Мечтата на всяка домакиня
kozl - майстор
Да това за вентилатор на изхода в покрива е добра идея, защото вентилационния щранг работи по-добре на смукателен, отколкото в нагнетателен режим. Основен проблем освен финансовия, се оказва захранването с ел.енергия до мястото на общия вентилатор.
Тези тръби "спироли" дали са изолирани при снадките им?

Снимката е малка, но такава намерих в нета. Тази клапа де монтирах няма как да я снимам без разглобяване.
Тва, че клапата е с > диаметър е още по-добре от към проводимост на въздуха. То на мой аспиратор оригинална клапа е Ф150, а изхода е Ф125 и втората клапа е на изхода Ф125.
Аз купих от Румик (София) 2 бр. клапи. Едната с метални крила и с пружина, а другата е за вентилатор с прозрачна мембрана без пружини. Тази за вентилатора не можах да измисля как да я сложа и ползвах тази с металните крила. Основно като търсех клапи, гледах да има минимални отвори в крилата, през които да връща миризми. А такива са клапите за вентилатори с прозрачна мембрана. Са понеже тези прозрачни мембрани са много леки та не знам дали няма да натрупат мазнини и да се компрометират като плътност на затваряне. Но също така ми се е случвало и метална клапа в аспирация да се залепи и се наложи разглобяване и почистване на клапата.
В Баухаус се продават гравитационни клапи с предназначение - вграждане в комин. Видяха ми се добри с минимални отвори в затварящата клапа и добре прилягат към диаметъра на пръстена, но при мен са неподходящи за монтаж, та ги подминах.
И не мога да дам инфо за Ф100, защото при мен въздуховода до комина е Ф125-130 и съм търсил клапи такъв размер.
А трябва да се мисли за връзките въздуховод-клапа и да се осигури място за отваряне на клапата, особено ако е с > диаметър от тръбата на въздуховода.
torbalan - Дървен философ
вт апр 21, 2020 7:47 pmnaster написа:
В стария апартамент на родителите ми (от 60-те/70-те) всички бани, тоалетни, кухни и килери бяха подвързани към централна вентилация на покрива. Въпросният си работеше допреди има-няма 5 години.

Един такъв вентилатор може да се сложи на покрива, а управлението му да взима сигнал от крушката на аспиратора и/или вентилатора в банята на всеки етаж. Откъм шум, освен да се подпълни с вата ГК-куфара, в който е тръбата...
Това е най-добрата идея. Когато обаче са няколко семейства става сложно със сигнала. Може би по-добре да работи постоянно. Или с таймер да се спира вечерта и да се пуска сутринта.
naster - майстор
вт апр 21, 2020 8:00 pmstivarvt написа:
ГК няма никъде, комина е една метална тръба във тухлите, и мисля че е сравнително плътно.

Изображение

Ще говоря със строителите да видим да сложим перка горе. Това е от добрите идеи. Благодаря
Колко е диаметъра на централния спироканал - дано е поне ф200? От снимките ми се чини, че само са изрязали с флекса спироканала, хванали са седловото с 3-4 рапидки и са нанизали една тарба, към която да се заустите. Шумът може и да е от калпавите снадки, но аз залагам на по-малък диаметър на централния спироканал ф160...

Аз бих сложил по-голямо седлово отклонение и парче тръба, примерно ф125, уплътняване с неутрален силикон, който играе ролята и на демпфер на снадките.
stivarvt - напреднал
Ф160 е голямата обща тръба. Доста калпаво изглежда цялото изпълнение, говорих и с техническия ръководител на обекта, той има подозрение че може да не са замонолитени комините и плочите. Просто страхотно нещо. А вече е готов целия апартамент и живея там. Някак не върви да развалям половината кухня и окачен таван да гледам в контакта с плочата как е положението . Дано втората клапа помогне. Буквално 2 секунди след като чуя аспиратора на съседите отгоре и замирисва на цигари в хола ми. Та ще пробвам първо с метална със гумички , по евтин вариант. После се чудя дали има смисъл от нехерметическите ел клапи за 200 лв , и последния вариант е вече херметическа ел клапа за 300+ лева.

Незнам споменах ли, шума се чува някак си вътре в тръбите на моя аспиратор като врящ звук. Сякаш звука си рекошира по всички повърхности и стига до аспиратора ми. А не че се чува през плочата. Тоест би трябвало една клапа горе на комина да го намали това ? Тръбите ми са пвц.
torbalan - Дървен философ
Апартаментни неволи...
iliya_i - майстор
За цигарения дим може да помогне една такава вентилаторна клапа, поставена в тръбата след твоя аспитатор.
Влиза плътно в тръбата.
kozl - майстор
ср апр 22, 2020 12:59 pmstivarvt написа:
Ф160 е голямата обща тръба. Доста калпаво изглежда цялото изпълнение, говорих и с техническия ръководител на обекта, той има подозрение че може да не са замонолитени комините и плочите. Просто страхотно нещо. А вече е готов целия апартамент и живея там. Някак не върви да развалям половината кухня и окачен таван да гледам в контакта с плочата как е положението . Дано втората клапа помогне. Буквално 2 секунди след като чуя аспиратора на съседите отгоре и замирисва на цигари в хола ми. Та ще пробвам първо с метална със гумички , по евтин вариант. После се чудя дали има смисъл от нехерметическите ел клапи за 200 лв , и последния вариант е вече херметическа ел клапа за 300+ лева.

Незнам споменах ли, шума се чува някак си вътре в тръбите на моя аспиратор като врящ звук. Сякаш звука си рекошира по всички повърхности и стига до аспиратора ми. А не че се чува през плочата. Тоест би трябвало една клапа горе на комина да го намали това ? Тръбите ми са пвц.
Замонолитени тръбите в плочата - не е задължително и това не спасява от шум. Тръбите се прихващат със скоби към стените а за обезшумяване куфарите около тръбите може да се напълнят с вата.
Но... в апартамента на сина вентилацията на баните е към обща вертикална PVC тръба и доста добре се чува през вентилатора в банята му, как работи вентилатора на съседа. Та звука освен, че се пренася по тръбите се пренася и вътре в тях, а вентилатора е с обратна клапа, но от тези с прозрачната мембрана, която от звук не изолира.
И понеже съм срещал строителни обекти, то виждал съм тези тръби - спироли на снадките да се оставят неизолирани.
Когато съседите си пуснат аспиратора и пуснеш твоя на ниска степен има ли обгазяване от съседите?
stivarvt - напреднал
не, изчиства се въздуха бързо при мен като пусна моя. Но на него първата му степен е доста мощна, предполагам и на съседите е мощен аспиратора. Моя си е и доста шумен на първа степен за жалост.
naster - майстор
Тъй като ще ползваме аспиратора в новото си жилище само в режим рециркулация (по различни причини - офф топик), ми хрумна дали да не пробвате с най-евтиния комплект филтри с активен въглен (които ги надяват вътре към турбините). Ако има що-годе херметизирани връзки и няма пробойни по трасето, дали няма да намали ефекта, поне от миризмите?
stivarvt - напреднал
Значи пробвам се да сложа метална клапа с уплътнение, обаче е много трудно, заради начина по който е монтирана кухнята, декоративни дъски скрити монтажи и трябва половината кухня да се разглоби за да имам лесен достъп. С труден достъп пак става но много трудно и почти успях но трябваше да променя нещо и втори път не можах да сложа клапата не знам защо . Влиза в пвц тръба Ф100, и тръбата за комина е Ф100 ама зор работа. Та утре със свежи сили ще го мъча пак, сега го затапих не много качествено и казах на съседите да пуснат да видим дали действително то тръбите е проблема и няма миризми и шума драстично намаля. Също така до сега карах със тръба Ф100 вкарана в тръба Ф100 - чупена пукана мачкана и лепена - доста вероятно да пропуска тя. Но не знаех че такава тръба са сложили защото бях оставил снадка за целта. Та стискайте палци да се справя по трудния лесен начин :D И клапата да има подобен ефект като тапата.

Тема "Поредната тема за клапи миризми и аспиратори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: