Мечтата на всяка домакиня
stoiand - помощник
Здравейте,
предстои ми монтаж на горни кухненски шкафове на стена от итонг 12.5см. Стената е с размери 2.4м на 2.5м височина. От другата страна на стената е баня. Тавана е гипсокартон, така че там мисля нямам вариант за захващане. Шкафовете се монтират посредством релса за окачване, има и вариант за монтаж без релса. Мисля че с релсите ще е по лесно, а и ще са хванати на повече места самите релси. Въпроса е как да ги монтирам максимално здраво към итонга. Гледам че има пластмасови и метални дюбели специално за газобетон, но до колко ще удържат теглото на шкафовете. Другото което си мисля е, освен захващането на шкафовете един към друг, да захвана и крайните към стените от двете страни на кухнята. Шкафовете са на два реда по 4 шкафа.
Прикачен файл:
index234.jpg
miliad - майстор
Задължително с релсата, нагъсто накована. И с пластмасов дюбел. Металните понякога правят едни номера- не са за новобранци, особено пък на кухня.
zz_stefanov - майстор
https://praktiker.bg/bg/Komplekti-dyube ... R/p/423343

С този тип дюбел но стената е много тънка. За да стане що годе здраво трябва дюбелите са големи и да стигат почти до другата страна и да са начесто.
Обезопасяването към страничните стени е добро решение за да спиш спокойно.
miliad - майстор
съб дек 03, 2022 2:23 pmzz_stefanov написа:
https://praktiker.bg/bg/Komplekti-dyube ... R/p/423343

С този тип дюбел но стената е много тънка. За да стане що годе здраво трябва дюбелите са големи и да стигат почти до другата страна и да са начесто.
Обезопасяването към страничните стени е добро решение за да спиш спокойно.
Дюбел за итонг по-дълъг от 80мм надали изобщо има. Нормална е стената, ще държи. Стига водопроводчиците да не са я издялали цялата с тръбите, че като знам какво съм виждал :axe:
krasi92 - майстор
Гръбче някакво ще има ли над плота
iliya_i - майстор
Па ако се ковнат с по два дюбела в страничните стени и с по два свързващи болта между тях и с трактор може да ги теглиш...
stoiand - помощник
Благодаря за мненията, ще пробвам с дюбела за итонг. Видях че го има в три размера 8, 10, 14, може да пробвам с 10. Както споменах шкафовете са на два реда, съответно и релсите, така че се надявам да се разпредели максимално теглото. Една релса 2м я дават да се захване на 10 точки. Ще укрепя шкафовете и странично. Иначе да, кухнята ще има гръб. Преди години съм сглобявал кухня и тогава първо сложих гърба на кухнята, след това горните шкафове стъпаха върху него след което ги хванах за стената. Но сега когато монтажа е с релса за окачване, незнам дали ще стане по този начин.
krasi92 - майстор
Задължително трябва да ги сметнеш да легнат на гръбчето. Освен дюбелиране на релсата бих сложил и монтажно лепило под нея щото итонга си е бошлаф работа

Тема "Монтаж на кухненски шкафове към стена от итонг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: