Мечтата на всяка домакиня
miliad - майстор
Мартин, незнам как си се поготвял теоретично за проекта, който си захванал, ама последния коментар ме наведе на разни мисли. И без това съм в страницата на "Роси", от където поръчваш, та бърза справка по днешни цени:
- ПДЧ бяло за корпус е 17лв/м2 ,
- МДФ бял гланц/най-вероятно еднолицев/- 40лв/м2.
yanko78 - специалист
martin31[/quote написа:
Хващат се за страницата, НЕ за гърба. Големият отвор за крепежа е към гърба, той и за това е по голям, за да можеш да регулираш в известни посоки.
brum - майстор
Скобите държат достатъчно. Важно е крепежа с който се хванат да издържи. Силата при тях е основно на срез и по-малко на опън. А ако имаш и какво да подпре шкафовете от долу (гръб на кухнята), то остава основно силата на опън, а тя не е много заради голямото рамо което се получава.

За крепежите - щом си с тухла отзад няма да имаш проблеми. За да си съвсем спокоен можеш да ползваш шпилки и химически анкер. За да е по-лесен монтажа - просто дюбели за тухла. Аз бих действал със шпилките. М10 + химически анкер. Ако ще падат шкафовете да падат със стената :) .

При монтаж се действа така - монтираш се планката в шкафа, изрязва се гърба по планката, слага се шкафа на стената и се бележи, дупчи се и се слага шпилката и накрая се "надява" шкафа и се стяга с болтове и шайба.

Или ако искаш да е по-лесно - слагаш шкафа, дупчиш на място, набиваш дюбела и стягаш.
martin31hv - специалист
пон май 09, 2022 3:25 pmyanko78 написа:
martin31[/quote написа:
Хващат се за страницата, НЕ за гърба. Големият отвор за крепежа е към гърба, той и за това е по голям, за да можеш да регулираш в известни посоки.
Да де за страницата, обърках се. :)
martin31hv - специалист
пон май 09, 2022 3:24 pmmiliad написа:
Мартин, незнам как си се поготвял теоретично за проекта, който си захванал, ама последния коментар ме наведе на разни мисли. И без това съм в страницата на "Роси", от където поръчваш, та бърза справка по днешни цени:
- ПДЧ бяло за корпус е 17лв/м2 ,
- МДФ бял гланц/най-вероятно еднолицев/- 40лв/м2.
Аз като един истински аматьор, които ще си прави кухня за пръв път и които не гледа чак толкова парите гледам цената на плоскоста, която ми е дадена в сайта. Тоест плоскост размер: 2800 x 1220 мм, цена - 138лв/бр., съответно това гледам и важното е да го направя. :)) Работата е там, че МДФ-а е еднолицев да, ама свърши вече. :)
martin31hv - специалист
пон май 09, 2022 3:32 pmbrum написа:
Скобите държат достатъчно. Важно е крепежа с който се хванат да издържи. Силата при тях е основно на срез и по-малко на опън. А ако имаш и какво да подпре шкафовете от долу (гръб на кухнята), то остава основно силата на опън, а тя не е много заради голямото рамо което се получава.

За крепежите - щом си с тухла отзад няма да имаш проблеми. За да си съвсем спокоен можеш да ползваш шпилки и химически анкер. За да е по-лесен монтажа - просто дюбели за тухла. Аз бих действал със шпилките. М10 + химически анкер. Ако ще падат шкафовете да падат със стената :) .

При монтаж се действа така - монтираш се планката в шкафа, изрязва се гърба по планката, слага се шкафа на стената и се бележи, дупчи се и се слага шпилката и накрая се "надява" шкафа и се стяга с болтове и шайба.

Или ако искаш да е по-лесно - слагаш шкафа, дупчиш на място, набиваш дюбела и стягаш.
Благодаря ти, мисля да го направя за по-лесно с дюбели. Ще намеря хубави дюбели и ще го направя така както ми казваш. :))))
martin31hv - специалист
пон май 09, 2022 3:24 pmmiliad написа:
Мартин, незнам как си се поготвял теоретично за проекта, който си захванал, ама последния коментар ме наведе на разни мисли. И без това съм в страницата на "Роси", от където поръчваш, та бърза справка по днешни цени:
- ПДЧ бяло за корпус е 17лв/м2 ,
- МДФ бял гланц/най-вероятно еднолицев/- 40лв/м2.
Незнам къде ги намираш тези цени, но аз като дам плоскости от ПДЧ и най-евтината плоскот ми е 94,60 за 18мм бяло ПДЧ
miliad - майстор
пон май 09, 2022 4:07 pmmartin31hv написа:
пон май 09, 2022 3:24 pmmiliad написа:
Мартин, незнам как си се поготвял теоретично за проекта, който си захванал, ама последния коментар ме наведе на разни мисли. И без това съм в страницата на "Роси", от където поръчваш, та бърза справка по днешни цени:
- ПДЧ бяло за корпус е 17лв/м2 ,
- МДФ бял гланц/най-вероятно еднолицев/- 40лв/м2.
Незнам къде ги намираш тези цени, но аз като дам плоскости от ПДЧ и най-евтината плоскот ми е 94,60 за 18мм бяло ПДЧ
Е, да де- 16,32лв/м2. Точно това си мисля- не четеш внимателно и изпускаш детайли.
martin31hv - специалист
пон май 09, 2022 4:19 pmmiliad написа:
пон май 09, 2022 4:07 pmmartin31hv написа:
пон май 09, 2022 3:24 pmmiliad написа:
Мартин, незнам как си се поготвял теоретично за проекта, който си захванал, ама последния коментар ме наведе на разни мисли. И без това съм в страницата на "Роси", от където поръчваш, та бърза справка по днешни цени:
- ПДЧ бяло за корпус е 17лв/м2 ,
- МДФ бял гланц/най-вероятно еднолицев/- 40лв/м2.
Незнам къде ги намираш тези цени, но аз като дам плоскости от ПДЧ и най-евтината плоскот ми е 94,60 за 18мм бяло ПДЧ
Е, да де- 16,32лв/м2. Точно това си мисля- не четеш внимателно и изпускаш детайли.
Мислех си, че няма да изглежда добре като корпуса е мат, а вратите бял гланц и затова така направих... Всъщност правих корекций и още не са ми звъннали и не съм заплатил кухнята. Предполагам, че сега мога да им звънна и да им кажа да сменят плоскостите с ПДЧ...
brum - майстор
Докато не платиш офертата която ти правят подлежи на промяна. Вземи си някакъв базов цвят за корпуса, а за вратичките нещо което ти допада.

И един съвет, че да не се наиграеш като мен - ако ти предложат плоскости с "антифингър покритие" имай в предвид, че трупат статично електричество, и праха и космите залепват по тях. Меко казано тъпотия - факт, че пръсти няма по вратичките, но за сметка на това космите и прахоляка са в изобилие...

Корпуса като му поръчваш кантовете имай в предвид също, че на челните повърхности тънък кант остава ръб на който можеш да се съдереш. Това което бих направил ако пак правя кухня е да си дам заявката с два вида кантове:
1) Тънък кант там където не са челни повърхности. Примерно долна страна на горен ред.
2) Дебел кант на челни повърхности и вратички.

Не върви на всякъде да сложиш дебел кант, защото там където се събират хоризонтална и вертикална плоскост се вижда материала на страната без кант. Пък и е по-скъпо.

Тема "Крака за кухня и въпрос за акрилен камък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: