Мечтата на всяка домакиня
pipelot - помощник
Отоплението и топлата вода в ремонтиран стар апартамент се осигуряват от газово котле /ново, монтирано от специалист на стената в холокухнята/. Идеята е котлето да бъде скрито в кухненски шкаф по поръчка, който ще бъде направен заедно с останалите кухненски шкафове. Може ли затварянето му да крие някакви рискове? Има ли някакви изисквания за безопасност, които трябва да бъдат спазени?
brum - майстор
Същото обмислям, но за други цели - кемперван и газов проточен бойлер вграден в шкаф. Трябва да се помисли как ще взема въздух и как ще извежда изгорелите газове. А за това трябва детайл каква максимална температура на изгорелите газове се очаква от котела.

При мен конкретно е ниска - газовият бойлер се ползва винаги на минимална мощност и изходящата вода е под 45 градуса. Съответно по груба преценка температурата на газовете е под 60 градуса.

Та на практика не виждам нещо притеснително в цялата схема. Огън в дървен шкаф - колко пък да е страшно :-D .

И като допълнителен детайл - има шперплат който е негорим. Само дето не го намирам по местата дето предлагат мебелни плоскости и разкроят ще е по-труден. Отделно, че трябва да се боядиса. Като за боядисване също има лакове дето предлагат някаква защита от огън.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб сеп 18, 2021 7:27 ambrum написа:
Същото обмислям, но за други цели - кемперван и газов проточен бойлер вграден в шкаф. Трябва да се помисли как ще взема въздух и как ще извежда изгорелите газове. А за това трябва детайл каква максимална температура на изгорелите газове се очаква от котела.

При мен конкретно е ниска - газовият бойлер се ползва винаги на минимална мощност и изходящата вода е под 45 градуса. Съответно по груба преценка температурата на газовете е под 60 градуса.
Двата случая нямат нищо общо - котелът е със затворена горивна камера, а газовият бойлер обикновено е с отворена. Затворената горивна камера взима въздух отвън, а отворената - от помещението, при затворената коаксиалният комин е студен външно, а при отворената коминът е единична тръба и е горещ. Газовият бойлер много по-често работи на максимална мощност и температурата на димните газове варира 100-200*С, докато при кондензния газов котел винаги е под 60*С.
По темата - няма никакъв проблем котелът да се скрие в шкаф, като се спазят съответните отстояния, посочени от производителя
pipelot - помощник
Lazer Ganev, благодаря за отговора. Котлето е монтирано при ремонта преди покупката на жилището т.е. поне за момента изискванията на производителя не са ясни. Вероятно ще могат да ги издирят он-лайн, ама шкафът вече е факт- поръчан, но немонтиран. Имаш ли наблюдения какви са "стандартните" минимални изисквания? Признавам си, че никога досега не съм боравила с газ и се чувствам несигурна. Притеснявам се не от пожар /ще се усети ако нагрява/, а от някакво натрупване на газ поради намалената циркулация на въздуха заради шкафа. Явно разбираш от тези неща, така че можеш ли да дадеш съвети за рационалното, и съответно - икономично, използване на котлето?
LazarGanev - "Велик майстор"
Това котле вероятно плачи за профилактика, вие имате остра нужда от информация, а някъде около вас се намира сервизът му, който предполагам ще се радва да ви бъде полезен :cool:
pipelot - помощник
По принцип си прав. Но има известни затруднения - става дума не за мое жилище, а за това на "децата", които са надалече. Аз хубаво се притеснявам, ама съвсем не е лесно да притесня тях, та искам да си изясня струва ли си да ги тормозя в тази насока. Котлето е ново, все още непуснато в употреба, а с монтажа му се е занимавал продавачът на жилището. Т.е. за профилактика ще е след година. И тъй като "някой" им е казал, че няма проблем със затварянето те са си спокойни. А мен нещо ме човърка и съответно - опитвам да се информирам
ESPACE - майстор
Няма никакъв проблем със затварянето. Само гледайте да може да се маха лесно въпросния шкаф. Защото един ден този котел ще се наложи и да се ремонтира. И като знам в какви шкафчета ги затварят котлите, ремонта понякога без демонтаж е невъзможен.
pipelot - помощник
Ще предам на "децата" ;). Благодаря!

Тема "Скриване на газово котле в кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: