Мечтата на всяка домакиня
Здравейте,
Извинете ме, ако въпросът ми не е за този раздел на форума!

Приложена е схема, на апартамент, строителство 2012 г. В прикачената схема "кухнята" е точно (под) до банята. При реалното изпълнение кухнята е изпълнена в помещението с площ 11.40 м² (т.е. вляво от тази по разпределение). За това "изместване" съдя от оставените изводи за чиста вода. Тъй като искам да преместя кухненската част в по-голямото помещение (по обясними причини) - ме притеснява дали са оставили вентилационни отвори за аспиратор. Много се надявах по приложената схема да се ориентирам, но уви не успях.
1. По приложената схема - следва ли да се предполага, че към текущото изпълнение на кухнята (в помещението - 11,40м²) има оставен вентилационен отвор за аспиратор.
2. Възможно ли е да има оставен вентилационен отвор в помещението по проект (12.30м²).

Разликата в квадратурата не е колосална, но при реалното изпълнение на стената с изводите за чиста вода, има много неудобна част (прилича на куфар от гипскартон - предполагам с водосточна тръба, тъй като над жилището има скосен етаж) и функционалното разпределение на една кухня граничи с абсурд. Поради това искам да изместя кухнята да е залепена до банята - така ще се ползва едно захранване с топла вода от бойлер и едни канализационни тръби. Единственото, което ме притеснява е, че нямам представа къде може да се монтира аспиратор.

Благодаря на отзовалите се!

Поздрави!

Прикачен файл

имот.jpg
iliya_i - майстор
Виждам, че в сегашната кухня, дето по проект е спалня има 2 комина. Къде е свързан сега аспиратора?
По проект има два "комина". Реално като се влезе в помещението отляво, където условно може да наречем комин 1 - няма нищо (т.е. има плоска стена с ключ за лампа - не знам дали е възможно в самата стена да е вграден комин, струва ми се невъзможно).

По проект вторият "комин", залепеният на другата спалня - има гипскартон, какво се крие вътре не се знае. Според мен е водосточна тръба, тъй като сградата при следващия и последен етаж се стеснява. Към текуща дата жилището никога не е обзавеждано. от 2012 г е в режим по БДС.
miliad - майстор
След като си установил, че тези комини от чертежа реално ги няма изградени, ние не можем да гадаем кое какво и как.
За да вградят комин в стена тя трябва да е 30см дебела.
А какво има зад гипскартона- отваряш и гледаш.
Много често за въздуховод оставят канализационна тръба ф110.
Питаш и комшиите под и над вас.
brum - майстор
Аспирацията можеш да я извадиш и през стената навън. Или да сложиш абсорбатор с активен въглен дето да върти въздуха в стаята. Не е като да няма опции.
kozl - майстор
Нещо не ти навръзвам обясненията, но ми намирисва на ганьовско преустройство по шопски и леш на коминните тела. Я как се ширна стайчето :shock:
И доколко отгадах сега искаш да въстановиш проекта, но ти липсва коминното тяло до вратата, вероятно предназначено по проект за кухненски аспиратор. Другото коминно тяло е по изисване за минимум 1 бр. комин, предвиден за отопление с отвеждане на пушечни газове от горене.
А при теб изненада от липса и на двете опции :shock:
Стената до стълбище, баня и дневна с кухня вероятно е калкан :?
Тогава
brum написа:
Аспирацията можеш да я извадиш и през стената навън.
през часта от фасадната стена към вътрешен двор/паркинг.
Или по ганьовски да я набучиш в тръбата за вентилация на тоалетната и банята, както обичайно се прави оти мноо по-лесно за изпълнение.
Може би поредния случай на ганьовска намеса в ЕС. Комините са ОЧ, а Ганьо с лекота ги издухал, разпореждайки се властно в леговището си.
Благодаря, miliad, подозирах, че са оставили вентилацията през ПВЦ тръба (но нищо не разбирам все още и предпочитам да питам глупави въпроси). Ще проуча като посетя съседите.

brum, благодаря! Планувам това да направя. Ще върна позицията на дневния тракт и кухнята на мястото й по план (така ще е по-удобно) и ще изкарам тръба за аспирацията през стената.

Благодаря, kozl! Беше споменато вече, че жилището така е закупено по БДС от строителя. Всички т. нар. "ганьовско преустройство" са заварено положение. :rolleyes: Аспирацията ще се извади към вътрешния двор. Нямам много познания в строителните мероприятия, но имам желание да придобия. Изчетох мнения с т.нар. практика аспирацията да се натика И тя във вентилацията на канализацията, но не съм фен на тези мазала. И смятам за по-разумно да се изведе през стената.

Благодаря на всички отзовали се! Бяхте много полезни! :yawinkle:

Тема "въпрос - вентилационен отвор по условно и реално разпределен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: