Мечтата на всяка домакиня
brum - майстор
Мивката е някаква композитна с отвор за смесител. Като се монтира смесителят достпа от долу клони към нулев. В даден момент този смесител ще трябва да се смени или притегне и за да е възможно това обмислям как да монтирам мивката така, че да подлежи на сваляне.

Едното което ми идва на идея е да ползвам уплутнителна лента (нещо тънко което да създаде водоплътна преграда) почти по целият борд на мивката, като изключенията ще са 4те ъгъла. Там ще сложа силикон за да държи мивката на определеното място. Някаква подобна лента има по керамичните плотове дето съм монтирал - лепи се по ръба на плота и хем плота не се мърда, хем не влизат боклуци под лентата, хем с повдигане излиза без драма.

Та удачно ли е нещо такова за мивка? Знам, че има шанс да влезе вода и да раздуе плота който е от 40мм ПДЧ, но с идея за превенция същият е обработен с полиуретанов лак по срезовете. От опита дето имам с този лак (лакирани интериорни врати сложени на баня) съм видял, че поне 10 години кара без проблеми.
brum - майстор
След маса изгледани клипове и писания по чуждоезични форуми явно ще е със силикон. На всичките производители инструкциите са идентични. А премахването става с повдигане в някой ъгъл и прерязване с макетен нож на силикона.

Мисля да ползвам санитарен силикон. Има ли по-удачен вариант от него? И ако е санитарен - кой вариант да е - неутрален или ацетатен?
Junak - майстор
Слагаш я със силикон, а я сваляш с тънка стоманена струна...
miliad - майстор
Единствено мога да ти препоръчам при лепенето да оставиш дистанция между мивката и плота. Така по-лесно ще бръкнеш с макетен нож или струна. Подлагаш парчета пвц кант 1мм примерно.
Принципно е много по-лесно да се дупиш 1час под мивката и да свалиш смесителя, от колкото да си играеш да я сваляш и слагаш пак. Има достратъчно варианти за удължени ключове и гъвкави рамене. Една гайка го държи тоя смесител.
kozl - майстор
Заложи някакви дистанционери с дебелината на макетно ножче, после лепиш със силикон и много важно да фугираш по целия периметър. Дистанционерите трябва да могат да се срежат с макетното ножче, примерно сцепени кибритени клечки.
Какъв силикон. Некога га немаше избор като сега , тоя въпрос не се задаваше. Нямям причина за споделяне да не е ацетатен.

Преди дни махах тоал.чиния от моноблок привидно захваната с 4 дюбела. Дюбелите не държаха нищо и монтажниците я лепнали със ацетатен силикон за подовите плочки. Струна нямах, а макетния нож се провря само в малки участъци. Та ако бяха оставили луфт щеше да е по-лесно махането.
chapara - майстор
Филмираш се, батерията се сваля за 5мин. и за малко повече, 7- 10мин. се поставя. Елементарни глухи ключета от Москвич или Лада влизат едно в друго и си готов🙄🙂😎
zz_stefanov - майстор
Точно така. С тънкостенни тръбни ключета нанизани едно в друго. https://www.masterhaus.bg/bg/product/19 ... ove-s-ramo
имал съм на работа и такова, но е по скъпо: https://mr-bricolage.bg/trben-klyuch/p/902642
Но всичко се прави опипом в т.ч. и да се определи размера на гайката/гайките. Иначе трябва да се легне отдолу. :)
Чак пък да разлепям мивка за да сменя смесител.
brum - майстор
Варианта е само с глух ключ 32мм. Толкова е гайката. А достъпа е близък до невъзможен поради размерите на шкафа и мивката.

Под мивката има 15-16 сантиметра, отстрани има по-малко, шкафа е дълбок 73cm, плота отгоре е 78см дълбок (чисто, без гръб и водобранна лайсна), а мивката е голяма и е монтирана 10см навътре от ръба на плота.

Реално трябва да бръкнеш на 45см дълбочина през доволно тесен отвор, да вкараш ключ който да стигне нагоре и да отвиеш гайка която е 32мм.

Може би не трябваше да фиксирам междинният ред на шкафа към страниците и да подлежи на сваляне. Може би трябваше въобще да няма междинен ред. Ама на - има. Не го бях помислил тоя момент като чертах кухнята...
miliad - майстор
Ох, Брумчее! Забелязъл съм, че обичаш да ти е сложно. Бих ти препоръчал още сега,
докато си на вълна мебеларстване, да го разкараш тоя делител под коритото, и да си направиш рафт/подвижен/. Че не е ясно в кой момент ще стане беля с водите и тогава ще се видиш в чудо с тоя ограничен достъп.
brum - майстор
Ще го разкарвам ако се наложи в някакъв момент. Сега ще се боря така както е.

Тема "Монтаж на мивка който да подлежи на разглобяване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: