• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
GDoTT - специалист
Здравейте, предстои ми лепене на стъклен гръб на плот за стена и се чудя с какво да го залепя. Стената е шпаклована с Ротбанд и след това боядисвана с латекс на PVA основа. Идеята ми е да го лепна с силикон - на ceresit CS 25, дето е санитарен, но се чудя, защотото в техническият лист пише да не се използва при: - върху основи като бетон, цимент и строителни
разтвори – при вулканизиране се отделя оцетна
киселина

Та ако има някой, който е пробвал, ще се радвам да сподели опит става ли или да търся друга алтернатива.

P.S Латекса е пресен, защотото от него ще идва цвета и няма как да се махне.
naster - майстор
По друг повод, поцинковани тръби, уплътнявах с неутрален силикон (по-конкретно ползвах Текасил Неутрал), точно заради корозивните качества на оцетната киселина от санитарния такъв. Има и полиуретанови пълнители, но аз не съм използвал.
miliad - майстор
Неутрален силикон. Само че първо сложи гръб от пдч.
kozl - майстор
вт мар 31, 2020 10:36 amGDoTT написа:
Латекса е пресен, защотото от него ще идва цвета и няма как да се махне.
Е как така от него ще идва цвета. Стъклото прозрачно ли е :? :?
Ако стъклото е прозрачно какъв ще е този слиликон дето няма да се вижда през стъклото :?
zz_stefanov - майстор
Само с неутрален силикон, но стъклото дори да има минимална прозрачност ще се вижда залепването.
Постави лакобел, прозрачно стъкло с фабрично боядисан гръб.
GDoTT - специалист
Стъклото е planibel, но за съжаление за гърба нямаха от тъмно черното с дебелината, която ми трябваше, а само 1 см колкото е самият плот и се наложи да взема от по-светлото, което има лека прозрачност. Реално стената е боядисана черна, а също така стъклото е тъмно на цвят и не смятам че ще личи много от силикона. А дори и да личи, то като се сложи равномерно силикон няма да е проблем мисля. Значи ще взема неутрален силикон. Само ме е яд, че поне този на Церезид неутралния е прозрачен, а не черен, защото от санитарния имат черен. Може би фугата между двата плота да я направя с него, за да не си личи, а там, където ще е лепенето към стената да е с прозрачен неутрален.

А някой има ли опит с санитарния на стена как става? Смисъл тая оцетна киселина ще разруши шпакловката или?
Също така в техническите характеристики и на двата силикона да не се ползва на основи, които са в контакт с храна, което няма никаква логика, все едно ще ми се просмука през стъклото и ще отиде в яденето...
zz_stefanov - майстор
вт мар 31, 2020 6:44 pmGDoTT написа:
Стъклото е planibel, но за съжаление за гърба нямаха от тъмно черното с дебелината, която ми трябваше, а само 1 см колкото е самият плот и се наложи да взема от по-светлото, което има лека прозрачност. Реално стената е боядисана черна, а също така стъклото е тъмно на цвят и не смятам че ще личи много от силикона. А дори и да личи, то като се сложи равномерно силикон няма да е проблем мисля. Значи ще взема неутрален силикон. Само ме е яд, че поне този на Церезид неутралния е прозрачен, а не черен, защото от санитарния имат черен. Може би фугата между двата плота да я направя с него, за да не си личи, а там, където ще е лепенето към стената да е с прозрачен неутрален.

А някой има ли опит с санитарния на стена как става? Смисъл тая оцетна киселина ще разруши шпакловката или?
Също така в техническите характеристики и на двата силикона да не се ползва на основи, които са в контакт с храна, което няма никаква логика, все едно ще ми се просмука през стъклото и ще отиде в яденето...
Прозрачно ли е ще личи. Дори и да го покриеш равномерно със силикон ще останат все пак мехурчета при залепването и точно те ще си личат. Поискай си малко отпадъчни парчета за проба.

Според мен стъклата Планибел не са за тази работа.
kozl - майстор
При мен лепиха гръб до горен ред шкафове от ламинирано ПДЧ със ацетатен силикон, прозрачен в случая. Лепено на петна през към 20 см върху стена с финиш латекс Вивехром. След две седмици се наложи подмяна на гърба и го разлепих. Силикона остана на ПДЧ-то. Латекса - здрав :roll:
Камъка го лепиха с PU уплътнител, не видях марката, не беше SIKA. PU уплътнител прозрачен все още не съм срещал, но черен има и съвсем скоро ползвах на Судал за фуга душ корито - стена. И все пак по съветите по-горе и според зависи прозрачността пробвай на парче как ще се вижда. Едва ли ще можеш да нанесеш лепилото така, че да няма мехури.
zz_stefanov - майстор
Доколкото съм разбрал от написаното става въпрос за това стъкло https://www.researchgate.net/figure/Exa ... _337111523

Навсякъде примерите за използването му са само с закрепване по периферията. И най тъмното е много прозрачно.
  • 1
  • 2

Тема "Лепене на стъклен гръб на плот с силикон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: