Мечтата на всяка домакиня
Киррил - специалист
Гледах едни фризери на втора ръка (конкретно фризер Bauknecht ), но важи и за други, и теглото им с почти равностойни сега произвеждани хладилници е двойно по-голямо.
Т.е. Фризерите произвеждани преди години са много по тежки от сегашните.
Сегашните тежат около 40-45 кг, а по-старите 80 кг и нагоре.

Някой чувал ли е за тази марка "Bauknecht" ? Казват, че са германски, но произвеждани в Турция.
Читава ли е и рискувам ли да купя нещо старо от нея, или да си купувам ново.

Знам, че фризер не се купува на килограм, но ме учуди разликата в теглата.
Битува мнение, че "старите" хладилници и фризери са правени с много по-качествени и дълготрайни материали от тези последното поколение.
torbalan - Дървен философ
Такива мнения битуват за всичко.

Сравнявай с актуалните аналогични модели на същата марка. Всичко останало е безсмислено.
Svezar - специалист
"Bauknecht" са немска марка и уредите им са много качествени, една вече дърта пералня от тази марка ни пра прането от 5 апартамента още 10 години след като я купихме втора употреба.
torbalan - Дървен философ
съб окт 15, 2022 5:51 pmSvezar написа:
Да си сложиш китайски ксенон е все едно да вървиш по улицата и да псуваш всички на ред !
А халогените са за да виждаш ти в мъглата,а не всички да те виждат теб колко прост гъзар си !
:partyman:
MamaMy - майстор
Bauknecht е една от най-реномираните немски марки. Голяма част от уредите им са идентични с тези на AEG, Miele, Neff, Siemens и Bosch. Кой е първоизточника на тези уреди не е толкова интересно, но е факт, че са взаимно заменяеми.
Относно новите хладилници мога да разкажа за един Indesit. Купен от Англия и бракуван след една година. Беше от супер леките. Иначе си имаше всичко като на нормален хладилник. Компресор, изпарител, но беше от малките без камера. Докато работеше нямах оплаквания освен това, че нямаше никаква ниша на вратата. Дори и за яйца. Оказа се, че това не е случайно. Когато го разглобих след бракуването му установих, че е направен основно от PU пяна. Ламарината от външната страна беше като станиол. Вътрешната пластмаса беше найлон. Всичко е било заложено в един калъп и напълнено с пяната. След втвърдяването и всичко изглежда монолитно. Пантите на вратата просто бяха занитени за ламарината и пуснат по един плаващ винкел 150 мм х 1мм в пяната да има уж някаква устойчивост. Ако някой беше напънал вратата можеше да я измъкне с все пантите още нова. За това и нямаше ниша на нея за да не тежи. От всичките тези икономии на материал и основно метал идва ниското тегло. Купуваш си 0,5м3 пяна. Колко да тежи?
Киррил - специалист
Благодаря за отговорите. Явно ще рискувам със закупуването на фризера.
300 литров за около 450 лева.
Безпокоях се, че не я бях чувал тази марка и дали ще има поддържане, ако се скапе електрониката му. Компресори идр. могат да се заменят, но ако електрониката сдаде багажа, тогава трябва нов.
Относно изолацията е така, гледам, че старите имат по-добра изолация и дебели ламарини. Старите са с медни тръби, а новите с алуминиеви.
В края на краищата всичко е на късмет.
LazarGanev - "Велик майстор"
Основният проблем на новите е, че бидейки с алуминиеви тръби, не подлежат на ремонт
kr1100 - майстор
нед окт 16, 2022 9:01 amLazarGanev написа:
Основният проблем на новите е, че бидейки с алуминиеви тръби, не подлежат на ремонт
Защо ? Ал. Тръби се кърпят стига да не са тантела и то не с аргон.
Още 2011г 'М ...климат" ми завари тръбата на 2 места с тръбички с по-голям диаметър от щатния / от ф-р дехидратора към ТРВ то , а е подложена на луга, вода кал./
LazarGanev - "Велик майстор"
Наскоро се проби хладилника на баща ми, с горна камера. Извиках майстор, като установи че е с алум тръбички и е изтекъл фреона някъде в самата изолация, въобще отказа да го търси. При цена на нов хладилник 380лв, колко трябва да ми вземе за труд и фреон и каква гаранция ще ми даде, дори и да намерим кой да направи заварката?
kr1100 - майстор
нед окт 16, 2022 10:47 pmLazarGanev написа:
.... Извиках майстор, като установи че е с алум тръбички и е изтекъл фреона някъде в самата изолация, въобще отказа да го търси.
Taка да - съгласен съм , но само тръба се заварява.

Тема "Защо има толкова фрапиращи разлики в теглото на фризерите с равностойни размери?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: