Мечтата на всяка домакиня
Lutchezar - майстор
И да не забравяме че всеки апартамент е газифизиран. Та има и комини дето ще бъдат баш комини.
little_hooligan - специалист
пон юли 25, 2022 2:01 pmkozl написа:
Нова сграда етажна собственост (ЕС). Няма технически проблем този комин да се ползва като вентилационен щранг за аспирации. Е освен ако не е запушен нейде, но приемам, че не е.
Проблем ще има този, който иска да го ползва за комин в момента когато същия се ползва и за аспирация.
Тези комбинирани коминни тела са разработени за конвекционално отвеждане на пушека от печки. Когато се ползва аспиратор, то вентилатора създава налягане и в този случай конвекцията не е основната причина за движението на газа.

А има ли друг комин в жилището? Ако няма решавайте на Общо събрание на ЕС, този за какви нужди ще се ползва. И ако се избере комин за дим, аспирацията я насочвай към фасадата през стената. Т.е. печката от другата страна.
В жилището имам още един комин само за газовото котле, който се намира в мокрото помещение. Миналата година си сложих котел.
Цялата сграда е газифицирана. Всички апартаменти са на газ и почти навсякъде има климатици.

Не ми се вярва някой да си сложи печка, сигурен съм че в момента няма такива. 80%-90% от живущите са млади семейства. Т.е. комина в кухнята ми е за аспирация според мен. Дори и да стане друго впоследствие, лесно мога да завъртя през фасадата.

Сега дилемата е да вържа ли аспирацията към общия димоход в кухнята, както ми вика строителя за да си скрия тръбата в кухненските мебели (на чапара няма да му хареса този избор :))? Или да я оставям в индивидуалния? Иначе през фасадата, но...
chapara - майстор
Хм, не ми харесва! Най добре е през фасадата, но на теб няма да ти хареса :-D , трябва да е изведено на метър от най високата точка на сградата :lol:
kozl - майстор
пон юли 25, 2022 3:44 pmlittle_hooligan написа:
Сега дилемата е да вържа ли аспирацията към общия димоход в кухнята, както ми вика строителя за да си скрия тръбата в кухненските мебели (на чапара няма да му хареса този избор :))? Или да я оставям в индивидуалния? Иначе през фасадата, но...
Технически няма значение къде ще вкараш аспирациятя, защото комина започва от твоя етаж.
Освен това с голяма вероятност отгоре ще вкарат аспирацията пак там защото е по-удобно.
А и моето мнение е, че за принудителната вентилация не е необходимо да се прави комбинирано коминно тяло. Може общ въздуховод с по-голямо сечение.
Lutchezar - майстор
Като каза въздуховод, трябва ли да е отворен долу в мазетата?
chapara - майстор
А не изгоряли газови отлагания на самоволно изгаснал уред в коя посока ще идат нагоре или наадолу Козле😁 и къде ще експлодират? Там където срещнат открит огън-печката или в абсорбатора. Нещо гадаеме, но май в грешна посока. Дали не трябва да се почерпи американоруски опит :? Не се изясни къде отиват и газовете от подземния гараж!?
kozl - майстор
вт юли 26, 2022 4:54 pmchapara написа:
А не изгоряли газови отлагания на самоволно изгаснал уред в коя посока ще идат нагоре или наадолу Козле😁 и къде ще експлодират? Там където срещнат открит огън-печката или в абсорбатора. Нещо гадаеме, но май в грешна посока. Дали не трябва да се почерпи американоруски опит :? Не се изясни къде отиват и газовете от подземния гараж!?

Чапи а спри се с тези фЕнтазии :-D
Неизгоряли газови отлагания от LPG или от LNG :? Щото има ралика в посоките де :roll: И понеже съм ползвал LPG то отива надоле. Даже еднаж ми пламна над пода на стаята, че имаше утечка от газ.бутилка. Ма гледам при LNG датчиците за газ ги слагат отгоре :?
Освен това требе и ОК на аспиратора да не сработи, та да върне към печката. Но оно кога ке става БУМ всичко се подрежда обратно на очакванията.
И оти Трифон да не отговаря по тея въпроси, по-професионално. На мен ми стигат правилата - аспирация се прави с негорими материали и PVC тръбите не са от тях. Бетонови и керамични тела стават, тенекиени също.

И оти намесваш абсорбатор в оспорването, като на него му не требе вентилация, комини и т.н.

Газовете от подземния гараж ползват въздуховод със значителни размери. Няй вероятно тенекиен с правоъгълно сечение. Така че онази тръба означена като "вент.отпад." съм я изключил от възможност за вентилация на подземни гаражи.
Некога в Софето, в зона Б5, в многоетажни жил.сгради, в сутерена им беше предвидено помещение за битови отпадъци спускани по етажите по сметопровод. Та по-горното съкращение ми припомни за тези сметопроводи и помещенията - контейнери за отпадъци.
Но тази система така и не проработи, както и некои други системи по сметоизвозването заради калпава организация и липса на дисциплина.
kozl - майстор
вт юли 26, 2022 3:23 pmLutchezar написа:
Като каза въздуховод, трябва ли да е отворен долу в мазетата?
Зависи кой въздуховод визираш.
Този за аспирация от кухните - НЕ.
Lutchezar - майстор
ср юли 27, 2022 5:25 amkozl написа:
вт юли 26, 2022 3:23 pmLutchezar написа:
Като каза въздуховод, трябва ли да е отворен долу в мазетата?
Зависи кой въздуховод визираш.
Този за аспирация от кухните - НЕ.
И този, но повече ми е интересен този за баня.
kozl - майстор
ср юли 27, 2022 7:40 amLutchezar написа:
ср юли 27, 2022 5:25 amkozl написа:
вт юли 26, 2022 3:23 pmLutchezar написа:
Като каза въздуховод, трябва ли да е отворен долу в мазетата?
Зависи кой въздуховод визираш.
Този за аспирация от кухните - НЕ.
И този, но повече ми е интересен този за баня.
Не.

Тема "Скриване на въздуховод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: