• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
valdim - специалист
Здравейте,
Предстои ни обзавеждане на нова стая - кухня и бихме искали да наблегнем на удобството при ползването на уредите.
В тази връзка искаме вградената фурна да се монтира на нивото на очите. Питам се обаче как се получава вентилацията, в този случай.
Както знаем, в масовия случай фурната е под вграден плот с котлони, а над тях е монтиран аспиратора.
Как се отвеждат обаче парите и миризмите от фурната, когато тя е НАД плота и се ползва поне 3-4 дни в седмицата?
Ще съм благодарен, ако споделите идеи както и лични впечатления, ако някой от вас е монтирал фурна така. Предимства? Недостатъци? Идеи?

Бъдете здрави!
nikolov333 - майстор
Точно това ми се струва проблем и на мен. Може би е решение до нея да е плота с котлоните и на горното и ниво отстрани да се пада аспиратора, но доколко ще е ефективен не знам, а и над нея може се раздуят вратичките ако има..
miliad - майстор
Решението е мощен аспиратор, който бързо да подмени въздуха в помещението + (желателно е) система за приток на свеж въздух отвън.
Нищо не пречи да имаш втори аспиратор над фурната. Има подходящи модели.
Имам само един случай, при който извършихме преработка и свалихме фурната под котлоните и аспиратора.
Голямо общо помещение с дневния тракт и слаб аспиратор.
schuldiner - майстор
Безопасно ли е да се работи с горещи тави на нивото на очите? Ако е просто фурна, петдесетина см висока, не е ли по добре върху плота? Хем ще има място за ширм.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе общо взето аз съм забелязал, че такива изгъзици в кухнята притежават хора, които не готвят в къщи, а се хранят навън, по заведения, а кухнята им служи за да предизвикват възклицания у гостите и особено у женската част :-D
nork - специалист
пет дек 25, 2020 3:57 pmvaldim написа:
Здравейте,
Предстои ни обзавеждане на нова стая - кухня и бихме искали да наблегнем на удобството при ползването на уредите.
В тази връзка искаме вградената фурна да се монтира на нивото на очите. Питам се обаче как се получава вентилацията, в този случай.
Както знаем, в масовия случай фурната е под вграден плот с котлони, а над тях е монтиран аспиратора.
Как се отвеждат обаче парите и миризмите от фурната, когато тя е НАД плота и се ползва поне 3-4 дни в седмицата?
Ще съм благодарен, ако споделите идеи както и лични впечатления, ако някой от вас е монтирал фурна така. Предимства? Недостатъци? Идеи?

Бъдете здрави!
И кое точно те притеснява?
Казваш стая, ама тая стая колко е голяма - 20,30,50кв? Какъв ширм си си взел/избрал 300,500,1200 кубика?
Защото парите и миризмите от фурната са доста различни от тези на котлоните. Отговорът е някъде посредата..... С малко по мощен ширм, почистване на фурната и т.н.
Отделно всеки модел фурна вади на ралично място въздуха - едни отпред, други отзад.
Това с надуването на плоскостите..... :axe: след 10г активно ползване ще имаш раздуване, ама то вечни неща няма.
Останалото няма да го коментирам, че са хора които явно не ползват кухнята....
И да не се сърдите, свалете BBQто на нивото на глезените и се радвайте на удобство :wink: :lol:
nikolov333 - майстор
В интерес на истината, аз лично не ползвам фурната, но и жената не се е оплакала, като си я ползва под плота. Аспиратора едвам смогва и там като е, та не виждам много смисъл от вграждане в шкаф.
Последна промяна от nikolov333 на пет дек 25, 2020 11:28 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
При мен така е по проекта на кухнята - фурна над плота. Има си оформена колона за нея. Над фурната обаче задължително ще има аспиратор скрит в нещо като чекмедже. Пускаш фурната, дърпаш чекмеджето навън и почва да тегли въздух.

Иначе за охлаждането си има изисквания. Да има определено празно пространство зад фурната. При мен точно над това свободно пространство се пада решетката на вентилацията дето ще отвежда мръсният въздух към рекуператора. Имах леки притеснения дали въздуха зад фурната няма да е наситен с мазнини и да унищожи топлообменника на рекуператора, но като гледам сегашната фурна - зад нея е чисто. Та се надявам с аспиратора дето е точно над фурната да реша в голяма степен проблема с миризмите.

А относно коментарите, че тъй е за гъзария - две жени с доста практика питах, и двете казаха, че предпочитат фурната е по-високо (над плота) а не под плота. И двете са готвили и готвят все още редовно. А на мен щеше да ми е по-лесно да я сложа под плота...
nikolov333 - майстор
Е щом е предвидена с аспиратор за нея би трябвало да няма проблем..
preslav - майстор
пет дек 25, 2020 3:57 pmvaldim написа:
бихме искали да наблегнем на удобството при ползването на уредите.
При нас фурна се ползва почти ежедневно. Много често се ползват глинени съдове, единият от тях е 6-7 литров гювеч. Само гювечът е 3-4 кг. (не съм го теглил, може и повече да са), съдържанието още толкова. Преди да творите глупости си направете експеримент колко е "удобно" тези килограми да се вдигнат на нивото на очите, представете си всичко това да е врящо и да трябва да се извади от фурната. Според скромния ми опит, най-удобното ниво е дъното на фурната да е някъде на нивото на кръста +/- на човека, който най-често ще я ползва т.е. върху стандартен плот е ОК, но на нивото на очите...
  • 1
  • 2

Тема "Фурна за вграждане на височината на очите (над нивото на плота). Въпроси." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: