• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Chiracheto - напреднал
Здравейте майстори,

Сблъсках се челно с много странен проблем. Сложихме миналата година вграден хладилник. Намира се в шкаф с две вратички - горна хладилна част и долна фризерна. Всичко беше ОК до преди известно време, когато горната вратичка започна да се отваря трудно. Все едно магнитът е станал много силен. Понякога като дърпам частта на "държачът", която е закрепена за хладилника се вади от частта закрепена за вратичката на шкафа. Пробвах да променя дистанцията на която двете врати (на хладилника и шкафа) се намират, но май нищо не се подобри. По отделно се отварят и затварят добре, а като са заедно е е...и и дърпането. Някой дали има идея какво може да е?
brum - майстор
Какво ще рече, че поотделно се отварят добре? Че като махнеш плоскостта пред вратичката и вратата на хладилника се отваря лесно ли?
Chiracheto - напреднал
пет сеп 10, 2021 5:52 pmbrum написа:
Какво ще рече, че поотделно се отварят добре? Че като махнеш плоскостта пред вратичката и вратата на хладилника се отваря лесно ли?
Отвътре на вратата на шкафа има едни (два броя) пластмасови релси. Отстрани на вратата на хладилника има едно като буквата Г на което едната страна е закрепено за вратата на хладилника, а другата се нанизва на релсата. Така двете врати се движат заедно, с приплъзване на едната спрямо другата. Като ги откача двете части на този механизъм, вратите трябва да се отварят поотделно, първо на шкафа и после на хладилника. И се отварят без проблеми, с лекота, на хладилника с нормално усилие заради магнита. Като се съединят двете врати също се отварят с лекота няколко пъти докато не трябва да се приложи дърпане и понякога след такова дърпане долният механизъм (който е по-близко до точката на дърпане, вратата на шкафа се хваща отдолу) се вади от релсата. Шашаво!
brum - майстор
Звучи като да задържат релсите. Ама вярвам си се сетил да пробваш със смазка, а друга идея нямам.
miliad - майстор
Първо провери дали нямаш провисване или разместване на фронталните врати, разхлабена панта също.
След това за разместване на хладилника-знам ли как е монтиран.
После-тези плъзгачи имат реглаж нагоре/надолу. Трябва да не се докосват в горна и долна страна взаимно.
Провери ги за успоредност, и за механично износване.
Друго не се сещам за тая проста система..

Другото. Ако се опиташ да отвориш хладилника скоро след като си го затворил, е необходимо по-голямо усилие за отваряне, от колкото когато е бил в "покой". Физиците да обеснят защо.
Та не знам твойто "скоро" и " често" какво значат.
Chiracheto - напреднал
Да, доста съвети, изглеждат логично. Това което Брум казва също има смисъл.

Релсите са пластмасови, с голям (повече от мм) луфт с това което се движи по тях. Дълги са около 10 см, и са хванати за вратата на шкафа с два винта във външния (по-близкия до края на вратата) край с два винта. Което е странно, защото от другия им край също има място за навиване на винтове. Преместих ги на ново място ги закрепих да са по-центрирани спрямо подвижната част и навивх винтове и в двата края. Засега си мисля че релсата се е движела нагоре-надолу и понякога се е заклинвала някак си към подвижната част. След няколко опита е добре, ако пак се откачи ще пиша пак.

Мерси за съветите. Хубави и бързи!
geodan - напреднал
Не знам каква ти е системата на вградения хладилник, но в хладилници и фризери няма магнити във вратите а се затварят от вакуума(вътре по студен въздух а от вън по топъл).
kozl - майстор
пет сеп 10, 2021 8:43 pmgeodan написа:
Не знам каква ти е системата на вградения хладилник, но в хладилници и фризери няма магнити във вратите а се затварят от вакуума(вътре по студен въздух а от вън по топъл).
Това е несериозно. Вакума се получава, когато топлия възду влезнал при отворена врата се охлади. Т.е. по-късно от затварянето. Освен това едва ли плътността е съвършенна, та намират се пропуски налягането да се изравнява вън/вътре с течение на времето.
И кои са тези хладилници и фризери без магнити? Те магнитите спомагат и за плътното прилягане на уплътнението към ламарината на торпуса.
Всъщност имам спомени за некъв дърт хладилник с брава, дето немаше магнити. Ма но тва щото тогава га са го произвели немало елестични магнитни ленти.
miliad - майстор
Как да няма магнити.?!
Имам. От море, планина, от шведско, Барселона. Даже и отварячка за бирата. 😜
Сбъркал си, колега.
☕. Добрютру
joroantonov - специалист
съб сеп 11, 2021 8:32 amkozl написа:
пет сеп 10, 2021 8:43 pmgeodan написа:
Не знам каква ти е системата на вградения хладилник, но в хладилници и фризери няма магнити във вратите а се затварят от вакуума(вътре по студен въздух а от вън по топъл).
Това е несериозно. Вакума се получава, когато топлия възду влезнал при отворена врата се охлади. Т.е. по-късно от затварянето. Освен това едва ли плътността е съвършенна, та намират се пропуски налягането да се изравнява вън/вътре с течение на времето.
И кои са тези хладилници и фризери без магнити? Те магнитите спомагат и за плътното прилягане на уплътнението към ламарината на торпуса.
Всъщност имам спомени за некъв дърт хладилник с брава, дето немаше магнити. Ма но тва щото тогава га са го произвели немало елестични магнитни ленти.
Що не пробваш да отвориш току що затворен фризер и после да пишеш глупости!
  • 1
  • 2

Тема "Вграден хладилник трудно се отваря" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: