Мечтата на всяка домакиня
martin31hv - специалист
Здравейте, да вдъхна малко живот на темата... Преди няколко дни приключих с корпуса на кухнята, а сега следва да поръчам механизмите и вратичките.

Всички механизми ще са на Блум и понеже кухнята е супер малка искам да избегна дръжките или поне на долния ред... Целия горен ред ще е с пуш бутони, но не съм сигурен дали пуш бутоните са съвместими с пантите с плавно затваряне. Ако не са съвместими да не давам много пари за панти и да се набутвам излишно...
На горния ред дългия шкаф ще е с механизъм Авентос и отново пуш бутон.

Прочетох доста теми, но все пак ще задам въпрос отново: Когато поръчвам вратите с колко мм трябва да намаля от дължината и ширината?
Пример: имам шкаф с размери: 800 х 600мм, колко трябва да е размера на вратата? Ако съм разбрал правилно махам 4мм от височината и още толкова от ширината и се получава 796 х 596 (заедно с кантовете).

Много ми е трудно с долния ред и незнам как да го направя без дръжки... Не искам вкопани дръжки, нямам място за бленда, а и вече свърши, фрезованите и боядисани май са много скъпи и тн... На механизмите за бутилки дали не мога да сложа пак пуш бутони?
Има ли механизми за чекмеджета, които хем да са с пуш бутон и в същото време с плавно затваряне и тн...?
Спирам с въпросите, че станаха много, а и между другото защото съм дебела глава и не ми се занимаваше оставих корпуса МДФ, а фирмата ме обръсна 900лв, но не е болка за умиране, като се има предвид, че си я правя сам.
Благодаря още веднъж за съветите, много ми помогнахте. Поздрави на всички. :) :) :)

Прикачен файл

IMG_2560.jpg

Прикачен файл

IMG_2559.jpg
martin31hv - специалист
Само да вметна преди някой да ме е нападнал, че трябва да сложа лайсна на плочките и също така знам, че трябваше да сложа малките парчета отвътрешната страна, а не отвънка... :-D :-D МДФ-а е едностранен гланц и съм го обърнал да лъщи отвътре... Ъгъла под мивката трябва да се довърши с няколко парчета, а стената на горния ред е крива и понеже шкафовете бях ги замерил с точност стана беля и сега като дойде вратата ще издялкам стената и така. :))))
ZEDYCUS - майстор
От височина и широчина махаш по 3мм, ако слагаш кант по дебел от 0, 45мм го предвиждаш и пак намаляш размера на вратата съответно колкото са са двете дебелини кантове на страна. 800х400-3= 797х397 -2-ако е мдф там винаги е 1мм, (АБС2мм -4мм)= 795х395
За пуша търси по обковите и питай. По принцип вървят панти и пуш бутони комплект, но без плавно затваряне.
Наистина ще ти трябват такива иначе ако сложиш дръжки няма да може да отвориш механизма за бутилки до мивката. Макар че там ти трябва упоредна панта монтирана на бленда за дясно отваряне. Иначе ако се отваря на ляво достъпа ще е никъв. С успоредна панта там дръжката(пуша) ще е от ляво и може и да се отваря все пак мех, за бутилките не знам, мери си.
А съдомиялнята и тя ли е пуш, има такива с докосване се отваря не с натиск.
Между двата плота свръзката ще имаш проблем без конектор, дори и да има силикон.
И с блендите долу на мивката ще имаш проблем, много тясна ивица ще е до към мех бутилки.
martin31hv - специалист
вт юни 07, 2022 2:07 pmZEDYCUS написа:
От височина и широчина махаш по 3мм, ако слагаш кант по дебел от 0, 45мм го предвиждаш и пак намаляш размера на вратата съответно колкото са са двете дебелини кантове на страна. 800х400-3= 797х397 -2-ако е мдф там винаги е 1мм, (АБС2мм -4мм)= 795х395
За пуша търси по обковите и питай. По принцип вървят панти и пуш бутони комплект, но без плавно затваряне.
Наистина ще ти трябват такива иначе ако сложиш дръжки няма да може да отвориш механизма за бутилки до мивката. Макар че там ти трябва упоредна панта монтирана на бленда за дясно отваряне. Иначе ако се отваря на ляво достъпа ще е никъв. С успоредна панта там дръжката(пуша) ще е от ляво и може и да се отваря все пак мех, за бутилките не знам, мери си.
А съдомиялнята и тя ли е пуш, има такива с докосване се отваря не с натиск.
Между двата плота свръзката ще имаш проблем без конектор, дори и да има силикон.
И с блендите долу на мивката ще имаш проблем, много тясна ивица ще е до към мех бутилки.
Здрасти и много благодаря за съветите. Горния ред ми е ясен вече - панти без плавно и пуш. Обаче долния ми е трудно да го синхронизирам всичко да е едно и ще трябва да го миксирам...

Не се бях замислил за вратата на мивката, а там имам 3см перпендикулярно до вратата... Май най-удачно ще е шкафа на мивката да е с пуш, а на механизмите за бутилки понеже са с плавно няма да стане... Мдф профила - бленда го имам, но не съм я монтирал и като я сложа ще търся такава панта.

Съдомиялната не е с пуш и нея се чудя какво да я правя. Може би ще трябва да сложа от онези лентови дръжки, които се монтират на нута отгоре и се показват дискретно по 2см пред вратата. (Въпросът е как се прави канала за да вкопая дръжката? Мисля, че в Роси не правят такива неща.

До пералнята съм оставил шкафче за чекмеджета, но тук пак идва въпроса кое да избера: пуш бутона или плавното с дръжка? Даже и да сложа пуш за да няма дръжка на съседното шкафче за бутилката трябва да сложа дръжка и става една... тука дръжка, там не :-D :? :mrgreen:

Немога да си поръчам вратите, тъй като трябва да реша ако ще слагам нут дръжки отгоре сигурно трябва да оставя 1-2мм още за тях...

Относно плота той свършва в стената и съм го отрязал максимално плътно, като съм го захванал с планки отдолу. Исках да го захвана здраво за другия, но шкафа на мивката ми пречи и го оставих така. Шкафчетата са захванати с винтове за плота да не бяга, а отзад може да монтирам 1-2 дюбела към стената. После ще фугирам с кит с цвят на дъб и ще видим дали ще се напука... :-D
miliad - майстор
Сигурно ще изпусна нещо ама: Горе оня шкаф дето си го закопал в стената- започни със неотваряема ивица и после вратата. Примерно ивица 8см, за нея закачаш вратата с успоредни панти. Шкафа за мивката- Врата захваната с успоредни панти и към мъртво лице/тая част която се припокрива от съседния шкаф + 4см по дълга/ за целта ще се наложи да демонтираш съседните шкафове/. Би могло вратата да се отваря на ляво, но с панти на 155 или 170 градуса.В ъгъла между двата шкафа, слагаш бленда с кант напред за лице. Така ше оформиш ъглова връзка 2/2см и е ще ти е най-лесно за изпълнение и със стандартни детайли, без да се налага допълнително дорязване.
Пуш бутона, за да работи коректно иска освободена панта, без пружина. Водачи за чекмеджета има с вграден пуш. Лично аз, за долен ред кухня не препоръчвам пуш отваряне. Твърде много се въртиш и побутваш неволно вратите.
Като за начинаеш бих препоръчал с 4мм намаляне на вратите вместо с 3мм.
martin31hv - специалист
вт юни 07, 2022 2:43 pmmiliad написа:
Сигурно ще изпусна нещо ама: Горе оня шкаф дето си го закопал в стената- започни със неотваряема ивица и после вратата. Примерно ивица 8см, за нея закачаш вратата с успоредни панти. Шкафа за мивката- Врата захваната с успоредни панти и към мъртво лице/тая част която се припокрива от съседния шкаф + 4см по дълга/ за целта ще се наложи да демонтираш съседните шкафове/. Би могло вратата да се отваря на ляво, но с панти на 155 или 170 градуса.В ъгъла между двата шкафа, слагаш бленда с кант напред за лице. Така ше оформиш ъглова връзка 2/2см и е ще ти е най-лесно за изпълнение и със стандартни детайли, без да се налага допълнително дорязване.
Пуш бутона, за да работи коректно иска освободена панта, без пружина. Водачи за чекмеджета има с вграден пуш. Лично аз, за долен ред кухня не препоръчвам пуш отваряне. Твърде много се въртиш и побутваш неволно вратите.
Като за начинаеш бих препоръчал с 4мм намаляне на вратите вместо с 3мм.
Супер, още един много полезен коментар. :)
Само да попитам дали няма да стане ако сложа на крайните 2 шкафа панти с "полупокрит кант"? По този начин няма да имам нужда от 8см елемент и вратите автоматично ще влязат с 9мм на средата на страницата, а и няма да се виждат, тъй като са в дъното. Но като се има предвид, че има щора срещу тази най-горна вратичка и няма да може да се отваря на 100% идеята за парче 8см е страхотна.

За тази панта ли става дума за шкафа на мивката? https://tedquality.bg/мебелна-панта-за- ... ption=true

Идеята ми е ъгъла да стане така като на снимките по-долу, но левия профил да е по-дълъг по-6-7см за да е по-здраво, като той ще си остане скрит и ще се подава 2-3 см и на него ще се хване пантата. Ако правилно разбирам това, което си ми написал трябва да стане такава ъглова връзка, като естествено видимата част на левия профил ще е с кант, а профила от дясната страна трябва да е двоен, защото като монтирам вратата на шкафа да дойдат в една равнина или поне така го разбирам аз. :) Ще ходя да търся дръжки явно :) А относно водачите с пуш на БЛУМ има един, които е едновременно с пуш и плавно, но цената е 90-100лв и няма смисъл за такива малки чекмедженца. Ще сложа плавно и едни дръжки и така дано не се пребивам редовно на дръжките... :-D :-D :-D Ще те послушам и ще ги направя -4мм вратите. Благодаря :)

Прикачен файл

IMG_2563.HEIC.jpg

Прикачен файл

IMG_2562.HEIC.jpg
Последна промяна от martin31hv на вт юни 07, 2022 3:26 pm, променено общо 1 път.
miliad - майстор
Това е другият вариант за ъгъла. Но лявата страна препоръчвам да я пуснеш до края, за да затвориш шкафа мивка. Или трябва да го затвориш с нещо друго против гадини и губене на вещи под шкафа.
Да, при този вариант върху дясното парче трябва да добавиш още едно лицево. От гледна точка на естетика, колкото е широко в дясно, толкова е добре да се вижда и в ляво. И от сега предупреждавам, че блендата ще е с около 2мм по-навътре спрямо вратата на механизма за бутилки. :) Това като малка гатанка го оставям.
martin31hv - специалист
вт юни 07, 2022 3:26 pmmiliad написа:
Това е другият вариант за ъгъла. Но лявата страна препоръчвам да я пуснеш до края, за да затвориш шкафа мивка. Или трябва да го затвориш с нещо друго против гадини и губене на вещи под шкафа.
Да, при този вариант върху дясното парче трябва да добавиш още едно лицево. От гледна точка на естетика, колкото е широко в дясно, толкова е добре да се вижда и в ляво. И от сега предупреждавам, че блендата ще е с около 2мм по-навътре спрямо вратата на механизма за бутилки. :) Това като малка гатанка го оставям.
Супер, вчера си оразмерих вратичките и тн. и сега ще пускам поръчка. Само дръжките остана да избера. Много благодаря за жокера, а вратата на съдомиялната по същия начин ли я оразмерявам? Нишата ми е 450мм, а вратата - 6мм трябва да остане 444мм и като я кантират става 446мм крайна ширина, като всичките врати и горе и долу ги правя така заедно с чекмеджетата.

Като поръчам да ми разпробият вратичките за пантите има ли различни размери разпробивания от ръба или размера е един, а само пантите са ниско, средно и високо рамо?

Знам, че се повтарям, но се надявам да не съм объркал нещо. :) Много благодаря още веднъж и поздрави. :))))

:-D :-D :)
ZEDYCUS - майстор
Вратата на съдомиялнята 444 с канта, демек за разкроя 442, височината като другите врати.по 2 мм фуга за врати е малко. Отворите за пантите на 22,5мм до център на отвор, 8 см от горен и долен край. Само вратата за мивката внимавай, ако няма фалшиво чело за чекмедже да крие дъното на мивката. :wink:
miliad - майстор
ср юни 08, 2022 4:41 pmZEDYCUS написа:
Вратата на съдомиялнята 444 с канта, демек за разкроя 442, височината като другите врати.по 2 мм фуга за врати е малко. Отворите за пантите на 22,5мм до център на отвор, 8 см от горен и долен край. Само вратата за мивката внимавай, ако няма фалшиво чело за чекмедже да крие дъното на мивката. :wink:
Само за съдомиялната не съм съгласен. Вярно уреда е 445мм, ама със буферите отстрани тамън 450мм става отвора. 446 габарит за врата е добре, иначе ще светне много.

Тема "Крака за кухня и въпрос за акрилен камък" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: