Мечтата на всяка домакиня
kozl - майстор
съб юли 23, 2022 1:09 pmlittle_hooligan написа:
Комина e зидан.

Изображение

Вчера говорих с човек на строителя. Каза ми че мога да използвам и средния димоотвод, който се стеснявал по-нагоре, като десния димоотвод влиза в него диагонално. (Най в ляво е канализация)

Мисля да направя правоъгълен отвор (с ширина 6 см на 20) в средния димоотвод, тогава ще съм на около 35-38 см от стената на която имам проводник. Горния ред шкафчета само в този ъгъл на кухнята ще ги направя с дълбочина 40 см и скривам напълно тръбата.

Само ме притеснява колко точно се стеснява средния димоотвод нагоре. Строителя вика може, но пак ще го питам...
Средния димоотвод, всъщност изобщо не е среден, защото на чертежа е показано комбинирано коминно тяло с голям и малък отвор.
Зад коминното тяло е предвидена обзидана ниша, в която са посочени две тръби с надпис вент.отпад.
И понеже съм "преточил" сериозно количестово проекти, то често се натъквам на решения аспирацията в последствие да се напъха в комина за димоотвеждане. И точно па се сещам за изпълнен такъв проект с вентилация за кухни в тръба спирола и до нея комин от комбинирани ком. тела и след РП тръбата биде отсвирена и аспирацията напъхана в комина, а жилището дефакто остава без комин, щото е единствения.
По настоящите правилници, жилището трябва да разполага с минимум един комин за димоотвеждане. И когато този комин се окаже в дневната с кухненски бокс и става вентилация за аспирация вместо комин за дим. Но ако се наложи да се ползва печка на гориво - дека ще и боцнеш кюнеца :?
Аспирация и комин за дим в комбинирано коминно тяло са несъвместими.

Към автора - разпитай Строителя за какво е тази вентилация зад коминното тяло и каква е втората тръба, може би канал :? . И все пак архитекта е начертал печката в тома място, а защо захранването на аспиратора е изведено другъде :? Много скромна извадка от чертежите, може ли повече. Да се види къде е мивката , къде канала, водопровода. Не вярвам кухненската ниша да е само 120 см.

Този "среден", който като писах не е :finga: , а е общ и НЕ трябва да се стеснява нагоре. По малкият отвор е индивидуален и се ползва от конкретния етаж, след което се свързва в общия.
Относно миризмите - една функционална обратна клапа ще ги елиминира. За жалост много често срещам обратни клапи, които не затварят достатъчно плътно, пък и такива ОК, които само на външен вид приличат на ОК.
little_hooligan - специалист
нед юли 24, 2022 8:23 amkozl написа:
Средния димоотвод, всъщност изобщо не е среден, защото на чертежа е показано комбинирано коминно тяло с голям и малък отвор.
Зад коминното тяло е предвидена обзидана ниша, в която са посочени две тръби с надпис вент.отпад.
И понеже съм "преточил" сериозно количестово проекти, то често се натъквам на решения аспирацията в последствие да се напъха в комина за димоотвеждане. И точно па се сещам за изпълнен такъв проект с вентилация за кухни в тръба спирола и до нея комин от комбинирани ком. тела и след РП тръбата биде отсвирена и аспирацията напъхана в комина, а жилището дефакто остава без комин, щото е единствения.
По настоящите правилници, жилището трябва да разполага с минимум един комин за димоотвеждане. И когато този комин се окаже в дневната с кухненски бокс и става вентилация за аспирация вместо комин за дим. Но ако се наложи да се ползва печка на гориво - дека ще и боцнеш кюнеца :?
Аспирация и комин за дим в комбинирано коминно тяло са несъвместими.

Към автора - разпитай Строителя за какво е тази вентилация зад коминното тяло и каква е втората тръба, може би канал :? . И все пак архитекта е начертал печката в тома място, а защо захранването на аспиратора е изведено другъде :? Много скромна извадка от чертежите, може ли повече. Да се види къде е мивката , къде канала, водопровода. Не вярвам кухненската ниша да е само 120 см.

Този "среден", който като писах не е :finga: , а е общ и НЕ трябва да се стеснява нагоре. По малкият отвор е индивидуален и се ползва от конкретния етаж, след което се свързва в общия.
Относно миризмите - една функционална обратна клапа ще ги елиминира. За жалост много често срещам обратни клапи, които не затварят достатъчно плътно, пък и такива ОК, които само на външен вид приличат на ОК.
Сега вече ми станаха по-ясни нещата.

Човека на строителя ми беше казал, че обзиданата ниша е канализацията, но не ми е казвал нищо за вентилация. Ако се окаже, че освен отпадни води е пусната и вентилацията, има ли шанс да се включа към нея?

Щом са вързали аспирацията към димоотвода явно има някаква причина. Със сигурност ще разбера каква е тя.

Ето по-голяма извадка:
Изображение
little_hooligan - специалист
нед юли 24, 2022 12:25 amLutchezar написа:
Тогава каква е тази вентилация в дъното?
Заедно с канала.

Светкал ли си вътре, или бъркал ли си, в зидарията имаш парче тръба или е част от тръбна система?
Бъркал съм и светкал единствено в моя димоотвод през отвора направен за аспирацията. Няма други отвори.
Изображение

За вентилацията в дъното ще разпитам утре защо не ми е вързана аспирацията към нея, а към моя димоотвод. По всичко личи, че изпълнението не е както трябва и ще разбера причината и какво може да се направи, ако изобщо може.
Lutchezar - майстор
нед юли 24, 2022 11:12 amchapara написа:
Пълен .ашак :-D
Винаги може и по-зле. Когато е направено като хората и някой реши да смени функция или да модернизира.
Тук поне има шанс.
В краен случай завива наляво и излиза навън през стената с прозореца.
kozl - майстор
Изображение


Като я гледам по-голямата извадка в долния апартамент няма друга вентилация до печката освен комбинираното коминно тяло, което ме навежда ад мисля, че това е вентилацията за аспирация и лошо няма по-добре отколкото тръба. Но е било по-добре коминното тяло да е на 180 гр. спрямо сегашното му положение.
Тази "вент.отпад." може да е вентилация от някое помещение под твоето и да минава транзит през този апартамент.
Lutchezar - майстор
За мен "отпад." е отпадъчни води. Автора, къде ти е каналът в кухнята знаеш ли?
little_hooligan - специалист
нед юли 24, 2022 4:58 pmLutchezar написа:
За мен "отпад." е отпадъчни води. Автора, къде ти е каналът в кухнята знаеш ли?
Отпадъчните води от кухнята със сигурност отиват към зазиданата ниша вент.отпад., защото леко се вижда в двата ъгъла канала на 1 см от пода.

Изображение

Иначе както казах съм на 1 етаж и под мен има магазин. Кухненския ми бокс е в като зазидан балкон (балкон не е точната дума, а по скоро малко продължение на бетонната плоча навън), като такъв има само на първи и втори етаж. На 3 етаж и нагоре въобще нямат обособен кухненски бокс като моя. Може би това е причината аспирацията да отива в индивидуалния димоход, незнам.

Сградата също така е газифицирана, включително и моя апартамент.
Последна промяна от little_hooligan на нед юли 24, 2022 7:55 pm, променено общо 1 път.
Lutchezar - майстор
Това означава ли че подът на кухнята ти виси във въздуха? Поне частта с бокса? Или отдолу е мазе или друго помещение?
little_hooligan - специалист
нед юли 24, 2022 6:24 pmLutchezar написа:
Това означава ли че подът на кухнята ти виси във въздуха? Поне частта с бокса? Или отдолу е мазе или друго помещение?
Кухненския бокс виси във въздуха.

Тема "Скриване на въздуховод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: