Мечтата на всяка домакиня
iliya_i - майстор
чет мар 11, 2021 7:01 pmChiracheto написа:
Мога ли да закача мултицет на клемите на датчика да си го гледам съпротивлението докато машината работи?
Не можеш. Ако не ти се пуска тема "Що ми гръмна мултицетЯ". :-D

Мултицета мери съпротивление, като отношение напрежение/ток. Подава си напрежение във веригата и мери протичащия ток. Да ама пералнята си подава нейното си напррежение и хич не и пука, че си и сложил мултицет.
Chiracheto - напреднал
Пак я отворих. Ръчках с тел в дупката над която седи перката и изкарах още малко вата. Опитах да я продухам с прахосмукачката на духане и смучене. Не знам дали помогна, прах вдигна.

Ето ги снимките:

Има три датчика. Като ги замерих 1 и 2 показват 0,1 Ома, а 3 дава 5,66 кОма. Духнах ги със сешоара, 1 и 2 не си променят стойностите, а 3 започна да намалява.

Някакви идеи?

Прикачен файл

IMG_20210312_152302_256.jpg

Прикачен файл

IMG_20210312_150935_042.jpg

Прикачен файл

IMG_20210312_143604_618.jpg
preslav - майстор
пет мар 12, 2021 7:32 pmChiracheto написа:
Пак я отворих. Ръчках с тел в дупката над която седи перката и изкарах още малко вата. Опитах да я продухам с прахосмукачката на духане и смучене. Не знам дали помогна, прах вдигна.

Ето ги снимките:

Има три датчика. Като ги замерих 1 и 2 показват 0,1 Ома, а 3 дава 5,66 кОма. Духнах ги със сешоара, 1 и 2 не си променят стойностите, а 3 започна да намалява.

Някакви идеи?
1 и 2 са си термозащити, ще ти показват OL ако ги нагрееш до изписаната на корпуса им температура. Третият датчик се държи като термистор и е много вероятно той да си прави шеги с теб.
krasi92 - майстор
На датчика пише може би колко килоома е.
preslav - майстор
пет мар 12, 2021 7:46 pmkrasi92 написа:
На датчика пише може би колко килоома е.
Има и такива "въшки", на които нищо не пише. За килоомите не знам на каква температура са, но май на 20 градуса трябваше да се мерят.
Chiracheto - напреднал
пет мар 12, 2021 7:46 pmkrasi92 написа:
На датчика пише може би колко килоома е.
Ето какво пише

№1 - 145°С 37-18
№2 - 115°С 37-18
№3 - CLTH 5 279

Този №3 явно е NTC сензор. Не е ли нормално съпротивлението да намалява с покачване на температурата?
Chiracheto - напреднал
Реших да ги видя тез датчици (термозащити) дали работят и ги нагрях със свещ. Този който беше на 145°С се чу едно "тинннк" и си остана постоянно отворен. Другият (115°С) също казва "цък", "цък", но отваря и затваря нормално. Монтирах ги обратно и пуснах както препоръчват от АЕГ 120 минути сушене с празен барабан, за проверка. Нормално, нагревателят не се включи, но програмата свърши за към 15 минути след няколко намаляния на оставащото време. Като разгледах по-добре кабелите видях че двата датчика са вързани последователно от двете страни на нагревателя, и освен да изключват нагревателя не подават информация към платките. Термистора (№3 на картинката) мери температурата на въздушния поток, но него го мерих със сешоар и реагираше на горещото.

Прав ли съм че датчиците са (бяха) ОК, или поне не биха повлияли не програмата. Изглежда че задръстен с мъх въздуховод също не би трябвало да е проблемът, защото в случая дори да няма обдухване, температурата във въздуховода беше стайна.

Какво друго остана?

Прикачен файл

4.jpg
krasi92 - майстор
Пробваи да охладиш датчика.Това дето си нагрял със свещ са термозащити.
Chiracheto - напреднал
съб мар 13, 2021 1:12 pmkrasi92 написа:
Пробваи да охладиш датчика.Това дето си нагрял със свещ са термозащити.
В хладилника ли? Защото той си седи отворен на стайна температура и изобщо не затваря. Другият затваряше докато е още доста топъл, пробвах го два пъти. Прочее, тоз датчик не ми е проблем, защо не изпълнява програмите ме тормози.
kuger - майстор
съб мар 13, 2021 10:33 amChiracheto написа:
....... Този който беше на 145°С се чу едно "тинннк" и си остана постоянно отворен.
Какво друго остана?
Този доста по-рано би трябвало да направи обратното "тинннк" ! За всеки случай го огледай добре, може да е с ръчен възврат / малко бутонче между клемите/.

Тема "Пералносушилня скъсява програмите за сушене" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: