Мечтата на всяка домакиня
stivarvt - напреднал
Здравейте, преди писах тема за разширяване на комин от 100 на 150 мм , но не се стигна до там и съм с мощен аспиратор редуциран до 100 - побучава малко ама уж добре дърпа. Обаче се нанесоха съседите отгоре и веднага ми се стъжни живота. Пуснаха аспиратора и при мен почна да се чува едно бучене, и замириса на лук и боклуци. Ама стабилно. Пробвах да проуча колкото можах и стигнах до извода че са ни изградили възможно най простия вид комин - една тръба Ф150 от долу догоре и ние на всеки етаж се свързаме успоредно към него. Та като някой пусне аспиратора и той набичи 700 кубика в този "огромен комин/кюнец" смрадта тръгва и надолу и нагоре. Но ок прочетох бая теми, ориентирам се към електрическа клапа за около 200 лв херметическа да сложа на края на пътя ми. В началото директно на аспиратора имам гравитационни клапи ама явно никаква работа не вършат. Притеснява ме повече този шум защо го чувам. 7 квартири съм сменил през годините и никога не съм чувал аспиратор горе или долу, един път само от страни понеже на същата стена е била тяхната кухня. Както и да е това, на какво може да се дължи това? Шума като се ослушвам най осезаемо се чува сякаш в тръбите ми над аспиратора. Дали ако сложа скъпата клапа ще пооправи това? Какво са спестили стоителите че да се чува така? Доста абсурсна ситуация.
torbalan - Дървен философ
Ако си млад и не пушиш - обонянието ти е като на куче.
Ще усещаш всяка миризма.

Ако тази клапа е наистина херметична, има някакъв шанс да те спаси. Или поне да не те блъска в челото миризмата.

Аз без да се усетя бях свързал баните и аспиратора в един отдушник. Точно на третия ден направих втори :)
Ама съм в къща, не е проблем.

А за шума - свиквай. Никаква клапа няма да те спаси. Нищо не са спестили.
stivarvt - напреднал
Е добре де , как на други места не се чува а тук така се чува, Нещо не би трябвало да е наред.
kozl - майстор
Когато въздуховода е от тухли или бетонови тела по не се чува. За въздуховодите има заглушители, обаче трябва място пък и за аспирация заглушителите дали няма да се задръстват от мазнотиите :?
Против миризми монтирах втора по-плътна клапа по трасето от аспиратора до комина и миризмите, които навлизаха от съседите поне спряха. Но то може миризмите и по друг начин да е възпрепядстват.
stivarvt - напреднал
Можеш ли да покажеш такава по плътна клапа?
torbalan - Дървен философ
вт апр 21, 2020 3:10 pmstivarvt написа:
Е добре де , как на други места не се чува а тук така се чува, Нещо не би трябвало да е наред.
И слуха, не само обонянието.
Свиквай.

Аз съм израснал в типична соц панелка. По принцип спя добре и рядко се будя, но като се преместих в къщата (бях на около 40 години тогава) и се случи да се събудя посреднощ примерно да ида до тоалетна... После не мога да заспя. Няма никакъв шум. Все едно съм умрял.
Като си в панелка - все някакъв шум има, дори в три сутринта.
Почнах да не спирам радиото. Да има тиха музика там....
kozl - майстор
Изображение
Подобна на тази, като преди да я купя я разгледах внимателно да приляга плътно по диаметъра и да няма големи отвори при остта.
Оригиналната е пластмасова и крилата не прилягат плътно към диаметъра, та от там пропуска в обратната посока.
Докато търсех в нета и ударих на това.
Мисла си дали тази освен термо, ще може и шума да намялява :? :?
Обаче мноо скъпа.
stivarvt - напреднал
"свиквай" не ми е вариант. Както казах щом на други места е можело и тук ще да може някак да се пооправят нещата. Kozl снимката която си дал е микроскопична, а варианта от линка изглежда интересен ама е Ф125 а при мен е 100
naster - майстор
В стария апартамент на родителите ми (от 60-те/70-те) всички бани, тоалетни, кухни и килери бяха подвързани към централна вентилация на покрива. Въпросната си работеше допреди има-няма 5 години.

Един такъв вентилатор може да се сложи на покрива, а управлението му да взима сигнал от крушката на аспиратора и/или вентилатора в банята на всеки етаж. Откъм шум, освен да се подпълни с вата ГК-куфара, в който е тръбата...
Последна промяна от naster на ср апр 22, 2020 10:42 am, променено общо 1 път.
stivarvt - напреднал
ГК няма никъде, комина е една метална тръба във тухлите, и мисля че е сравнително плътно.

Изображение

Ще говоря със строителите да видим да сложим перка горе. Това е от добрите идеи. Благодаря

Тема "Поредната тема за клапи миризми и аспиратори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: