• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
bikerider_ - специалист
Здравейте, колеги!
Ще пробивам отвор за въздухоотвода на аспиратор в тухлена стена. Гледах разни боркорони, обаче те струват майка си и баща си, повече от самия аспиратор - по 300лв парчето за диаметър Ф100мм.
С какво друго може да се пробие сравнително лесно и бързо, и разбира се не толкова скъпо?


Освен това търся аспиратор, като основните за мен параметри са, да е сравнително тих и тънък, понеже го слагам под нисък стенен шкаф и нямам дори и 20см. Знам, че с малкия въздухоотвод пада и КПД-то, но засега съм се спрял на Ф100мм, най-много 120. Та давайте съвети и за конкретни абсорбатори моля!
Мерси в аванс за съветите!
Гледах някакъв HANSA за около 95лв., под 10см дебел, но не знам дали е ефективен и с 50-те си децибела дали е от най тихите.
Последна промяна от bikerider_ на чет май 15, 2014 12:29 am, променено общо 1 път.
shotik - майстор
Преди два месеца имах и аз този въпрос,накрая с къртач /перфоратор/ го направих,като първо направих пробно пробиване ,за ориентир,след точно оразмеряване и начертаване на окръжността ,от вътрешната страна на окръжността с Ф 14 мм видиево свредло направих отвори,с шило разпробих останалото и оформих отвора за изход от аспиратора.Това е най-евтиния начин,има малко шум,малко пепеляк и боклук,но вече го забравихме и си ползваме аспиратора .
KingLin - майстор
В тухла няма да ти е трудно да разкъртиш по метода, който ти каза Шотик вече.
Повечето аспиратори са под зададените 20 см и са с изход фи117 за да може на него да се наниже фи120 тръба или мека връзка. Аз си взех Taurus който след 6 години работа му се разбиха лагерите на единия мотор и на най-силната скорост дрънчи. Моя се води 53 децибела и да ти кажа е шумничък и без да му дрънчи лагера.
SoWhat - специалист
Преди да пробивате, купете аспиратора, за да видите какво му е фи-то и какви преходи ще Ви трябват. По-принцип, по-евтините аспиратори нямат клапи за спиране на обратния въздух в комплекта, така че, ще трябва да си закупите евентуално такава. От нея вече ще зависи и фи-то на прехода.
Иначе, пробивам с 6мм. отвори близко един до друг и после с длето откъртвам парчета. Добре е да замажите ПВЦ-тръба в отвора, на която после да "наденете" меката връзка.
Успех.
bikerider_ - специалист
Това за възвратната клапа е най-лесното - и вентилаторът в банята няма, но съм му сложил. В момента търся продходящ компактен - тънък, тих, но и мощен аспиратор. А дълги свредла, видия, от къде мога да намеря? Понеже стената е минимум 30см дебела. Или ще трябва да пробивам от двете страни и да меря точно, молейки се измерванията ми да съвпадат... :-D
KingLin - майстор
Щом е тухла няма проблем да го подхванеш от двете страни така няма и да ти падне мазилката от обратната страна на тази която пробиваш. Правиш си кръгчето с 20 см свредло и после със секача оформяш. Като издълбаеш от едната страна си правиш една дупка в центъра за ориентир и минаваш от другата страна. И те така.
prascho - майстор
Еха, 20-ет санта боркорона..... :shock: . А си мислех, че само при жените размерът има значение :wink: .
KingLin - майстор
Прасчо писал съм свредло :lol: Ти още ли сънуваш тая боркорона от продавалника? :lol: :lol: :lol: Под кръгче имах предвид множество дупки по контура на отвора който иска да направи, както е описано от Шотик по-нагоре.
bikerider_ - специалист
prascho написа:
Еха, 20-ет санта боркорона..... :shock: . А си мислех, че само при жените размерът има значение :wink: .
Ами да, 20 санта боркорона има. И то с Фи100 или 120, ма струва 300 лева...
MamaMy - майстор
Дупка за моя пробих със стар пожарогасител заварен върху опашката на дълго свредло. Отпред му бяха нарязали зъби и леко ги подвили на вън за да не заклинва. Отстрани имаше заварени 4 ленти шина на дължина за да не вибрира във дупката. Дебелината на моята стена беше 650 мм и се наложи да изляза и отвън защото вътре подпря перфоратора. За целта разпробих с много дълга бургия цялата стена за да върви точно водещото свредло от пожарогасителя и от двете страни.
  • 1
  • 2

Тема "Пробиване на отвор за въздухотовод на аспиратор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: