• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
brum - майстор
Четох, че това е правилното лепило, но явно ми куца технлогията. Проблема е, че след залепяне на канта и последващ опит за изрязването му той се отлепи.

Начина ми на работа е следният:
1) Мажа канта и плоскостта с лепило и го разнасям
2) Чакам няколко минути (2-3) да позасъхне
3) Натискам канта към плоскостта
4) След час хващам осцилиращият инструмент и нож за пластмаса за да изрежа канта

На последната стъпка обаче лепилото поддава, влизат стружки под канта и всичко приключва. Времето което изчаквам ли е малко или начина на срязване на канта е неподходящ? И има ли други лепила с които мога да пробвам?

Канта е 0.8мм, ABS.
wanderer - специалист
Не знам какъв точно е осцилиращия инструмент който ползваш, но подозренията ми са, че именно той ти отлепва канта. Заводски кантовете се обработват с фрезер, а в домашни условия неколкократно съм изрязвал залепени кантове със едностранно заточена шпакла и движение диагонално под остър ъгъл само по посока от канта към плоскостта.
brum - майстор
А с какво си ги лепил?

С макетно ножче успявам да го изрежа, но пак поддава на места. А тоя кант ако само ще седи там и ще пада при 1-2 подпирания значи не е правилно лепилото.

За сравнение тези дето са лепени с топло лепило съм ги рязал със същият осцилиращ инструмент и не мръдват. Имах вземане-даване преди 2 седмици с несрязани краища на 2мм кант поставен на кантираща машина. Челото беше на 135 градуса ъгъл и гилотината не можеше да го среже.

Почвам да мисля за топъл силикон, цианакрилно лепило или за топлото лепило което ползват при кантиращите машини. За съжаление кантовете с които разполагам нямат лепило по тях. Тези които съм лепил в домашни условия са били с лепило и вече 15 години си седят по местата без драма. Но са тънки - 0.4мм.
floydogi - специалист
Изчакваш не 2-3, а 10-тина минути, и после трябва силен натиск. Така натиснато е хубаво да поседи половин един час. Рязането след поне 12 часа.
brum - майстор
С цианакрилно лепило става чудесно. Залепва и изсухва напълно за под час, а после канта не помръдва на никъде. Не знам във времето как ще се държи само.
miliad - майстор
Възможни причинаи са качеството на лепилото, нанасянето особено върху плоскоста, времето за предварително съхнене на лепилото. 2 мин е малко както са споменали.
Посоката на натиск при обрязване на канта.
0.8мм се обрязва спокойно с остра шпакла или твърда пластина, чак фрезер не е задължителен. С гъвкави остриета не става/макетен нож/.
"Момент Класик" върши работа.
brum - майстор
Точно с Момент Класик пробвах. При следващ опит с такова лепило ще му дам повече време.

Иначе с макетното ножче се реже без драма. При това с малък размер макетно ножче.
miliad - майстор
Драмата с ножчето започва в момента когато острието се счупи и се забие където не трябва. Личен опит.
Или ти трепне ръката и издялкаш фасона на някой лицев детайл.
yanko78 - специалист
А защо не го зашкуриш внимателно? В крайна сметка, тези кантове, не надстърчат много.
floydogi - специалист
https://bauhaus.bg/nozh-za-kantove-wolfcraft/p/11357

Аз ей такова си купих и съм много доволен. Е, 2 мм малко тегаво се реже, но става.
  • 1
  • 2

Тема "Лепене на ABS кант с хелметексово лепило" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: