мръдна 20см в дясно ще е по-удобно за работа около него. Но пък ще трябва да преместя всичко, защото между мивката и котлона искам да има поне 100см чисто пространство за да може да се работи там.
nikolov333 - майстор
И на 80см се работи спокойно, стига да няма много съдове по плота..
brum - майстор
Скоро се очаква да почна работа по кухнята. Проекта беше направен докато наливаха плочите, но като стигнаха до прозорците беше ясно как да направят нещата, за да стане това което се иска.

Та реших да направя още няколко итерации по проекта. Най-малкото хладилника ще е друг и ще трябва да се скъси долният ред на кухнята за да влезе. И докато търсех вариант за глухите шкафове с "летящите" врати попаднах на панти на Hafele точно за тези цели!

Пантите се водят Concealed hinge, Duomatic 70°, full overlay mounting, for corner unit applications. Резултата е като този на картинките:

И я да питам за нещо, че ще ми е по-лесно отколкото да търся - има ли стандартен размер на луфта между вратичките? Примерно ако имам чекмедже до чекмедже колко милиметра луфт се залага между тях?

Прикачен файл

2.jpeg
2.jpeg (12.03 KиБ) Видяна 1540 пъти

Прикачен файл

1.jpeg
1.jpeg (14.62 KиБ) Видяна 1540 пъти
Antonii - майстор
За стандартен незнам, но аз лично за плоскости с дебелина 18мм залагам 3мм луфт между две врати, две чекмеджета и т.н.
Избрал съм го така, защото при навлизането ми в сферата на мебелното проектиране, повечето колеги с опит ползват такъв.
Иначе минималния луфт може да се види из каталозите за обков на съответната фирма.
nikolov333 - майстор
И с по-малък луфт става, но с времето, имат склонност към леко провисване. У нас имам такава на ъглов шкаф над работен плот..

Прикачен файл

IMG_20210131_140430.jpg
IMG_20210131_140430.jpg (90.7 KиБ) Видяна 1482 пъти

Прикачен файл

IMG_20210131_140449.jpg
IMG_20210131_140449.jpg (71.73 KиБ) Видяна 1482 пъти

Прикачен файл

IMG_20210131_130154.jpg
IMG_20210131_130154.jpg (53.62 KиБ) Видяна 1489 пъти

Прикачен файл

IMG_20210131_130328.jpg
IMG_20210131_130328.jpg (70.42 KиБ) Видяна 1489 пъти

Тема "Въпроси по проект за кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: