Мечтата на всяка домакиня
krasi92 - майстор
Датчик номер три охлади
zz_stefanov - майстор
съб мар 13, 2021 10:33 amChiracheto написа:
Реших да ги видя тез датчици (термозащити) дали работят и ги нагрях със свещ. Този който беше на 145°С се чу едно "тинннк" и си остана постоянно отворен. Другият (115°С) също казва "цък", "цък", но отваря и затваря нормално. Монтирах ги обратно и пуснах както препоръчват от АЕГ 120 минути сушене с празен барабан, за проверка. Нормално, нагревателят не се включи, но програмата свърши за към 15 минути след няколко намаляния на оставащото време. Като разгледах по-добре кабелите видях че двата датчика са вързани последователно от двете страни на нагревателя, и освен да изключват нагревателя не подават информация към платките. Термистора (№3 на картинката) мери температурата на въздушния поток, но него го мерих със сешоар и реагираше на горещото.

Прав ли съм че датчиците са (бяха) ОК, или поне не биха повлияли не програмата. Изглежда че задръстен с мъх въздуховод също не би трябвало да е проблемът, защото в случая дори да няма обдухване, температурата във въздуховода беше стайна.

Какво друго остана?
Остава да си купиш нова термозащита на 145°С и да намериш най накрая сензора на влажност :)
Chiracheto - напреднал
съб мар 13, 2021 1:40 pmkuger написа:
съб мар 13, 2021 10:33 amChiracheto написа:
....... Този който беше на 145°С се чу едно "тинннк" и си остана постоянно отворен.
Какво друго остана?
Този доста по-рано би трябвало да направи обратното "тинннк" ! За всеки случай го огледай добре, може да е с ръчен възврат / малко бутонче между клемите/.
Точно такъв е! За което много благодаря, спести ми нов. Натиснах го с клечка за зъби и се оправи. Пак тествах. Като се включи в контакта и On и пробвам с фазомера по клемите навсякъде свети, включително нагревателя. Стартирах програма за време 150 минути и пробвах с фазомера никъде не светеше (включително и нагревателя), а въздуховода се стопли. Да ходя ли да се прегледам някъде? И както преди, от 142 минути прескочи на 11 и след още няколко минути спря. Дрехите не бяха напълно сухи.
preslav - майстор
Чети за подобен проблем и търси какъв е твоят сензор за влажност https://www.service-ruse.eu/forum/topic ... topic=2338
Chiracheto - напреднал
съб мар 13, 2021 7:00 pmpreslav написа:
Чети за подобен проблем и търси какъв е твоят сензор за влажност https://www.service-ruse.eu/forum/topic ... topic=2338
Ей за това говорим. На човека сушилнята "Проблема: Работи коректно само на програми с време. ". Моята скъсява и програмите с време. По-нагоре някой каза че ако изсъхне прането програмата ще спре, дори да е нагласена на време, но преди не работеше така. Суши си докрая, изваждаш дрехите горещи.
Chiracheto - напреднал
Направих нещо с което трябваше да започна. Влязох в тест мод и видях че дава грешка E73. Което значи:

• Fault in NTC sensor on drying duct (voltage out of range = short-circuit, open circuit)
• Drying NTC sensor (duct) faulty
• Wiring faulty
• Main circuit board faulty
• Heating is skipped revert to Star

Изтрих го нещо да не е засекло докато ръчках, но пак излиза същата грешка. Този NTC sensor е №3 на моята снимка. За него прочетох че ако дефектира е или отворен при измерване, или дава прекалено голямо съпротивление, нормално 5-7 МОма. Моят е 5,66 Ома, и намалява при загряване. Изглежда ОК. Мисля да го сменя за всеки случай.

Wiring faulty даже не знам как да ги проверя тез кабели. Само се сещам че някой спомена за контактен спрей.

Main circuit board faulty ей това ако е нещата стават скъпи.

Ще сменя сензора да видим какво ще стане. През това време всички съвети са добре дошли и в голяма помощ.
preslav - майстор
съб мар 13, 2021 8:40 pmChiracheto написа:
Направих нещо с което трябваше да започна. Влязох в тест мод и видях че дава грешка E73. Което значи:

• Fault in NTC sensor on drying duct (voltage out of range = short-circuit, open circuit)
• Drying NTC sensor (duct) faulty
• Wiring faulty
• Main circuit board faulty
• Heating is skipped revert to Star

Изтрих го нещо да не е засекло докато ръчках, но пак излиза същата грешка. Този NTC sensor е №3 на моята снимка. За него прочетох че ако дефектира е или отворен при измерване, или дава прекалено голямо съпротивление, нормално 5-7 МОма. Моят е 5,66 Ома, и намалява при загряване. Изглежда ОК. Мисля да го сменя за всеки случай.

Wiring faulty даже не знам как да ги проверя тез кабели. Само се сещам че някой спомена за контактен спрей.

Main circuit board faulty ей това ако е нещата стават скъпи.

Ще сменя сензора да видим какво ще стане. През това време всички съвети са добре дошли и в голяма помощ.
Намери къде е свързан сензора на платката и мери съпротивлението там при откачен куплунг. Нещо нетипично ми са обаче Омовете, би трябвали да са килоОмове - провери пак инфото за тях.
Chiracheto - напреднал
до Preslav

"Нещо нетипично ми са обаче Омовете, би трябвали да са килоОмове - провери пак инфото за тях."

Прав си, моя грешка. Меря го на 5,66 КОма, четох че ако е повреден ще е десетки килоома или отворен.

ще пробвам на жиците както препоръчваш.
Chiracheto - напреднал
Оказа се скъсан кабел. И то в снопче завито на това място с някаква текстилна лента, та изобщо не се виждаше.

Благодаря на всички за съветите и помощта.
Прикачен файл:
5.jpg

Тема "Пералносушилня скъсява програмите за сушене" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: